Jednym z najczęstszych pytań naszych klientów jest to, czy wygodniej jest używać sztancy czy plotera tnacego. Duże firmy oferują zarówno sztancowanie jak i wycinanie cyfrowe, aby pomóc swoim klientom w tworzeniu unikalnych kształtów, ale jaka jest między nimi różnica nie dla wszystkich jest jasna.

Dla większości małych firm, które nie posiadają tego typu rozwiązań, nie jest nawet jasne, co powinny kupić w pierwszej kolejności. Bardzo często my, jako eksperci, znajdujemy się w niezręcznej sytuacji, gdy musimy odpowiedzieć na to pytanie i udzielić porady. Spróbujmy najpierw wyjaśnić, co oznaczają pojęcia “sztancowanie” i ” wycinanie cyfrowe”.

Sztancowanie, a wycinanie

W świecie druku, sztancowanie zapewnia szybki i niedrogi sposób cięcia wielu drukowanych elementów w identyczne kształty. Grafika jest drukowana na kwadratowym lub prostokątnym arkuszu materiału (zazwyczaj jest to papier lub karton), a następnie umieszczana w maszynie, która posiada wykonaną na zamówienie “matrycę”. Nieodłącznym elementem sztancowania jest element, jakim jest wykrojnik. Jest to matryca, która służy do wykrawania określonego kształtu. Wykrojnik wyposażony jest w nóż o specjalnie wyprofilowanym ostrzu. Podczas wykrawania jest on z dużym naciskiem wtłaczany na wylot, w sposób prostopadły do podłoża. Wykrojnik umożliwia również wygniatanie linii (tzw. rowkowanie) o określonym kształcie w materiale.

Podczas sztancowania możemy wykorzystywać wykrojniki z różnymi nożami, np. bigującymi, perforującymi, otwornicami o różnych średnicach. Tak duża różnorodność dostępnych narzędzi sprawia, że podczas jednego procesu można wykonać większość czynności technicznych. Sztancowanie pozwala wyprodukować takie produkty jak składane opakowania kartonowe, wielostronicowe kalendarze, notesy z otworami na poszczególne litery, katalogi reklamowe, kartki świąteczne o oryginalnych kształtach, teczki firmowe, ulotki, wizytówki czy okładki. 

W przeciwieństwie do wykrawania, które wykorzystuje fizyczne matryce do tworzenia kształtu, cyfrowe wycinanie wykorzystuje ostrze, które podąża za zaprogramowaną przez komputer ścieżką, aby uzyskać pożądany kształt. Cyfrowa maszyna do cięcia składa się z płaskiego stołu i zestawu narzędzi tnących, bigujących i frezujących zamontowanych na odpowiednim uchwycie. Uchwyt ten umożliwia ruch wycinarki w lewo, w prawo, do przodu i do tyłu. Wydrukowany arkusz jest umieszczany na stole, a ostrze przesuwa się po nim wzdłuż zaprogramowanej ścieżki, aby wyciąć kształt. Daje to możliwości wycinania dowolnych wzorów po obrysie w  rozmaitych materiałach m.in w tekturze,  papierze, foliach, gumach czy tworzywach sztucznych. 

Które rozwiązanie wybrać ?

Jak wybrać pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami w zakresie wycinania ? Najprostsza odpowiedź brzmi: “wszystko zależy od rodzaju pracy”. Jeśli chcesz wyciąć dużą ilość mniejszych elementów wydrukowanych na papierze lub kartonie, wykrojnik jest o wiele bardziej opłacalną i efektywną czasowo opcją. Po zamontowaniu wykrojnika można go wielokrotnie używać do tworzenia ogromnej liczby identycznych kształtów – a wszystko to w ułamku czasu potrzebnego na zastosowanie cyfrowego plotera. Oznacza to, że koszty złożenia niestandardowej matrycy mogą być w pewnym stopniu zrekompensowane przez użycie jej w dużej ilości przedmiotów (i/lub ponowne użycie w dodatkowych nakładach w przyszłości).

Jeśli jednak chcesz przyciąć niewielką ilość elementów wielkoformatowych (zwłaszcza tych wydrukowanych na grubszych, twardszych materiałach lepszą opcją jest cięcie cyfrowe. Nie trzeba płacić za niestandardowe matryce, a ponadto można tworzyć skomplikowane kształty za pomocą cięcia cyfrowego.

Na podstawie badań rynku i czasopism branżowych można stwierdzić, że rynek poligraficzny przeżywa okres dużego wzrostu w sektorze cyfrowym. Wynika to głównie z gwałtownego zmniejszenia ilości zamówień, ale przy znacznym wzroście różnorodności popytu.

Zakłady poligraficzne coraz częściej spotykają się z prośbami o małe partie, prace dostosowane do potrzeb klienta, szybkie dostawy i konkurencyjne ceny. Jest to niekorzystne dla procesów druku offsetowego, ale i sztancowania. Zaletą sztancowania w drukarni jest jednak to, że ta metoda może być stosowana do wykrawania nawet bardzo zaawansowanych kształtów.

Co należy zrobić, aby zaspokoić wymagania klienta? Moja osobista interpretacja brzmi: wyposażyć się w odpowiedni produkt, zdolny sprostać jakości, wszechstronności i wymaganiom produkcyjnym.

Na co zwrócić uwagę ?

Każdy producent twierdzi, że jego produkt jest najwyższej jakości. Jakie są więc parametry, które powinny kierować nami w ocenie? Z pewnością reputacja na rynku jest ważnym czynnikiem. Podobnie stosunek jakości do ceny, ale są też inne aspekty, na które proponuję zwrócić uwagę. Rzeczywisty koszt użytkowania. Dostępne wsparcie. Warunki gwarancji. Łatwość obsługi. Zapewniane szkolenie.

Wszechstronność jest kolejnym ważnym aspektem, który określa zakres prac, które można wykonać, różnorodność materiałów, które mogą być przetwarzane i żywotność inwestycji. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, ponieważ biorąc pod uwagę hipotetyczny leasing, konieczne jest, aby maszyna spełniała swoje potrzeby przez okres co najmniej zbliżony do okresu leasingu.

Wreszcie, twój nowy sprzęt powinien mieć zdolność produkcyjną, która jest w stanie zaspokoić realne potrzeby – nie tylko oczekiwania.

Sztanctygiel AeroDieCut

Sztancowanie – wady i zalety

Kiedy ludzie pytają o różnicę między wycinaniem cyfrowym a sztancowaniem, chcemy zaznaczyć, że oba rodzaje mogą być wykonywane na mniejszą lub większą skalę. Jednak jeśli pracujesz w dużym nakładzie, takim jak opakowania sztancowanie sprawdza się najlepiej.

Tradycyjne sztancowanie niesie ze sobą szereg korzyści, w tym:

  • Sztancowanie to mniejsze straty materiału wokół kształtów niż w przypadku innych metod cięcia, co jest nie tylko opłacalne, ale i lepsze dla środowiska.
  • Dzięki temu, że wystarczy tylko jedna maszyna, sam proces jest opłacalny i wydajny, jeśli chodzi o czas jego trwania.
  • Maszyna do wykrawania może tworzyć kształty za pomocą jednego wykrojnika, dzięki czemu można bardzo szybko uzyskać identyczne formy
  • Można uzyskać bardzo skomplikowane kształty, z wieloma cięciami i wieloma warstwami
  • Wykrawanie pozwala na uzyskanie kreatywnych kształtów, które wyglądają wspaniale, a także na wykonanie bigów na kartonie i plastiku

Istnieją jednak również pewne potencjalne wady procesu sztancowania, które należy wziąć pod uwagę:

  • Ponieważ narzędzie tnące zawiera ostre ostrze, może być niebezpieczne, chyba że osoba wykonująca to zadanie naprawdę wie, co robi
  • Do każdego stworzonego projektu potrzebna jest nowa matryca
  • Jest to mniej opłacalne, jeśli nie używasz tej techniki tak często i potrzebujesz tylko niewielkich ilości.
  • Może nie być to najlepsza metoda, jeśli pracujesz z grubszymi materiałami.
  • Długość, wysokość i szerokość podlegają ograniczeniom maszyny, więc jeśli chcesz drukować w dużym formacie możesz mieć problem

W przeszłości wykrojniki były duże, wytrzymałe i mogły być używane przez dziesiątki lat. Wymagały jednak wykwalifikowanych operatorów i były przede wszystkim niebezpieczne. Będący w naszej ofercieAeroDieCut został zaprojektowany tak, aby mógł go używać każdy i wszędzie. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo operatora i minimalne regulacje mechaniczne. Nowy AeroDieCut wykorzystuje tradycyjne matryce płytowe, które są zaawansowane technologicznie, łatwe do uzyskania, opłacalne i dają wysokiej jakości wykończenie. Jest bezpieczny, intuicyjny i kompaktowy.

Wycinanie cyfrowe – wady i zalety

Jeśli chcesz, aby Twoje materiały były jeszcze interesujące dla odbiorcy, materiał musi przejść długą drogę. Jak więc zamienić ten pomysł w rzeczywistość? Z pewnością najprostszym sposobem jest wyposażenie się w cyfrowy ploter tnący, który może wykonywać cięcia i wycinać różne kształty w różnych rodzajach materiałów, zarówno sztywnych jak i miękkich, takich jak papier, folia, karton, pianka czy Forex.

Jak można się spodziewać, istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania zaawansowanej techniki wycinania wzorów. Oto niektóre z nich:

  • Czas realizacji i ogólny czas produkcji są krótsze. Dzieje się tak dlatego, że nie ma potrzeby zamawiania i produkcji matryc.
  • Cięcie cyfrowe może współpracować z wieloma programami komputerowymi, a po wybraniu konkretnej maszyny integracja potrzebnego oprogramowania jest zazwyczaj bardzo prosta.
  • Zakres materiałów używanych do cięcia cyfrowego może obejmować winyl, skórę, karton, materiały kompozytowe i płyty piankowe, dzięki czemu można pracować z grubszymi elementami.
  • Jak wspomniano powyżej, cięcie cyfrowe jest idealne, jeśli potrzebujesz druku wielkoformatowego i większych produkcji graficznych.

Jakie są wady związane z używaniem maszyny do cięcia cyfrowego ?

  • W przypadku dużej ilości drobniejszych, drukowanych na papierze elementów, można zaoszczędzić czas i pieniądze stosując tradycyjną technikę wykrawania.
  • Zużycie energii może być wyższe.
  • Koszt złożenia niestandardowego wykrojnika może być zrekompensowany przez użycie go w dużej ilości przedmiotów, w tym w przyszłych nakładach.

Automatyzacja czy półautomatyzacja ?

Na rynku istnieje obecnie szeroki wybór rozwiązań do wycinania i wykrawania. W ofercie mamy urządzenia w różnych cenach i rozmiarach, od małych do bardzo dużych, o różnej wydajności lub możliwościach cięcia. Większość tych maszyn jest przeznaczona do pojedynczych procesów, niektóre z płaskimi stołami, inne z podajnikami. We wszystkich przypadkach i pomimo technologii, potrzebują one jednak operatora zdolnego do używania sprzętu i który może ładować materiały.

Nasze plotery i sztance są wyposażone w system wykrywania znaków rejestracyjnych druku, pakiet oprogramowania zdolnego do zarządzania różnymi formatami plików i ułatwiającego i przyspieszającego codzienne obowiązki. Standardem na rynku stało się dodatkowe oprogramowanie, które pomaga generować opakowania, ekspozycje POS/POP lub inne podobne aplikacje.

Wszystkie te cechy sprawiają, że urządzenia tnące często wydają się bardzo interesujące i atrakcyjne dla wielu użytkowników końcowych, ale być może ich możliwości są jeszcze dalekie od oczekiwań w zakresie automatyzacji i szybkości wymaganych przez drukarnie wysokonakładowe. Świadczy o tym rosnąca liczba producentów uczestniczących w Targach, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez dealerów, z produktami o różnej wielkości i cenie – i, dodałbym, jakości!

Stawiając na automatyzację warto wybrać rozwiązania posiadające podajniki automatyczne. Jesli chodzi o wycinanie to możliwe jest połączenie wszechstronności urządzeń z automatyzacją. Maszyny takie jak Intec FB9000, SC5000, Valiani Omnia oraz Optima oferują elastyczność w obsłudze różnych rodzajów materiałów i grubości. Jednocześnie pozwalają użytkownikowi końcowemu załadować znacznie więcej materiałów i zapomnieć o niej aż do jej całkowitego wykonania. Podobnie w przypadku sztanc takich jak AeroDieCut, Morgana RDC Pro oraz iEcho MCT.

Jest to niewątpliwie nowa szansa biznesowa dla wszystkich tych firm, które do tej pory miały wątpliwości co do zakupu urządzenia do wycinania ze względu na niewystarczającą automatyzację.

Zobacz również : Integracja i automatyzacja wykańczania

Wycinanie czy sztancowanie – co wybrać ?

To naprawdę zależy od tego, czego potrzebujesz, więc tak naprawdę nie chodzi o to, czy wycinanie cyfrowe jest lepsze czy wykrawanie, ale o to, które z nich najlepiej pasuje do tego, co chcesz osiągnąć. W przypadku niskiego nakładu, druku wielkoformatowego z wykorzystaniem twardszych, grubszych materiałów, cięcie cyfrowe oznacza brak konieczności płacenia za niestandardowe matryce i możliwość tworzenia skomplikowanych kształtów. Jeśli jednak potrzebujesz dużych nakładów z cieńszych materiałów, wykrawanie jest bardziej efektywne czasowo i kosztowo.

Riset Polska jest znany z dostarczania rozwiązań dla druku cyfrowego. Oferujemy zarówno maszyny do sztancowania, jak i cięcia cyfrowego. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc z rozbudową Twojego parku maszyn.

Naszym klientom pomagamy również przy leasingu maszyn poligraficznych. Dzięki temu pomagamy drukarniom rosnąć i czerpać korzyści z nowych możliwości. Wybierając leasing masz możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2,5 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkęu. Wpływa to też na obniżenie płaconych podatków. Dlatego drukarnie chętnie sięgają po finansowanie zewnętrzne.