Automatyzacja wykańczania i produkcja mają kluczowe znaczenie dla wyników finansowych każdego zakładu poligraficznego. Dla dostawców usług druku usprawnienie procesu produkcji jest gwarancją rentowności. Aby uniknąć wąskiego gardła przepływu pracy, producenci urządzeń wykańczających musieli podnieść poprzeczkę w zakresie urządzeń tnących. Nowe modele charakteryzują się zaawansowaną automatyzacją i możliwościami integracji z innymi urządzeniami. Tradycyjnie wykańczanie jest najbardziej pracochłonnym obszarem produkcji w zakładzie usług poligraficznych, podatnym na wąskie gardła i problemy wynikające z niedoszacowania przez operatorów czasu potrzebnego na realizację projektu. Jednak przedsiębiorstwa, które skupiają się na stworzeniu zautomatyzowanego przepływu pracy produkcyjnej, odnoszą największe sukcesy. “Są one w stanie obniżyć koszty produkcji i zaspokoić oczekiwania klientów dzięki dokładnie przewidzianym czasom dostaw”.

Rozwój dzięki automatyzacji

Środowiska druku cyfrowego stale zmagają się z presją poprawy czasu realizacji, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produktów. Automatyzacja wykańczenia pomaga osiągnąć te cele.

Wraz ze zmniejszeniem długości nakładu, skróceniem czasu realizacji, ciągłą presją na obniżenie kosztów oraz rozszerzeniem zakresu obsługiwanych materiałów, drukarnie muszą sprostać wielu zmieniającym się wymaganiom rynku.

Automatyzacja wykańczania pozwala drukarni na terminowe dostarczanie prac przy jednoczesnym unikaniu typowych pułapek outsourcingu, takich jak problemy z kontrolą jakości i czasem realizacji.

Istnieje zapotrzebowanie na produkty spersonalizowane, co oznacza mniejszą liczbę większych serii. W przypadku materiałów drukowanych cyfrowo, systemy wizyjne rejestrują lub skanują zadrukowane podłoża i ładują lub generują plik zadania, aby automatycznie rozpocząć cięcie. Ma to miejsce między innymi w ploterach tnących od Valiani, czyli modelów Optima oraz Omnia oraz od Intec Printing Solutions :

W porównaniu z tradycyjnym wykańczaniem, automatyzacja wykańczania poprawia wydajność produkcji, zmniejsza nakład pracy i minimalizuje straty materiału. To wszystko ma znaczący wpływ na wynik finansowy. Systemy te mogą być skonfigurowane z szeregiem innych urządzeń. Automatyzacja wykańczania i integracja przepływu pracy to kluczowe czynniki optymalizacji wydajności w środowisku druku.

Funkcje zapewniające płynną produkcję

Narzędzia do rejestracji, takie jak skanowane kody kreskowe i kody QR ułatwiają płynną produkcję. Takie rozwiązania ma większość oferowanych przez nas urządzeń m.in. wszystkie plotery od Intec oraz Valiani, czy urządzenia tnące od Uchidy.

Kody kreskowe stanowią dobry przykład narzędzia automatyzacji. Zakładając, że wymagane informacje są przechwytywane pod kątem wersji/korekty. To rozwiązanie pozwala zapewnić załadowanie właściwego pliku. Niektóre z dostępnych opcji mogą również wstępnie wybrać odpowiednie ustawienie narzędzi, aby wyeliminować błędy operatora. Wykorzystanie kodów kreskowych może przynieść korzyści w kolejnych procesach, jak również może być zintegrowane z oprogramowaniem monitorującym.

Kamera i wskaźnik laserowy są standardem w większości cyfrowych systemów wykańczania. Dlatego funkcje takie jak wykonywanie kilku różnych zadań w jednym obiegu są kluczowe dla usprawnienia produkcji, eliminacji błędów ludzkich i zmniejszenia ilości odpadów.

Potrzeba zautomatyzowanych, zintegrowanych środowisk cyfrowego druku końcowego wynika przede wszystkim z krótszych terminów realizacji i bardziej złożonych zadań. Przede wszystkim, siłą napędową jest potrzeba przeniesienia operacji drukowania do modelu biznesowego, który jest bardziej skoncentrowany na produkcji i tworzeniu spójnego, wydajnego przepływu pracy. W zależności od siedziby firmy, znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej może być problemem, który można ominąć dzięki zwiększonemu poziomowi automatyzacji.

Drukarki są coraz szybsze, a wybór między szybkością a jakością jest coraz mniejszy. Konkurencyjne ceny i czas realizacji wpływają na produktywność i wydajność. Automatyzacja pozwala usprawnić procesy i zestawić użyteczne wskaźniki dla poziomów kosztów i cen. Są one również przydatne do identyfikacji potencjalnych wad, aby ułatwić ich usunięcie.

Zwiększenie popytu

Ponieważ klienci poszukują produktów dostosowanych do ich potrzeb, istnieje zapotrzebowanie na rozwiązania indywidualne. Aby dostawcy mogli konkurować w świecie popytu, potrzebują zintegrowanego rozwiązania, które może dostarczyć ich produkty do konsumentów szybko bez utraty jakości.

Dostawcy usług poligraficznych, którzy odnoszą największe korzyści ze zautomatyzowanych, zintegrowanych rozwiązań w zakresie wykańczania, to zazwyczaj większe zakłady, pracujące na co dzień z różnymi rodzajami obróbki.

Jednak mniejsze drukarnie myślące o swojej przyszłej organizacji pracy również kwalifikują się do wprowadzenia automatyzacji. Pozwoli to im rozszerzyć zakres swoich działań i zredukuje produkcję delegowaną do zewnętrznych firm.

Wielkość produkcji, jak również koszt automatyzacji, są ważnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji o zakupie zautomatyzowanych, zintegrowanych rozwiązań w zakresie wykańczania. Decyzja o zakupie nie powinna być oparta na dzisiejszych wymaganiach, ale na wizji tego, jaką drukarnią chcemy być w przyszłości.

Automatyzacja wykańczania, a mikrofabryki przyszłości

Rozszerzając ideę automatyzacji, mikrofabryka jest w pełni połączonym, kompleksowym systemem, który przeprowadza coś od pomysłu do produkcji z ograniczonymi czynnościami manualnymi w ciągu kilku godzin.

Piękno mikrofabryk polega na tym, że po zaprojektowaniu produktu, dzięki odpowiedniemu zintegrowanemu rozwiązaniu można zacząć od białej rolki materiału na jednym końcu i wyjść z gotowym, dopasowanym do potrzeb produktem. Mikrofabryka jest idealna do produkcji krótkich serii lub niestandardowych zamówień.

Projektanci i producenci z różnych segmentów rynku wykorzystują mikrofabrykę, ponieważ skraca ona czas wprowadzania produktów na rynek, obniża koszty produkcji i zmniejsza ilość odpadów.

Rozmiary z pewnością odgrywają rolę w rodzaju pracy, która korzysta z automatyzacji. Szczególnie w przypadku zakupu uniwersalnego rozwiązania, które może zastąpić miejsce wielu ploterów tnących w hali produkcyjnej.

Wszystko sprowadza się do tego, co jest niezbędne do osiągnięcia dzisiejszych celów i wizji jutra. Opis mikro fabryki wymaga większego zaangażowania w przyjęcie rozwiązań programowych i sprzętowych. Wiąże się to z dużymi kosztami nabycia. Ale ta inwestycja przyniesie znaczne zyski w przyszłości.

Riset Polska posiada wielu zadowolonych klientów, którzy wytwarzają różne produkty, takie jak opakowania i etykiety, które są obrabiane w mikrofabryce.

Są to zazwyczaj internetowe modele biznesowe, gdzie zamówienia przychodzą przez stronę internetową, projekty są tworzone przez grafików i automatycznie przekazywane do druku i wykończenia. W tym przypadku działania pracowników ograniczają się do nadzoru pracy i przeładowania materiału.

Zautomatyzujemy Twój biznes

Zintegrowane wykańczanie to przede wszystkim funkcje łączące kanały przepływu danych, projektowanie oraz produkcję. Zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt rozwinęły się, by umożliwić płynne przekazywanie danych z jednego procesu do drugiego. To pozwala zachować wierność danych, poprawić przepustowość i uzyskać wysokiej jakości rezultaty.

Żyjemy w erze inteligentnych maszyn. Wiele z nich jest obecnie w stanie łatwo zeskanować kod kreskowy lub kod QR, aby automatycznie wyświetlić odpowiednie informacje o zadaniu. Skraca to czas przetwarzania zadań, jak również zmniejsza możliwość popełnienia błędu przez człowieka.

Automatyzacja wykańczania pomaga w zwiększeniu możliwości produkcyjnych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na personalizację i krótsze terminy realizacji, możliwości obejmujące integrację z istniejącymi przepływami pracy i funkcjami automatyzacji, takimi jak śledzenie na podstawie wizji, stanowią atrakcyjną ofertę.

A jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące możliwości automatyzacji w Twojej drukarni to skontaktuj się z Nami, aby dowiedzieć się więcej.