Informacje o technologii cięcia w ploterach tnących są coraz popularniejsze. Docierają do nas za pośrednictwem profesjonalnych czasopism branżowych, broszur, mediów społecznościowych lub po prostu poprzez marketing szeptany. Być może ktoś powiedział Ci o technologii noża wleczonego lub stycznego- tangential. Ale pomimo nadmiaru informacji z wyżej wymienionych kanałów, o co dokładnie chodzi w tych technologiach cięcia?

JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA NOŻA WLECZONEGO?

Najczęściej stosowaną technologią cięcia w ploterach jest technologia noża wleczonego. Aby wyjaśnić, czym jest i jak działa, jako analogię można użyć pług ciągnikowy.

Pierwszym wspólnym czynnikiem jest to, że oba narzędzia, nóż wleczony i pług, są “przeciągane” przez podłoże. W przypadku pługa będzie to ziemia, natomiast w przypadku noża wleczonego będzie to winyl lub folia.
Drugim wspólnym czynnikiem jest to, że oba narzędzia są kontrolowane przez elementy zewnętrzne. W przypadku pługa będzie to traktor, który wykonuje ruch, dosłownie “ciągnąc” pług, aby ustawić go we właściwym kierunku. W przypadku noża wleczonego będzie to połączenie ruchu głowicy tnącej i ruchu nośnika. Oba ruchy umożliwiają skierowanie noża we właściwym kierunku, ponieważ sam nóż może swobodnie obracać się w uchwycie noża.

Biorąc to pod uwagę, można zadać sobie pytanie: W jaki sposób można wykonać ostre rogi, używając noża do przeciągania?
Może to być szokujące, ale w rzeczywistości nigdy nie tworzy się ostrych narożników za pomocą noża do przeciągania.

Aby wykonać “ostry” narożnik, nóż do przeciągania musi wykonać określone ruchy w każdym narożniku bez możliwości podniesienia go z nośnika. Tak przynajmniej zakłada teoria. Ponieważ wszystkie te dodatkowe ruchy są wykonywane na minimalnym poziomie, praktycznie niemożliwe jest dostrzeżenie tego gołym okiem. Na swój sposób, nóż przeciągający może po prostu załatwić sprawę, w zależności od podłoża i rodzaju pracy, którą chcesz wykonać.

JAK NÓŻ WLECZONY REAGUJE NA MEDIA?

Nóż wleczony jest niewątpliwie narzędziem używanym do wycinania projektów billboardów, kasetonów świetlnych, grafik okiennych… Jednak w zależności od grubości nośnika, bardziej widoczne będą zniekształcenia lub odchylenia w narożnikach. Czasami lekko zaokrąglone rogi lub media są wypychane w górę, w zależności od tego, jak miękkie lub sztywne są media. Niektórzy mogą wskazać, że siła nacisku, jakiej można użyć w technologii wleczenia, jest ograniczona, co jest prawdą. Jest w tym jednak pewna logika. Wyższe ciśnienie jest zwykle stosowane w przypadku grubszych i twardszych nośników. Ale technologia noża wleczonego po prostu nie nadaje się do cięcia tego rodzaju sztywnych podłoży.

JAKIE SĄ ZALETY?

Chociaż technologia noża wleczonego ma swoje ograniczenia, nadal jest wydajną i szeroko stosowaną technologią. Dlatego też modele SC6500 oraz 1175 czy 775 od Intec były jedną z najpopularniejszych serii ploterów do winylu, jakie mieliśmy w ofercie. Seria ta oferuje zaawansowaną technologię z szybką głowicą tnącą, systemem śledzenia i optycznym systemem pozycjonowania w bardzo przystępnej cenie.

JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA NOŻA STYCZNEGO – TANGENTIAL ?

W odpowiedzi na ograniczenia technologii noża wleczonego i specyficzne potrzeby użytkownika, Intec w 2023 opracował technologię noża typu Tangential. Zamiast swobodnie obracającego się noża, nóż tangential będzie kontrolowany przez silnik. Ten zewnętrzny silnik dosłownie ustawi nóż pod odpowiednim kątem. Podczas gdy nóż wleczony pozostaje w nośniku przez cały czas cięcia, technologia tangential podniesie nóż z nośnika, obróci go i opuści z powrotem do nośnika.

JAK NÓŻ TANGENTIAL REAGUJE NA MEDIA?

Rezultatem zastosowania technologii noża tangential będą idealnie ukształtowane narożniki tnące w cienkich mediach, ale także w grubych, sztywnych mediach. Nie występują tu bowiem siły oporu, które wpływałyby na trajektorię noża. Technologia tangential pozwala na znacznie wyższe naciski cięcia i umożliwia stosowanie dłuższych noży w porównaniu z technologią noży wleczonych.

W rezultacie użytkownik będzie w stanie ciąć grubsze i twardsze podłoża z taką samą szczegółowością i jakością, jak w przypadku cięcia cienkich podłoży. Technologia ta jest powszechnie stosowana w płaskich maszynach tnących, używanych do cięcia grubych podłoży. Aby uzyskać wysokiej jakości cięcie w zastosowaniach takich jak grafika podłogowa, grafika pojazdowa, tekstylia, znaki drogowe i bezpieczeństwa oraz wiele innych, zdecydowanie zalecamy użycie maszyny tnącej z technologią noża tangential.

Naszym partnerem biznesowym jest firma Intec oraz Plockmatic, które opracowały głowice tnące z tą niezwykłą technologią cięcia Tangential. Nowe modele, czyli FB1180T oraz 780T zapewniają bezkonkurencyjną technologię Tangential i niezrównaną precyzję wykrawania, jak żadne inne w swojej klasie.

Urządzeniem tnącym, które można znaleźć z tak zaawansowaną technologią styczną, są stołowe plotery tnące.

JAKIE SĄ ZALETY?

Jedną z wielu zalet technologii noży typu tangential jest dokładna kontrola głębokości. Wiele osób uważa, że technologia cięcia stycznego jest przydatna tylko do obróbki grubych podłoży. Jednak w swoich ploterach tnących, Intec pozwala ustawić głębokość cięcia neizwykle dokładnie.

Kolejną zaletą tej technologii jest łatwość usuwania elementów winylowych. Ponieważ każdy narożnik jest idealnie ukształtowany i przycięty za pomocą funkcji nadcięcia, usuwanie nadmiaru materiału odbywa się w mgnieniu oka. Nawet wycinanie drobiazgowych detali w grubo laminowanych nośnikach staje się dziecinnie proste.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

W nazwie modeli ploterów tnących od Intec Printing Solutions pojawia się w ostatnim czasie litera T, co oznacza, że są to urządzenia z technologią Tangential. A jeśli chcecie przekonać się o jej skuteczności to zapraszamy do kontaktu oraz przetestowania naszych urządzeń – Kontakt