Stworzenie i zaprojektowanie wysokiej jakości etykiety nie jest łatwym zadaniem. Potrzeba czasu, pieniędzy i wysiłku całego zespołu, aby dobrze wykonać zadanie. Biorąc pod uwagę ilość energii włożonej w stworzenie świetnego projektu i druku, równie ważne jest, aby produkt końcowy był równie wysokiej jakości.

Wykończenie druku odnosi się do działań wykonywanych na projekcie po jego wydrukowaniu w celu poprawy wyglądu lub funkcjonalności. Istnieje kilka technik, które pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt końcowy.

Jeśli produkowane przez Ciebie etykiety wymagają częstych zmian rozmiaru, niestandardowych kształtów lub laminowania, warto rozważyć zastosowanie finiszera.

Oferujemy produkty do wykańczania, które współpracują z drukarkami, aby wspierać produkcję indywidualnych etykiet. Urządzenia te, kupowane oddzielnie, mogą zaoferować większą elastyczność i dodatkowe funkcje, które pomogą stworzyć gotowy produkt.

Cyfrowe systemy wykańczania etykiet mogą zwijać zadrukowane rolki, dodawać laminację, przycinać je do rozmiaru, usuwać ażur, przycinać rolki. W celu wykonania określonych zadań można skorzystać z finiszerów on-line, gdzie te procesy odbywają się w jednej operacji, lub finiszerów off-line (proces wymagający przenoszenia rolek z jednej maszyny do drugiej).

Finiszery to ostatni etap, zanim Twoje niestandardowe etykiety na produkty będą gotowe do zastosowania. Aby określić, który finiszer jest najlepszy dla Twoich potrzeb robimy kilka rzeczy. Definiujemy każdą cechę, wskazujemy, które produkty Riset je oferują i dzielimy je według specyfikacji.

To trzecia ostatnia część naszego poradnika produkcji etykiety. Poprzednie części znajdziesz poniżej :

Druk etykiet – cz.1

Własna drukarnia etykiet – część 2

Przewijak

Po wydrukowaniu i wykończeniu etykiet należy je nawinąć na rolkę. W przypadku firm korzystających z aplikatorów etykiet, kierunek nawijania ma kluczowe znaczenie. Określa on orientację etykiety i dlatego jest ważnym szczegółem, który musi znać Twój producent etykiet.

Laminatory i foliarki

Warstwa laminatu może być umieszczona na niepociętej, wydrukowanej etykiecie. Te powłoki etykiet są zazwyczaj bezbarwne, zaprojektowane w celu dodania dodatkowej trwałości, odporności na wodę lub ochrony przed promieniowaniem UV. Dzięki nim etykiety są odporne na wodę, olej i inne czynniki zewnętrzne.

Podobnie jak w przypadku samych etykiet, można wybrać wykończenie błyszczące lub matowe. Można też zdecydować się na folie, które oferują korzyści estetyczne lub dotykowe. Niektóre firmy oferują folie holograficzne lub odblaskowe i miękkie w dotyku.

Jeśli zdecydujesz się na laminowanie etykiet, będziesz musiał zastosować finiszer, który nałoży laminat i przytnie laminowane etykiety do odpowiedniego kształtu.

Decydując się na zakup finiszera etykiet Graphtec DLC1000 otrzymasz nie tylko ploter tnący etykiety z roli, ale również laminację Twoich etykiet.

Wycinanie etykiety

Jedną z kluczowych zalet urządzeń do wykańczania etykiet jest ich zdolność do generowania niestandardowych kształtów z etykiet z rolki . Można to osiągnąć za pomocą noży, matryc lub laserów.

Cięcie ploterowe, znane również jako cięcie nożem wleczonym, nie wymaga dużych nakładów i pozwala na natychmiastową zmianę kształtów i rozmiarów. Kształty cięcia są określane przez prosty plik PDF, co pozwala na szybkie zmiany. Wadą tego rozwiązania jest szybkość – jest ono wolniejsze, ponieważ każdą etykietę wycina się indywidualnie. Rzeczywista szybkość produkcji zależy od długości i złożoności linii cięcia etykiet.

Wykrojniki są najbardziej popularne ze względu na swoją szybkość i wydajność. Wykrojnik obrotowy lub półobrotowy może wycinać wiele etykiet jednocześnie. W odróżnieniu od obróbki końcowej z wykorzystaniem plotera, obróbka końcowa z wykorzystaniem rotacji wymaga użycia fizycznej matrycy do wykrawania kształtów etykiet i perforacji. W związku z tym trzeba liczyć się z kosztami i czasem realizacji. Wycinanie matrycowe jest najlepsze, gdy mamy do czynienia tylko z kilkoma kształtami i rzadkimi zmianami.

Wycinarki laserowe stanowią efektywne połączenie tych dwóch rozwiązań. Nie ma przestojów ani kosztów twardych, ale początkowy koszt sprzętu jest znacznie wyższy.

W przypadku wycinanie z roli ponownie polecamy Graphtec DLC 1000. W przypadku małych serii i wycinania z arkuszów świetnym rozwiązaniem będą automatyczne plotery stołowe od Intec : SC5000 oraz jego większy brat FB9000.

Jak działa cyfrowy finiszer do etykiet w rolkach Graphtec DLC 1000. Wydrukuj swój projekt na materiale. Następnie wykończ pojedyncze etykiety za pomocą zintegrowanego CE6000-40DLC E. Zintegrowany laminator pozwala na laminowanie etykiet przed ich wycięciem. Wysoce precyzyjny system prowadzenia mediów pozwala na jednoczesne przetwarzanie do 200m materiału etykiet.

Odprowadzanie ażuru etykiety

Usuwanie odpadów polega na pozbawieniu rolki z etykietami ażuru. Ażur etykiety to niepotrzebny arkusz wierzchni, który otacza etykietę po jej wycięciu. Osoby zajmujące się aplikacją etykiet nie mogą pracować z zachowanym ażurem, dlatego konieczne jest posiadanie jednostki wykańczającej, która usuwa ją przed aplikacją.

Nakładanie etykiety

Ostatnim elementem, który należy wziąć pod uwagę przy druku wewnętrznym jest metoda aplikacji. W zależności od nakładu, można wybrać pomiędzy aplikacją ręczną a automatyzacją.

Ręczna aplikacja etykiet

W małych ilościach lub przy dużym zespole można odkleić i przykleić każdą etykietę na jej docelową powierzchnię. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą, aby etykieta wyglądała autentycznie, ponieważ każda z nich może być nieco inna w zależności od tego, jak i kto ją nakleił.

Maszynowa aplikacja etykiet

W przypadku producentów dużych ilości etykiet niezbędne są zautomatyzowane maszyny etykietujące. Pobierają one gotowe rolki i nakładają je na butelki, pojemniki, torebki itp. Każda etykieta będzie idealnie i identycznie umieszczona na każdym produkcie.

DLC1000 FB9000 SC5000 Oki Pro9541 Oki Pro9542 OkiPro1050 OkiPro1040 Produkcja etykiet
Produkcja etykiet w twojej firmie

Własna produkcja etykiet

Stałym tematem w dzisiejszym świecie produkcji jest potrzeba automatyzacji. Producenci chcą usunąć procesy ręczne i wyeliminować błędy wszędzie tam, gdzie one występują, aby zwiększyć wydajność i uzyskać kontrolę na różnych etapach łańcucha dostaw. Operacje etykietowania są krytycznym elementem produkcji, który należy ocenić pod kątem obszarów, w których można uzyskać pożądaną wydajność. Powstaje więc pytanie – czy zlecać produkcję etykiet na zewnątrz, czy też realizować ją we własnym zakresie? Druk etykiety w firmie lub drukarni pozwalającej na produkcję niskoseryjną jest o wiele bardziej efektywną i opłacalną opcją, jeśli chodzi o środowisko etykietowania.

Kiedy korzystasz z outsourcingu etykiet, są pewne rzeczy, które powinieneś rozważyć, a które mogą być potencjalnie szkodliwe i nieekonomiczne dla Twojej firmy. Jedną z głównych kwestii jest czas realizacji. Outsourcing etykiet może być długotrwałym procesem; od przesłania informacji o firmie, poprzez przejście przez proces sprawdzania danych, złożenie zamówienia, wykonanie zamówienia, następnie długo oczekiwany czas wysyłki i w końcu otrzymanie etykiet. Te kroki mogą trwać kilka dni, a nawet tygodni, co może spowodować wstrzymanie produkcji.

Obecnie producenci dążą do uzyskania kontroli. Zlecając etykietowanie na zewnątrz, rezygnujesz z kontroli nad krytycznym elementem swojej działalności, jakim jest marka firmy. Może to dotyczyć zarówno określonych kolorów produktów i logo, jak i tekstu i sformułowań, co nieumyślnie pozostawia miejsce na błędy. Jeśli pojawi się błąd, wracasz do punktu wyjścia, co z kolei może zwiększyć czas oczekiwania i koszty.

 

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest dążenie do zmniejszenia ilości odpadów etykietowych w ramach danego procesu. Gdy zlecasz drukowanie etykiet na zewnątrz, zasadniczo rezygnujesz z możliwości dokonywania zmian w etykietach po ich zamówieniu i wysłaniu do Ciebie. Jest prawdopodobne, że zamawiając etykiety, robisz to w dużych ilościach. Jeśli w Twoim produkcie lub środowisku zmieni się coś, co będzie wymagało zmiany etykiet, np. rozszerzenie zakresu sprzedawanych produktów lub zmiana przepisów, może to wymagać zakupu nowych zapasów etykiet. Oznacza to, że pozostały zapas jest teraz (kosztowną) kupą odpadów.

Propozycja Riset Polska

1. Wybierz drukarkę OKI

Jeśli chodzi o wybór drukarki, jest wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę – i żadna nie jest ważniejsza niż marka samego urządzenia.

Jedną z najbardziej popularnych marek jest OKI. Popularne zwłaszcza wśród użytkowników biznesowych. Drukarki OKI słyną w szczególności z jednej rzeczy – fantastycznego koloru i możliwości druku białym tonerem.

Właśnie tak. Przez lata OKI stała się znana z żywych i atrakcyjnych wydruków – dla wielu klientów ta zaleta jest ogromnym atutem.

Z tego powodu drukarki OKI są szczególnie popularne wśród klientów chcących drukować przyciągające wzrok materiały marketingowe lub efektowne grafiki. Z OKI możesz być pewien, że Twoje kolorowe wydruki będą się wyróżniać wśród innych. A to szczególnie istotne w przypadku etykiety.

Właśnie tak. Z OKI, efekt wizualny jest gwarantowany – i to jest jeden z wielu powodów, dla których OKI otrzymało tak wiele nagród.

Z całą masą nagród na paterze, nie jest tajemnicą, że drukarki OKI są wysokiej jakości. Ale to nie wszystko, co OKI ma do zaoferowania. Dzięki imponującemu wyborowi inteligentnych funkcji i ustawień, maszyny OKI zachęcają do zwiększenia wydajności i efektywności, zmniejszenia wpływu na środowisko i wiele, wiele więcej.

OKI Pro 1050 to nasza propozycja do nisko i średnio nakładowej produkcji etykiet roll to roll. Druk jest odporny na działanie wody i promieniowania UV, a do dyspozycji jest piąty kolor WHITE, co pozwala na obsługę podłoży metalicznych, kraftowych, kolorowych, oraz przezroczystych folii, gdzie możemy wykonać nadruk pod warstwą koloru lub położyć biały. Jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku.

W przypadku rzadkiej produkcji warto rozważyć równiez bardziej uniwersalne rozwiązanie jakim jest drukarka arkuszowa z serii Pro9000.

Więcej na temat drukarek OKI znajdziesz na stronie producenta. Wystarczy kliknąć 👉 TUTAJ

2. Wybierz finiszer

Drukarka OKI 1050 lub Pro1040 jest łatwa w obsłudze, a w konfiguracji z finiszerem Graphtec DLC 1000 wykrawającym etykiety tworzy linię produkcyjną eliminując ograniczenia jeśli chodzi o kształty i nakłady etykiet.

Wykorzystując technologię cyfrową LED wraz z technologią suchego tonera, która jest dobra do etykietowania żywności, OKI Pro1050 oferuje unikalną opcję piątego koloru lub “CMYK+1”, co pozwala na większą elastyczność w projektowaniu etykiet. Doskonale sprawdza się w połączeniu z finiszerem etykiet DLC1000 do laminowania, cięcia, zrywania ażuru i rozcinania materiału.

Dlaczego właśnie Graphtec DLC1000 ? Urządzenie zastąpi co najmniej trzy inne maszyny poligraficzne, czyli laminator, urządzenie do odprowadzania ażuru oraz ploter tnący. Trzy rozwiązania w jednej maszynie. DlaTwojej Firmy to oszczędność miejsca oraz pieniędzy.

  • Twórz znaki rejestracyjne i obsługuj maszynę z Illustratora / CorelDRAW za pomocą standardowej wtyczki oprogramowania Cutting Master dla DLC.
  • Nie musisz używać matryc tnących
  • Laminuj i zabezpiecz swoje etykiety.
  • Cięcie poprzeczne na arkusz.
  • Maks. szerokość mediów: 216 mm

Etykiety – najczęstsze pytania

Masz jeszcze pytania dotyczące produkcji etykiet i drukowania w Twoim zakładzie? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na popularne pytania.

Od czego zacząć ?

Jak stworzyć własne etykiety na produkty?

Etykiety produktowe to po części projekt, po części materiały na etykiety, a po części druk i wykańczanie. Użyj odpowiedniego oprogramowania do projektowania, aby stworzyć projekt (lub zleć to wyszkolonemu profesjonaliście); wybierz rozmiar, kształt, materiał i rodzaj kleju, a następnie znajdź odpowiednią drukarkę, która wykona etykiety.

Arkusz vs. rolka: Które etykiety produktowe będą dla Ciebie odpowiednie ?

Etykiety w arkuszu najlepiej sprawdzają się przy ręcznym nakładaniu etykiet. Przy niskich nakładach. Etykiety w rolkach to kolejny krok dla wielu przedsiębiorców, którzy zwiększają nakłady, korzystają z aplikatora etykiet lub chcą zwiększyć ich jakość. Trzeba będzie zainwestować w dedykowaną drukarkę etykiet rolkowych, ale proces drukowania jest nadal bardzo podobny.

Kiedy drukować samodzielnie, a kiedy korzystać z usług drukarni?

Ta decyzja wymaga odrobiny matematyki i poznania swoich osobistych preferencji. Należy obliczyć koszt jednej etykiety w przypadku dostawców zewnętrznych, materiałów do samodzielnego wykonania oraz profesjonalnego sprzętu do drukowania. Outsourcing może kosztować więcej w dłuższej perspektywie, natomiast budowa profesjonalnej drukarni etykiet może wiązać się z większymi kosztami wstępnymi. Rozważ także swój czas – czy chcesz obsługiwać maszyny, ale móc natychmiast uruchomić swój projekt, czy też złożyć zamówienie online i czekać, aż gotowe etykiety dotrą do Ciebie pocztą.

Jak wykorzystać etykiety personalizowane w swojej firmie?

Etykiety produktów to Twoja marka. Mówi się o nich nawet, że są cichymi sprzedawcami firmy. Wykorzystaj niestandardowe, spersonalizowane etykiety, aby przyciągnąć uwagę klienta. Wyjaśnić swój produkt, wyróżnić swoją markę i poprawić wyniki finansowe. Gdy pierwsze wrażenie jest najważniejsze, etykiety są kluczem do sukcesu firmy.

Jak efektywnie korzystać z etykiet produktów?

Nie ma złej metody wykorzystania etykiet do oznaczania produktu. Wybierz etykiety typu full-wrap, które pokrywają całą szerokość lub obwód pojemnika, lub dowolną kombinację etykiet przód/tył/boki/góra/dół. Kluczem jest umieszczenie odpowiednich informacji i sprawienie, by były one atrakcyjne wizualnie. Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w Twojej branży, opowiedz swoją historię i podkreśl cechy swojego produktu.

Produkcja etykiety

Jakiego typu komputera potrzebuję, aby drukować własne etykiety na produkty?

Do drukowania własnych etykiet na produkty można wykorzystać każdy rodzaj komputera, od komputerów stacjonarnych PC i Apple po laptopy. Ważniejsze jest oprogramowanie, którego używasz i sposób, w jaki formatujesz etykiety, aby współpracowały z Twoją drukarką.

Jakiej drukarki potrzebuję do drukowania etykiet?

Standardowe drukarki domowe i biurowe mogą drukować etykiety, jeśli kupujesz odmianę w arkuszach. W przypadku etykiet na rolkach trzeba będzie zainwestować w dedykowaną drukarkę etykiet na rolkach. Drukarki termotransferowe świetnie nadają się do drukowania kodów kreskowych i etykiet wysyłkowych, ale do drukowania wysokiej jakości etykiet na rolkach potrzebna jest tonerowa drukarka rolowa.

Czy można drukować etykiety produktowe za pomocą zwykłej drukarki?

Jeśli produkujesz małe ilości, możesz użyć zwykłej drukarki do produkcji etykiet. Wszystko czego potrzebujesz to program do projektowania i drukarka. Wystarczy zmienić ustawienia typu i rozmiaru papieru, aby dopasować je do specyfikacji arkuszy etykiet Jeśli Twoje potrzeby w zakresie ilości lub projektowania są większe, prawdopodobnie warto rozważyć drukarkę, która obsługuje etykiety na rolkach. Istotna jest również kwestia, czy w swoich etykietach potrzebujesz stosować biały kolor wydruku. Najważniejszymi składnikami wysokiej jakości wydrukowanej etykiety są najlepsza w swojej klasie dedykowana drukarka etykiet oraz profesjonalnej jakości materiał etykietowy. Te wszystkie elementy znajdziesz w naszej ofercie.

Jaka jest najlepsza drukarka do drukowania naklejek?

Do drukowania naklejek zalecane są dedykowane atramentowe drukarki etykiet na roli i tonerowe drukarki etykiet na roli. Są one w stanie produkować projekty o wysokiej rozdzielczości, a po połączeniu z jednostką wykańczającą mogą wycinać je w niestandardowych kształtach. Idealnym przykładem takiej współpracy jest OKI Pro1040 lub Pro1050 oraz Graphtec DLC1000.

Podsumowanie

Dla wielu firm opłacalne jest wprowadzenie druku we własnym zakresie i przejście na drukowanie na zamówienie. Otrzymasz niestandardowe etykiety, które nadadzą produktom elegancki wygląd, bez konieczności radzenia sobie z długim czasem realizacji i wysokimi opłatami. Elastyczność posiadania drukarki etykiet na roli jest niezrównana, a wyniki mówią same za siebie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszych w swojej klasie drukarek etykiet OKI oraz finiszera Graphtec lub ploterów Intec skontaktuj się z naszym doradcą. Wyślij e-mail na adres krzysztof.stolarz@riset.pl lub zadzwoń pod numer 601 248 197.