W poprzednim wpisie pojawił się wstęp do świata druku etykiet. Dzisiaj kontynuujemy temat, a na poczatek przyjrzymy się korzyściom płynącym z własnego produkowania etykiet oraz opowiemy o możliwych rozwiązaniach technologicznych. Dla wielu firm na etapie wzrostu, profesjonalne tworzenie własnych etykiet będzie najlepszym rozwiązaniem. Proces ten jest ekonomiczny, oszczędza czas i pozwala na natychmiastowe wprowadzanie ulepszeń. A jakie jeszcze korzyści daje własna drukarnia etykiet ?

Redukcja wydatków

Nie trzeba poświęcać jakości, aby obniżyć koszty. Profesjonalnej klasy kolorowe drukarki etykiet tworzą niestandardowe etykiety na produkty za ułamek obecnych kosztów.

Niższy koszt etykiety

Jeżeli korzystasz z usług firm zewnętrznych, poproś przedstawiciela handlowego o analizę cen. Jeśli Twoje nakłady nie są duże, prawdopodobnie płacisz wyższą cenę za jedną etykietę. Własna drukarnia etykiet pozwala obniżyć koszty.

Jeżeli chodzi o działania wykonywane w firmie, ważne jest zrozumienie kosztu jednej etykiety w odniesieniu do tuszu, materiałów i innych materiałów eksploatacyjnych. Renomowana firma produkująca drukarki etykiet powinna być w stanie udzielić tych informacji lub dostarczyć narzędzia do samodzielnego porównania.

Częstym błędem jest to, że koszt każdego wkładu reprezentuje koszt atramentu dla konkretnego urządzenia. Każde urządzenie ma swoją własną pojemność kaset, profile kolorów i system dostarczania farby, co wpływa na koszt jednej etykiety. Przed zainwestowaniem upewnij się, że znasz koszt farby na jedną etykietę dla swoich projektów.

Unikaj dodatkowych opłat

W przypadku zlecania drukowania etykiet na zewnątrz należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów konfiguracji, produkcji matryc, konsultacji projektowych i innych. Jednak w przypadku samodzielnego drukowania etykiet produktowych te dodatkowe wydatki i opłaty praktycznie nie istnieją.

Własna drukarnia etykiet to oszczędność czasu i niezależność

Unikaj opóźnień w produkcji, powolnej wysyłki lub problemów z łańcuchem dostaw, które mogłyby zakłócić Twój harmonogram. Zaopatrz się we wszystkie materiały eksploatacyjne, których potrzebujesz, aby móc wykonać zadanie i dysponować nimi natychmiast. Czas to pieniądz, a opóźnienia związane z opakowaniami mogą być kosztowne.

Mniejsze potrzeby magazynowe

W przypadku zadrukowanych etykiet potrzebujesz miejsca do przechowywania tysięcy etykiet dla każdego sprzedawanego przez Ciebie wariantu produktu. Może nie wydaje się to dużo, ale pomyśl o wszystkich jednostkach SKU w Twoim systemie sprzedaży i o tym, ile miejsca zajmują poszczególne etykiety. Dzięki wydrukowi na żądanie przechowujesz tylko niezadrukowane rolki, co znacznie upraszcza zarządzanie zapasami etykiet.

Drukarnia etykiet w Twojej firmie to większa elastyczność

Wprowadzaj na bieżąco stale zmieniające się dane, takie jak kody partii, daty i inne informacje prawne. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowych etykiet, które są często dodawane do podstawowej etykiety produktu w celu zachowania zgodności z przepisami. Oszczędzisz czas i pieniądze. Aby zapewnić wydajność i spójność, informacjami i elementami projektu można zarządzać za pomocą arkusza kalkulacyjnego lub bazy danych.

Testujesz projekt, rozmiary lub inne zmienne? Zmiana wielkości opakowania lub korekta tekstu? Chcesz skorzystać z okazji sezonowej lub związanej z upływem czasu? Wydrukuj kilka etykiet na próbę, nie martwiąc się o minimalne ilości dotyczące etykiet. Ciesz się niezrównaną elastycznością podczas tworzenia prototypów, rebrandingu i nie tylko.

Zyskujesz również nieograniczona ilość wydruków, zależnie od Twoich potrzeb.

Drukarnia etykiet w firmie produkującej herbatę

Jak funkcjonuje własna drukarnia etykiet ?

Skorzystaj z poniższych kroków, aby zawęzić opcje i znaleźć niestandardowe rozwiązanie do drukowania etykiet, które sprawdzi się w Twojej firmie.

Wybierz drukarkę

Wybierając cyfrową drukarkę etykiet, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Każdy z nich może wpływać na zastosowania, nakłady i koszty etykiet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kategorie. Etykiety z roli to najbardziej rozpowszechniony format w przypadku cyfrowych drukarek etykiet i wewnętrznych opakowań produktów. Możesz jednak korzystać z tradycyjnych drukarek komercyjnych np. OKI Pro9541 lub Pro9542.

Cyfrowe kolorowe drukarki etykiet wykorzystują różne technologie do tworzenia wysokiej jakości etykiet. Najpopularniejsze technologie to systemy oparte na atramentach lub tonerach.

Atramentowe drukarki do etykiet

Termiczne drukarki atramentowe (zwykle nazywane po prostu atramentowymi) działają poprzez podgrzewanie atramentu do momentu utworzenia się pęcherzyka w głowicy drukującej. Ten maleńki pęcherzyk wypycha kropelki atramentu z dyszy w głowicy drukującej na materiał etykiety w precyzyjnie określonym czasie i miejscu, tworząc etykiety.

Setki lub tysiące dysz drukujących współpracujących ze sobą sprawiają, że drukarki atramentowe mogą tworzyć projekty o wysokiej rozdzielczości (do 1600 punktów na cal (dpi)) w niewiarygodnie szybkim tempie.

Termiczne drukarki atramentowe mogą pracować z wieloma podłożami, w tym z materiałami porowatymi, półporowatymi i nieporowatymi. Większość z tych podłoży charakteryzuje się warstwą wrażliwą na działanie atramentu, która umożliwia stałe i szybkie wchłanianie atramentu. Są one trwałe, niezawodne i nie potrzebują czasu na rozgrzanie lub schłodzenie przed uruchomieniem.

Memjet

Memjet nie jest typem drukarki, to zastrzeżona technologia stosowana w urządzeniach drukujących. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek domowych i biurowych, głowice drukujące Memjet wykorzystują technologię “wodospadową”, co oznacza, że nie przesuwają się tam i z powrotem po stronie, aby drukować. Papier przesuwa się pod nieruchomą głowicą drukującą, co powoduje zwiększenie szybkości i niezawodności.

Drukarki tonerowe

Laserowe lub LED-owe drukarki etykiet wykorzystują suchy toner – w przeciwieństwie do płynnego atramentu – do drukowania Twoich etykiet. We wnętrzu tych urządzeń laser nanosi obraz na taśmę, która pobiera i przenosi cząsteczki tonera na podłoże etykiety za pomocą ładunku statycznego. Następnie sproszkowany toner jest podgrzewany za pomocą utrwalacza, aby związać go z powierzchnią nośnika.

Niska temperatura utrwalania jest tym, co odróżnia laserowe drukarki etykiet od standardowych biurowych drukarek laserowych i kopiarek. Ponieważ nie osiągają one standardowych temperatur druku laserowego (nawet 800°F), mogą być używane z wrażliwymi na ciepło materiałami syntetycznymi i foliami. Otwiera to możliwości stosowania różnych materiałów niepowlekanych, powlekanych i specjalnych

Drukarki oparte na tonerze, takie jak rolowa drukarka OKI Pro1050 czy Drukarka OKI Pro9542, oferują wyjątkowe korzyści, takie jak wysoka trwałość druku i możliwość drukowania kolorem białym. W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, ta zdolność do drukowania kolorem białym pozwala na drukowanie na ciemnych i jasnych podłożach.

Maksymalna szerokość oraz średnica etykiety

Podobnie jak w przypadku standardowych drukarek domowych i biurowych, cyfrowe kolorowe drukarki etykiet mają ustaloną maksymalną szerokość, którą mogą zaakceptować i w ramach której mogą drukować. Jeśli drukujesz duże etykiety, masz bardziej ograniczone możliwości.

Podobnie zewnętrzna średnica rolki z etykietami musi być zgodna z drukarką. Jeśli rolka z etykietami jest zbyt duża, może nie zadziałać.

W przypadku oferowanej przez nas rolowej drukarki Pro1050 lub 1040 szerokość etykiety wynosi od 25,4 do 125,76 mm, natomiast średnica maks. Ф 203,2 mm (Ф8″).

Koszt i typ atramentu

Jak wyjaśniono powyżej, niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, jak cena tuszu wpływa na koszt etykiety.

Jak wspomniano wcześniej, drukarki laserowe wykorzystują toner do drukowania etykiety. Natomiast drukarki atramentowe wykorzystują atramenty na bazie barwników lub pigmentów. Atrament na bazie barwników jest płynem składającym się z całkowicie rozpuszczonych barwników. Z kolei płyny oparte na pigmentach to sproszkowane barwniki zawieszone w płynie (nie są w pełni rozpuszczone).

Wytrzymałość

Sposób, w jaki materiał przyjmuje Twój atrament, wpływa na trwałość etykiety. Może on sprawić, że etykiety będą bardziej odporne na działanie promieni UV (które powodują blaknięcie), wody lub ścieranie.

Cząsteczki tonera są wtapiane w materiał etykiety, atrament barwnikowy jest wchłaniany przez materiał etykiety, a atrament pigmentowy zasadniczo łączy się z powierzchnią etykiety. Toner i pigment są zazwyczaj bardziej trwałe niż barwnik, choć wszystkie zapewniają pewien poziom trwałości.

Jeśli chodzi o trwałość, zawsze należy uzyskać próbki i przetestować etykiety.

Uwaga: Jeśli stosujesz powłoki etykiet lub laminaty wierzchnie, trwałość atramentu jest o wiele mniej istotna.

Prędkość i wielkość produkcji

Ilość etykiet drukowanych miesięcznie może pomóc określić, jaka drukarka będzie odpowiednia dla Twojej firmy. Na optymalny zakres drukowania każdej drukarki ma wpływprzede wszystkim szybkość i koszty atramentu lub tonera.

Odpowiedz sobie również na pytanie czy wymagasz szybkości w swojej drukarce etykiet, czy bardziej zależy Ci na precyzji ?

Drukarka etykiet Pro1050 firmy OKI

Wybór materiału

Po określeniu odpowiedniego modelu drukarki, zastanów się, jak wybrać materiał na etykiety?

Upewnij się, że kupujesz materiał do technologii druku, którą dysponujesz. Musisz wybrać materiał reagujący na atrament do etykiet atramentowych i materiał reagujący na druk laserowy do drukarek laserowych.

Drukarki OKI mogą przyjmować etykiety papierowe lub syntetyczne, które mają różne kolory, od przezroczystych, czarnych i białych po holograficzne. Syntetyk oferuje większą trwałość niż papier, ale niewiele może zmienić, jeśli używasz laminatów. Różne materiały na etykiety mogą mieć różny wygląd, więc wybór zależy od Ciebie.

Uwaga: Jeśli używasz etykiet innych niż białe, atrament będzie wydawał się półprzezroczysty, chyba że używasz drukarki z białym atramentem, takiej jak OKI Pro9542 lub Pro1050. Oznacza to, że kolory będą mniej żywe, a tło lub opakowanie Twojego produktu będzie widoczne przez kolory. Dodatkowo, większość drukarek CMYK i niektóre programy do projektowania uznają biel za brak koloru. Oznacza to, że biały tekst, obrazy lub grafiki użyte w projekcie etykiety nie zostaną wydrukowane. Drukarka po prostu pominie te elementy, pozostawiając dziury w projekcie etykiety. W przypadku projektów, w których biały kolor jest niezbędny, dowiedz się więcej o drukarce etykiet Pro9542, Pro9541 lub Pro1050 z białym lub przezroczystym kolorem.

Wybierz wykończenie

Etykiety występują zazwyczaj w dwóch rodzajach wykończenia: błyszczącym i matowym. Żadne z tych wykończeń nie ma bezpośredniego wpływu na proces drukowania, ale ważne jest, aby podjąć tę decyzję, mając na uwadze projekt i estetykę etykiety. Błyszczące wykończenie etykiety pozwala uzyskać żywe, błyszczące kolory, natomiast wykończenie matowe może zmiękczać kolory i sprawiać wrażenie matowego. Mogą one również mieć różne właściwości dotykowe.

W niektórych przypadkach może się okazać, że jedna opcja jest bardziej popularna w danej branży (np. błyszczące etykiety na środki czystości lub opakowania na słodycze). Jednak w wielu innych sektorach jest to raczej preferencja marki. Weźmy na przykład etykiety na wina i alkohole wysokoprocentowe – słynna marka szampana Dom Perignon używa etykiet matowych, natomiast wysokiej klasy polska wódka Belvedere posiada etykiety z połyskiem.

W przypadku urządzeń do wykańczania etykiet, w tym foliowania, laminowania, złoceń, hologramów itd. polecamy linię produktów Intec ColorFlare, która wzbogaci walory estetyczne każdej etykiety i opakowania – Intec ColorFlare CF350 lub Intec ColorFlare CF350

Wybór kleju

Wybór kleju może nie być tak ważną decyzją jak wybór arkusza lub wykończenia, ale może być równie ważny. Jaki jest sens projektowania i drukowania niestandardowej etykiety produktu, jeśli nie będzie ona trwała po nałożeniu na produkt?

Kleje zazwyczaj wahają się od usuwalnych do intensywnych, lub od niskiego przylegania do bardzo dużego przylegania. Zapoznaj się z każdym rodzajem kleju, aby mieć pewność, że etykieta produktu będzie prawidłowo przylegać do opakowania.

Z jakiego kleju powinna korzystać Twoja drukarnia etykiet ?

Jeśli chcesz, aby Twoje etykiety były łatwo usuwalne, potrzebujesz kleju z możliwością usunięcia. Etykiety usuwalne są świetnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zmienić położenie raz przyklejonych etykiet, używać ich ponownie i demontować. Świetnie nadają się do kontroli jakości, oznaczania stanów magazynowych lub jako zamknięcie produktów spożywczych.

Klej permanentny to standardowy klej do typowych rodzajów produktów, zastosowań i powierzchni. Jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać (w normalnych warunkach) przez cały okres użytkowania produktu. Wiele produktów na rynku, które można przechowywać na półkach, używa tradycyjnego stałego kleju, który utrzymuje się na opakowaniu przez cały czas.

W przypadku produktów, które znajdują się w zamrażarkach, piekarnikach lub innych nietypowych środowiskach, etykieta będzie prawdopodobnie wymagała kleju odpornego na działanie wszystkich temperatur. Etykiety z klejem odpornym na wszystkie temperatury są zaprojektowane tak, aby mogły przylegać do produktów, które są już zamrożone lub gorące lub używane na produktach, które będą doświadczać wysokich lub niskich temperatur.

Niektóre produkty, kształty i powierzchnie opakowań mogą wymagać bardziej wytrzymałego kleju. Na przykład balsamy są produktami oleistymi, które mogą nieumyślnie uszkodzić własne opakowanie, a tubki balsamów do ust mają tak ciasną krzywiznę, że standardowa etykieta samoprzylepna może się odkleić i odczepić. Również w przypadku bardziej popularnych zastosowań, takich jak wysyłka, mogą być potrzebne wytrzymałe etykiety samoprzylepne, ponieważ pudełka kartonowe są porowatymi materiałami, które utrudniają przyleganie.

Ponadto produkty mogą wymagać silnego kleju, aby były wodoodporne.

Twoja marka może również szukać wyróżniającej się cechy. Świadome ekologicznie firmy szukają przyjaznych dla środowiska klejów. Istnieje kilka firm, które oferują wyjątkowe opcje lub mogą pomóc sformułować specjalne kleje do Twojego użytku.

Własna drukarnia etykiet – część 3

Na tym zakończymy część drugą, a jednoczęśnie zapraszamy na część trzecią : Etykiety – wykończenie cz.3 z której dowiesz się :

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyn do wykańczania etykiet ?
  • Jak zintegrować cały proces druku etykiet ?
  • Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania …

W kwestii druku etykiet oraz ich wykańczania zapraszamy do rozmowy z naszymi doradcami technicznymi ( Krzysztof Stolarz  601 248 197 oraz Karol Krusiński 667 959 733 )

W trakcie takiej rozmowy chcemy pozyskać kluczowe informacjei poznać wymagania, jakie powinna spełniać wybrana maszyna. Stanowi to także doskonałą okazję do oszacowania potencjalnych kosztów tego rodzaju inwestycji. Jesteśmy partnerem biznesowym firmy OKI, producenta drukarek tonerowych z kolorem białym i zapraszamy do kontaktu również w temacie drukarek komercyjnych, jak i urządzeń wykańczania druku.

Naszym klientom pomagamy w prowadzeniu działalności poprzez pomoc w sfinansowaniu prezentowanych urządzeń.