Foliowanie tonera stało się w ostatnich latach popularne dzięki wprowadzeniu prostych urządzeń stacjonarnych oraz większych maszyn przeznaczonych do użytku komercyjnego. Obserwujemy znacznie większe zainteresowanie tą dziedziną i tym, jak osiągnąć efekt foliowania bez użycia tradycyjnych metod. Jednak na rynku istnieje wiele niejasności dotyczących różnych rodzajów folii i tego, co można osiągnąć w jednym procesie w porównaniu z drugim.

Foliowanie druku to specjalistyczny proces polegający na przyklejaniu specjalnej folii metalicznej lub pigmentowej do powierzchni pokrytej tonerem/ drukiem. Jego działanie polega na prostym połączeniu specjalnej powłoki klejowej, która reaguje z tonerem. Najlepiej czarnym, ale nie tylko.

Ze względu na charakter procesu, jest to bardzo ekonomiczny proces dla krótkich serii i jednorazowych zadań. Jest idealny dla wszystkich rodzajów prac np. małych rozdzielczości i większych powierzchni.

Na czym polega foliowanie tonera?

Wydrukowany arkusz jest przepuszczany przez cyfrową maszynę do foliowania, która posiada podgrzewany wałek działający podobnie do laminatora. Podgrzewany wałek podgrzewa cząsteczki węgla w tonerze, a rolka specjalnej folii nakłada się na arkusz.

Do rozpoczęcia foliowania tonerem potrzebne są specjalistyczne folie tonerowe, maszyna do foliowania tonerem, drukarka i materiał.

Należy pamiętać, że folie tonerowe nie nadają się do hot stampingu, a do foliowania tonerem potrzebne są specjalistyczne folie reaktywne. Zacznij od wydrukowania swojego projektu na kartce – dla uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy użycie gładkich i półpowlekanych materiałów, które nie są zbyt chłonne, ponieważ niektóre papiery wchłaniają zbyt dużo tonera, co może wpłynąć na wynik foliowania. Następnie, w zależności od rodzaju maszyny, kolejny krok jest nieco inny.

Jeśli używasz laminatora, musisz odciąć trochę folii i przykleić ją na wierzchu wydrukowanej strony, a następnie przepuścić ją przez laminator. Ciepło i nacisk wałka “aktywują” folię i powinna ona przylgnąć do tonera na wydrukowanej stronie.

Zalecamy jednak zastosowanie odpowiedniej maszyny tonerowej, takiej jak Intec ColorFlare, w której nakłada się rolkę folii na maszynę, przepuszcza przez urządzenie i wprowadza arkusz do maszyny.

W przypadku obu typów maszyn może być konieczne dostosowanie prędkości i ciepła, aby zapewnić pełne pokrycie i dobre wykończenie. W przypadku laminatorów i maszyn podstawowych może to być trudne ze względu na ograniczenia tych urządzeń. Podczas gdy maszyna Intec CF1200 posiada cyfrowy panel sterowania dla dokładnej temperatury, zmienne ustawienia prędkości, wraz z regulowanym systemem wysokiej jakości wałków. Te cechy zapewniają najlepsze rezultaty na różnych podłożach i grubościach. Jest to profesjonalne rozwiązanie w porównaniu z gorszymi alternatywami rynkowymi.

Jakiego typu drukarki używać?

Starsza drukarka laserowa będzie działać prawidłowo ze względu na podwyższony poziom użytego tonera. Nowsze drukarki często używają trybu Eco dla celów środowiskowych, co jest genialne, jednak niższe poziomy tonera mogą oznaczać, że folia nie będzie się dobrze łączyć. Efekt końcowy może nie być tak solidny. Podczas Targów Remadays używaliśmy drukarek OKI Pro9000 i rezultaty foliowania były świetne.

Foliowanie na tonerze a hot stamping

Wiele osób zadaje nam pytanie o różnice pomiędzy hot stampingiem a foliowaniem na tonerze. Wielu klientów zwraca się do firm z prośbą o zafoliowanie wizytówek, ale nie są zadowoleni z rezultatu. Przesyłają oni wizytówkę do wglądu i jest dla nas oczywiste, że dostawca użył cyfrowego foliowania tonerowego, ale klient nie zna różnicy. Foliowanie cyfrowe działa poprzez utrwalanie folii tonerem. Jeśli używane są materiały niskiej jakości, prędkość maszyny i/lub ciepło nie są odpowiednie lub jeśli papier/kartka nie są odpowiednie dla tego procesu, to rezultatem będzie słabe wykończenie. Cyfrowe foliowanie tonerem jest świetne dla krótkich serii, dużych powierzchni folii, a nawet personalizacji folii, jednak nadal nie może uchwycić poziomu szczegółów lub jakości wykończenia, które osiąga hot stamping.

Hot stamping to technika druku z użyciem folii hot-stampingowej i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło. Każdy projekt wymaga osonej matrycy, która jest następnie umieszczana na płycie grzewczej.

Stemplowanie folią polega na nakładaniu folii za pomocą rozgrzanych metalowych matryc. Te matryce mają możliwość grawerowania, aby utrzymać doskonały poziom szczegółów. Następnie matryca jest stemplowana za pomocą nacisku maszyny na kartkę. Podgrzana matryca aktywuje klej na tylnej stronie folii i z siłą tłoczenia, folia jest wciskana w powierzchnię karty tworząc ładne wytłoczone wgłębienie z folią. Zarówno poziom szczegółowości jak i tłoczenia jest niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu foliowania tonerem, jednak za tłoczenie folią zapłacisz więcej. To wgłębione/wypukłe tłoczenie jest najczęstszym zagadnieniem, o które pytają klienci w przypadku oferty wizytówek z hot stmapingiem. Nie da się go odtworzyć za pomocą cyfrowego foliowania tonerem.

Hot stamping – zalety i wady

Największą wadą hot stampingu jest to, że wymaga ono inwestycji w metalowe matryce. Mogą one być wykonane z magnezu, mosiądzu lub miedzi, w zależności od tego, jak długi jest pas folii, czy wymagane jest również tłoczenie w tym samym cyklu i jaki poziom szczegółowości jest wymagany. Takie matryce mogą być używane wielokrotnie, pod warunkiem, że projekt nie ulegnie zmianie, więc często jest to koszt jednorazowy. Wadą hot stampingu jest koszt przygotowania. Matryce są świetne do efektywnych kosztowo długich serii, ale krótkie serie mogą być kosztowne. Hot stamping jest korzystny z powodu doskonałego poziomu uzyskanych szczegółów. Ponadto, istnieje kolosalny zakres rodzajów kartek, na które można nakładać efekty foliowe.

W przeciwieństwie do foliowania cyfrowego, kartki nie muszą być gładkie, więc w grę wchodzą wszystkie materiały teksturowane, jak również papiery bawełniane, laminowane, Kraft, Colorplan, płyty z recyklingu i inne papiery o specjalnym wykończeniu. Dostępne jest również podwójne tłoczenie, które pozwala na odciskanie drobnych wzorów na powierzchni matrycy, tworząc przyciągające wzrok teksturowane wykończenie folii. Paleta kolorów folii do hot stampingu jest ogromna, od folii perłowych i fluorescencyjnych po szeroką gamę odcieni metalicznych i pigmentów błyszczących. Równie różnorodna jest oferta efektów specjalnych. Jeśli dasz projektantowi książkę z wzornikami folii do tłoczenia, będzie on jak dziecko w sklepie ze słodyczami!

Hot stamping jest najlepszym rozwiązaniem jeśli:

  • Chcesz użyć teksturowanego materiału, który nie całkowicie gładki.
  • Twój nakład jest duży (krótkie nakłady mogą być drogie ze względu na koszty matrycy i przygotowania).
  • Twój projekt ma wiele drobnych szczegółów, które wyjdą lepiej z wygrawerowaną matrycą.
  • Chcesz mieć możliwość stosowania znacznie szerszej gamy kolorów folii (więcej odcieni metalicznych, perłowych, fluorescencyjnych, efektów specjalnych itp.)
  • Nie ma potrzeby personalizacji (np. imion osób na zaproszeniach).

Foliowanie tonera – zalety i wady

Główną zaletą cyfrowego foliowania tonera jest to, że nie wymaga on metalowych matryc. To czyni go bardzo przystępnym cenowo przy krótkich seriach i dużych powierzchniach. Często stosuje się je do wydruków próbnych, ponieważ można bardzo tanim kosztem wykonać pojedynczy arkusz SRA3. Tymczasem matryca byłaby bardzo droga. Ponadto niewiele maszyn do hot stampingu może poradzić sobie z matrycą wielkości SRA3. Foliowanie na tonerze jest również idealne dla projektów ze zmiennymi danymi, takimi jak drukowanie imion na zaproszeniach. Można to zrobić za niewielkie pieniądze, ponieważ proces jest cyfrowy.

Możesz również zastosować efekty folii metalicznej na wierzchu pełnokolorowego druku, drukując swój projekt, a następnie laminując go specjalną folią do druku laminatów. Po zalaminowaniu, arkusze są ponownie przepuszczane przez drukarkę cyfrową, a wzór z folii jest drukowany na wierzchu laminatu. Następnie arkusz jest podawany przez cyfrową foliarkę, a folia łączy się tylko z danym tonerem, a nie z pełnokolorowym projektem wydrukowanym pod spodem, który jest chroniony przez folię laminowaną. Jest to świetne rozwiązanie dla krótkich serii, ale może stać się dość pracochłonne w przypadku większych serii. Drukowanie projektu, laminowanie, drukowanie go ponownie, a następnie foliowanie wymaga wiele ręcznej pracy. Kolejną wadą cyfrowego foliowania tonerowego jest to, że działa ono tylko w przypadku całkowicie gładkich kart. Wszelkie lekko teksturowane materiały nie dadzą dobrego rezultatu.

Technologia jest coraz lepsza, a wprowadzenie pneumatycznych foliarek cyfrowych również przyczyniło się do poprawy kwestii czasu pracy.

Cyfrowe foliowanie tonera jest najlepsze, jeśli:

  • Projekt znajduje się na gładkim materiale
  • Nakład jest krótki (długie nakłady mogą być drogie, ponieważ proces jest czasochłonny).
  • Projekt ma dużą powierzchnię folii (nie wymaga metalowych matryc).
  • Twój projekt nie ma zbyt wielu drobnych szczegółów.
  • Chcesz zastosować foliowanie zmiennych danych (np. imiona osób na zaproszeniach).
  • Potrzebujesz najpopularniejszych kolorów folii, takich jak złoty, srebrny, czerwony, zielony, niebieski itp.
  • Chcesz zastosować folie holograficzne do produkcji większych powierzchni np. banerów

Co wybrać ?

Jak widać jest wiele korzyści z foliowania za pośrednictwem tonera. Z pewnością ma ono swoje miejsce w branży uszlachetniania, jednak jest to metoda uzupełniająca do hot stampingu, a nie bezpośredni zamiennik. Na przykład, jest to idealne rozwiązanie do wykonania wydruku próbnego dla klienta lub wykonania niskiego nakładu. Ale w przypadku bardziej skomplikowanych projektów i dłuższych serii, hot stamping sprawdzi się lepiej.

Ze względu na dużą liczbę telefonów i zapytań od klientów dotyczących procesu tłoczenia folią tonerową, zdecydowaliśmy się wprowadzić na polski rynek wysokiej jakości gamę folii tonerowych od Intec Printing Soultions, charakteryzujących się szeroką gamą kolorów, w tym złotym, srebrnym i holograficznym.

Zalety foliowania tonera?

  • Brak matrycy produkowanej na zamówienie
  • Pozwala użytkownikowi na personalizację każdego nakładu
  • Zmiana kolorów folii dowolną ilość razy bez komplikacji związanych z ustawieniem i różnymi foliami reagującymi na różne tusze/materiały w różny sposób – co wydłuża czas przygotowania.
  • Foliowanie tonerem daje płaskie, gładkie wykończenie, w porównaniu z tłoczeniem na gorąco, które pozostawia odciśnięte ślady
  • Szybkość i łatwość użycia
  • Niewielkie lub żadne doświadczenie, brak konieczności szkolenia
  • Bezpieczna – nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu
  • Nie wymaga regulacji (prawidłowego ułożenia matrycy i arkusza)


Wady foliowania tonerem?

  • Drogie – folie tonerowe są droższe niż standardowe folie do tłoczenia na gorąco
  • Mniejsza kontrola nad jakością wykończenia
  • Mniejsza opłacalność przy dłuższych seriach
  • Jakość wykończenia nie jest tak dobra jak w przypadku tradycyjnego tłoczenia na gorąco
  • Dla bardziej skomplikowanych wzorów lepsze jest tłoczenie gorącą folią z uwagi na większą kontrolę nad wykończeniem
  • Używanie tradycyjnych metod tłoczenia na gorąco zapewnia dostęp do większej liczby wykończeń i zdobień, takich jak tłoczenie/debossing.

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat urządzeń ColorFlare, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 601 248 197 lub pocztą elektroniczną na adres krzysztof.stolarz@riset.pl. Urządzenia są łatwe w obsłudze i nie wymagają wiedzy technicznej w zakresie foliowania na gorąco. Możesz łatwo osiągnąć wspaniałe wykończenie kartek okolicznościowych, menu, zaproszeń i wielu innych! Skontaktuj się z naszym przyjaznym zespołem, jeśli chcesz dowiedzieć się, co będzie najlepsze dla Twojego projektu, zawsze chętnie udzielimy wskazówek!