Jednym z najczęstszych pytań w czasach, w których żyjemy, jest to, czy lepiej jest korzystać z maszyny sztancującej, czy z plotera tnącego. Duże firmy oferują zarówno wycinanie matrycowe, jak i cyfrowe, aby pomóc swoim klientom w tworzeniu unikalnych kształtów, ale różnica między nimi nie jest dla wszystkich jasna. W tym artykule dowiesz się na co postawić w przypadku zakładu poligraficznego. Sztanctygiel czy ploter tnący?

Dla większości małych firm, które nie posiadają tego typu rozwiązań, nie jest nawet jasne, które z nich powinny kupić w pierwszej kolejności. Bardzo często my, jako eksperci, znajdujemy się w niezręcznej sytuacji, gdy musimy odpowiedzieć na to pytanie i udzielić porady. Najpierw spróbujmy wyjaśnić, co oznaczają terminy “sztancowanie” i ” wycinanie cyfrowe”.

Sztancowanie

W świecie druku, sztancowanie zapewnia szybki i niedrogi sposób wycinania wielu zadrukowanych elementów w identyczne kształty. Projekt jest wydrukowany na kwadratowym lub prostokątnym arkuszu materiału (zazwyczaj papieru lub kartonu), a następnie umieszczony w maszynie, która została załadowana specjalnie wykonaną “matrycą” lub “wykrojnikiem” (blokiem drewna z metalowym ostrzem, wygiętym i złożonym w pożądany kształt). Gdy maszyna dociska zadrukowany arkusz i matrycę, wycina kształt w materiale.

CYFROWE CIĘCIE

W przeciwieństwie do wycinania matrycowego, które wykorzystuje fizyczne matryce do tworzenia kształtu, wycinanie cyfrowe wykorzystuje ostrze, które podąża ścieżką zaprogramowaną komputerowo w celu uzyskania pożadanego kształtu. Cyfrowa maszyna do cięcia składa się z płaskiego stołu i zestawu narzędzi do cięcia, bigowania i nacinania zamontowanych na ramieniu. Ramię to umożliwia ruch noża w lewo, w prawo, do przodu i do tyłu. Wydrukowany arkusz jest umieszczany na stole, a nóż przesuwa się po arkuszu wzdłuż zaprogramowanej ścieżki, wycinając kształt.

Sztanctygiel czy ploter tnący – co wybrać ?

Jak wybrać pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Najprostsza odpowiedź brzmi: “wszystko zależy od rodzaju pracy”. Jeśli chcesz przyciąć dużą ilość mniejszych elementów wydrukowanych na papierze lub kartonie, sztancowanie jest znacznie bardziej opłacalną i efektywną czasowo opcją. Raz przygotowana matryca może być używana wielokrotnie do tworzenia ogromnej liczby identycznych kształtów – a wszystko to w ułamku czasu plotera cyfrowego. Oznacza to, że koszty montażu niestandardowej matrycy można w pewnym stopniu zrównoważyć, wykorzystując ją w dużej ilości produktów (i / lub ponownie wykorzystując ją do dodatkowych nakładów w przyszłości).

Sztanctygiel czy ploter tnący – zrób rozeznanie

W oparciu o badania rynku i czasopisma branżowe, rynek poligraficzny przeżywa okres wielkiego wzrostu w sektorze cyfrowym. Wynika to głównie z gwałtownego spadku ilości zamówień, ale przy znacznym wzroście różnorodności popytu.

Drukarnie coraz częściej spotykają się z zapotrzebowaniem na małe partie, niestandardowe zlecenia, szybkie dostawy i konkurencyjne ceny. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku druku offsetowego i procesów sztancowania.

Wychodząc z tego założenia, dochodzimy do pytania, co należy zrobić, aby zaspokoić tego rodzaju popyt? Według nas, należy wyposażyć się w “inteligentny” produkt, zdolny sprostać wymaganiom jakości, wszechstronności i odpowiedniej zdolności produkcyjnej.

Każdy producent twierdzi, że jego produkt jest najwyższej jakości, więc kolejne pytanie brzmi: jakie parametry powinny kierować nami przy ocenie? Z pewnością reputacja na rynku jest ważnym czynnikiem, podobnie jak stosunek jakości do ceny, ale są też inne aspekty, które sugerowałbym wziąć pod uwagę: rzeczywisty koszt użytkowania, dostępne wsparcie, dodatkowe usługi, warunki gwarancji i serwisu, łatwość użytkowania oraz czas instalacji i szkolenia.

Wszechstronność jest kolejnym ważnym aspektem, który określa zakres prac, które można wykonać, różnorodność materiałów, które można przetwarzać i trwałość inwestycji. Ostatni aspekt jest bardzo ważny, ponieważ biorąc pod uwagę hipotetyczny leasing, konieczne jest, aby maszyna spełniała swoje potrzeby przez okres co najmniej zbliżony do okresu leasingu.

Wreszcie, nowy sprzęt powinien mieć odpowiednią zdolność produkcyjną, która jest w stanie zaspokoić rzeczywiste potrzeby – a nie tylko oczekiwania. Jeśli chcesz, aby Twoje materiały marketingowe były atrakcyjniejsze, indywidualny projekt to strzał w dziesiątkę.

Skąd wzrost popularności ploterów tnących ?

Obecnie rynek oferuje szeroki wybór rozwiązań do cięcia cyfrowego, w różnych cenach i rozmiarach, od małych do bardzo dużych, o różnej wydajności i możliwościach cięcia. Większość tych maszyn jest przeznaczona do pojedynczych procesów, niektóre z płaskimi stołami, inne z podajnikami, a najbardziej zaawansowane z karetką z podwójnym uchwytem, która zapewnia rodzaj trybu tandemowego i teoretycznie podwaja wydajność. Jednak we wszystkich przypadkach i pomimo technologii, potrzebują operatora zdolnego do obsługi sprzętu i załadunku materiałów.

Cyfrowe maszyny do cięcia płaskiego są wyposażone w system wykrywania znaków rejestracyjnych druku, pakiet oprogramowania zdolnego do zarządzania różnymi formatami plików i ułatwiającego i przyspieszającego codzienne obowiązki. Dodatkowe oprogramowanie, które pomaga generować opakowania, ekspozytory POS/POP lub inne podobne aplikacje, stało się standardem na rynku.

Wszystkie te cechy często sprawiają, że cyfrowe plotery tnące wydają się bardzo interesujące i atrakcyjne dla wielu użytkowników końcowych, ale być może ich możliwości są nadal dalekie od oczekiwań w zakresie automatyzacji i szybkości wymaganych przez firmy zajmujące się drukiem wysokonakładowym. Dowodem na to jest rosnąca liczba producentów biorących udział w targach, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem dealerów, z produktami o różnych rozmiarach i cenach – i, dodałbym, jakości!

Zalety i wady ploterów tnących

Jak można się spodziewać, korzystanie z tej nowoczesnej techniki wycinania wzorów ma wiele solidnych zalet. Oto niektóre z nich:

 • Ze względu na szybkość, z jaką mogą działać cyfrowe maszyny do cięcia, czas realizacji i ogólny czas produkcji są zwykle krótsze. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nie ma potrzeby zmiany kształtów matryc.
 • Cyfrowe cięcie może również współpracować z wieloma programami komputerowymi, a gdy już zdecydujesz się na konkretną maszynę, zazwyczaj łatwo jest zintegrować potrzebne oprogramowanie.
 • Zakres materiałów używanych do cięcia cyfrowego może obejmować winyl, karton.
 • Jak wspomniano powyżej, cięcie cyfrowe jest idealne, jeśli potrzebujesz druku wielkoformatowego i większych instalacji graficznych.

Istnieje też kilka minusów, w tym:

 • W przypadku dużej ilości mniejszych elementów drukowanych na papierze można zaoszczędzić czas i pieniądze, stosując tradycyjną technikę sztancowania.
 • Zużycie energii może być wysokie.
 • Koszt przygotowania niestandardowej matrycy może zostać zrekompensowany poprzez wykorzystanie jej w przypadku dużej ilości produktów, w tym w przyszłych nakładach.

Zalety i wady sztancowania

Tradycyjne sztancowanie niesie ze sobą szereg korzyści, w tym:

 • Sztancowanie oznacza, że wokół kształtów marnuje się mniej materiału niż w przypadku innych metod cięcia, co jest nie tylko opłacalne, ale także lepsze dla środowiska
 • Ponieważ potrzebna jest tylko jedna maszyna, proces ten jest ogólnie opłacalny i wydajny pod względem czasu.
 • Maszyna sztancująca może tworzyć kształty za pomocą pojedynczego stempla, dzięki czemu identyczne formy mogą być wykonane bardzo szybko – nawet ręczna maszyna sztancująca tworzy kształty szybciej niż jakakolwiek alternatywna metoda.
 • Można uzyskać dość złożone kształty, z wieloma cięciami i wieloma warstwami.
 • Wykrawanie pozwala uzyskać kreatywne kształty, które wyglądają wspaniale, a także bigowania na kartonach i folii

Istnieją jednak również pewne potencjalne wady procesu sztancowania, które należy wziąć pod uwagę:

 • Ponieważ narzędzie tnące zawiera ostre ostrze, może być niebezpieczne, chyba że osoba wykonująca zadanie naprawdę wie, co robi.
 • Do każdego tworzonego projektu potrzebna jest nowa matryca.
 • Jest to mniej opłacalne, jeśli nie używasz tej techniki tak często i potrzebujesz tylko niewielkiej ilości.
 • Metoda ta może nie być najlepszym wyborem w przypadku pracy z grubszymi materiałami.
 • Długość, wysokość i szerokość podlegają ograniczeniom maszyny, więc w przypadku drukowania wielkoformatowego, takiego jak oznakowanie biurowe lub branding detaliczny, może to nie być idealne rozwiązanie.

Automatyzacja procesów

Możliwe jest połączenie wszechstronności płaskich ploterów tnących z automatyzacją maszyny drukującej wyposażonej w automatyczny podajnik materiałów. Maszyny te oferują elastyczność obsługi różnych rodzajów materiałów i grubości, ale jednocześnie pozwalają użytkownikowi końcowemu. Z pewnością, z punktu widzenia przedsiębiorcy, zautomatyzowana maszyna pozwala mu na dokonywanie bardziej precyzyjnych szacunków i bycie bardzo konkurencyjnym pod względem oferty.

Najbardziej zaawansowane maszyny działają w dwóch trybach: w trybie automatycznym dla dużych partii i jako tradycyjny cyfrowy ploter tnący dla pojedynczych prototypów lub modeli.

Jest to niewątpliwie nowa szansa biznesowa dla producentów maszyn i doskonałe źródło informacji dla wszystkich tych firm, które do tej pory miały wątpliwości co do zakupu plotera tnącego ze względu na niewystarczającą automatyzację.

Sztanctygiel czy ploter tnący – Twój wybór

Szczerze mówiąc, zależy to od tego, czego potrzebujesz, więc tak naprawdę nie jest to kwestia cięcia cyfrowego i sztancowania, ani tego, które z nich jest najlepsze, ale tego, które z nich najlepiej pasuje do tego, co chcesz osiągnąć. W przypadku niskonakładowego druku wielkoformatowego przy użyciu twardszych, grubszych materiałów, cięcie cyfrowe oznacza brak konieczności płacenia za niestandardową matrycę i możliwość tworzenia bardziej skomplikowanych kształtów. Jeśli jednak potrzebujesz dużej ilości cieńszych materiałów, wykrawanie jest bardziej efektywne pod względem czasu i kosztów.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie ploterów, zalecamy przeczytanie wszystkich artykułów na tym blogu i śledzenie nas na naszych portalach społecznościowych.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co wybrać: sztanctygiel czy ploter tnący to możesz też skontaktować się z nami bezpośrednio, korzystając z formularza – KONTAKT. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!