Sztancowanie opakowań jest popularnym procesem produkcyjnym. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem w dziedzinie opakowań, prawdopodobnie nie wiesz, na czym właściwie polega ten proces.

Nie martw się, nie tylko Ty!

Wykrawanie ma swoje korzenie w druku typograficznym i ewoluowało, aby stać się bardziej specyficznym procesem produkcyjnym.

Proces wykrawania w opakowaniach wykorzystuje matrycę do cięcia materiałów w szereg różnych kształtów i wzorów.

Jest on najczęściej wykorzystywany do produkcji składanych opakowań kartonowych, ale nie tylko.

Sztancowanie jest wykorzystywane przez firmy do tworzenia unikalnych, niestandardowych opakowań dostosowanych do marki i doświadczeń klientów.

Jest to bardzo cenny proces, ponieważ produkcja niestandardowych opakowań w większych ilościach jest łatwiejsza, szybsza i bardziej opłacalna, co sprawia, że jest to sytuacja korzystna zarówno dla producentów, jak i firm.

Tutaj omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby lepiej zrozumieć sztancowanie opakowań.

Czym jest wykrojnik ?

Aby zrozumieć proces sztancowania, ważne jest zrozumienie jego elementów wykorzystywanych do produkcji. 

Po pierwsze odpowiemy na pytanie: Czym jest wykrojnik? 

Wykrojnik to specjalistyczne narzędzie używane do cięcia i kształtowania materiałów opakowaniowych za pomocą maszyny.

Możesz myśleć o wykrojniku jako o “formie”, która jest ukształtowana w określony sposób potrzebny do wycięcia niestandardowego opakowania.

Ostatecznie pierwszym krokiem do wyprodukowania niestandardowego opakowania jest uformowanie wykrojnika.

Czy wykrojniki mogą być używane więcej niż jeden raz?

Tak, w rzeczywistości jest to zalecane!

Tworzenie matryc dla każdego projektu opakowania jest dość kosztowne. Jest to jednak jednorazowa opłata, która jednak się opłaca.

Raz stworzona matryca może być używana wielokrotnie do produkcji dużych ilości opakowań, co staje się znacznie bardziej opłacalne dla Twojej firmy.

Załóżmy, że masz 3 produkty, z których wszystkie mają tę samą strukturę opakowania, ale różne projekty graficzne w celu zróżnicowania produktu.

Tak naprawdę potrzebujesz tylko 1 matrycy do stworzenia tysięcy pudełek.

Proces sztancowania jest bardzo skuteczny w tworzeniu unikalnych niestandardowych opakowań, które ostatecznie stają się podstawą prezentacji marki.

Chociaż produkcja niestandardowych matryc może być zniechęcająca, spójrz na to jak na inwestycję, z której Twoja firma może tylko skorzystać!

Na czym polega sztancowanie ?

Pomyśl o maszynie sztancującej jak o gigantycznej foremce do ciastek, który jest dociskany do pożądanego materiału w celu stworzenia niestandardowego opakowania.

Rozwój technologii i technik produkcji w procesie sztancowania pozwolił na bardziej efektywne i dokładne projektowanie opakowań sztancowanych.

Zarys opakowania jest zazwyczaj tworzony za pomocą projektowania w Corelu Draw lub Adobe Illustrator. To pozwala na przeniesienie cyfrowych rysunków linii cięcia na sztanctygiel.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu sztancowania należy upewnić się, że linie cięcia, linie bigowania, linie spadu zostały prawidłowo odwzorowane na wykrojniku.

Płyty matrycowe znajdują się pod materiałem podczas procesu sztancowania, aby zapewnić jak najmniejszy przesuw. Zapewniają też dokładne umieszczenie podczas cięcia w celu uzyskania większej precyzji. 

Wykrojniki działają niemal jak prowadnica dla ostrza podczas cięcia materiału, zapewniając proste i dokładne cięcie.

Chociaż cięcie jest głównym procesem, sztancowanie ma wiele różnych funkcji, w tym:

 • Cięcie – przecina materiał na wylot
 • Nacinanie – nacina materiał, aby odzielić go od drugiego
 • Bigowanie – tworzy linię bigowania dla wygodnego składania.
 • Perforowanie – pozostawia serię małych nacięć ułatwiających rozrywanie.

Każda z tych funkcji służy różnym rodzajom materiałów opakowaniowych i projektom.

Bigowanie jest szczególnie przydatne w przypadku opakowań z tektury falistej.

Stalowe matryce są wbijane w tekturę wraz z szeregiem piankowych i gumowych elementów, aby zapewnić, że matryca odbija się od tektury falistej podczas produkcji.

Dzięki temu linie bigowania są wyraźne i ułatwiają składanie.

Jeśli chodzi o sam proces sztancowania, maszyna sztancująca mocno dociska matrycę do materiału. Dzięki temu wycina kształt i wykonuje zaprogramowane funkcje odzwierciedlone na matrycy.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Wykańczanie

Jak wspomniano wcześniej, proces sztancowania oferuje klientom unikalne i prawdziwie spersonalizowane opakowania.

Opakowania luksusowe, jak wszyscy wiemy, komunikują wysokiej klasy, wyrafinowany charakter, ale są drogie w produkcji.

Jeśli jednak masz fundusze na produkcję niestandardowych opakowań premium, rozważ wykorzystanie procesu sztancowania również w tym celu!

Proces wykrawania oferuje możliwość wyboru spośród różnych technik wykończeniowych, które podkreślają i podnoszą jakość projektu.

Obejmują one;

 • Tłoczenie wklęsłe/ wypukłe
 • UV
 • Foil Stamping

Proces sztancowania sprawia, że niestandardowe opakowania są bardziej dostępne zarówno dla producentów, jak i firm. Chociaż koszty początkowe mogą być dość wysokie, minus ten jest niwelowany przez brak konieczności ponownego uiszczania tej opłaty za konkretny projekt.

Proces ten oferuje wysoką jakość i dokładność w projektowaniu przy jednoczesnej efektywnej czasowo produkcji dużych zamówień!

Oferuje również tak różnorodny zakres funkcji i metod do wyboru, że naprawdę oddziela opakowania niestandardowe od standardowych i pozwala firmom na naprawdę kreatywne podejście do opakowań.

Maszyny sztancujące

Uchida AeroDieCut wykorzystuje tradycyjne matryce , które są zaawansowane technologicznie, łatwe do zdobycia, opłacalne i zapewniają wysokiej jakości wykończenie. Jest bezpieczny, intuicyjny i kompaktowy.

AeroDieCut jest łatwiejszy w obsłudze niż tradycyjne wykrawarki wielkoformatowe i bardziej wydajny niż plotery tnące i wycinarki laserowe. Automat sztancujący AeroDieCut może przetwarzać złożone cięcia, bigowania i perforacje w jednym przejściu.

W przeszłości sztanctygle były duże, wytrzymałe i mogły być używane przez dziesięciolecia, ale wymagały wykwalifikowanych operatorów i były przede wszystkim niebezpieczne. AeroDieCut został zaprojektowany tak, aby mógł być używany przez każdego, w dowolnym miejscu, z naciskiem na bezpieczeństwo operatora i minimalne regulacje mechaniczne.

Kolejną maszyną, jest rolsztanca, czyli maszyna używająca matryc rolowych. Sztanca rotacyjna iECHO MCT to wysokowydajne urządzenie do wycinania, nacinania i bigowania. Pracując ona w oparciu o wykrojnik zamontowany na cylindrze magnetycznym. Jest to idealne rozwiązanie do średnio- i wysokonakładowej produkcji naklejek, pudełek, etykiet czy kart z nieregularnymi kształtami. 

Pożądany kształt jest wycinany przez wykrojnik umiejscowiony precyzyjnie na szybkoobrotowym cylindrze magnetycznym, co daje możliwość wykonania różnorodnych procesów wykrawania, takich jak cięcie pełne, nacinanie, perforowanie i bigowanie.

Morgana RDC to jednoprzebiegowy proces sztancowania, półcięcia, bigowania i perforowania. Na materiałach o gramaturze od 120 g/m2 do 400 g/m2. Produkt końcowy – naklejki, kartki okolicznościowe, niestandardowe wizytówki, pocztówki, różne bilety, karty do gry, pudełka, opakowania itp.

Wykrawarka rotacyjna jest wyposażona w podajnik o dużej pojemności i czujnik podwójnego pobrania arkusza.

Dokładność cięcia jest kontrolowana przez czujniki, które odczytują wiodącą krawędź arkusza lub wydrukowany znak zadania.

Cała obsługa Morgan RDC jest kontrolowana za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 20 cm. Można na nim wybierać ustawienia pozycji cięcia i przycinania, zmieniać zadania i wybierać zadania z pamięci.

Wyjątkowa szybka konfiguracja, wysoka wydajność, dokładność i wysoka jakość sprawiają, że Therm-u-type NSF jest jednym z najbardziej opłacalnych zakupów maszyn, jakie możesz zrobić dla swojej firmy.

Typowe zastosowania urządzeń NSF obejmują:

 • opakowania,
 • zaproszenia,
 • wizytówki,
 • kartki z życzeniami,
 • uszlachetnienie szerokiej gamy produktów drukowanych cyfrowo, małych lub dużych ilości.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi produktami z naszej oferty! W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Oprócz maszyn, możemy także zaoferować Ci serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.