W przypadku firm poligraficznych, przychodzi ten moment, że przedsiębiorcy zastanawiają się nad zakupem urządzenia do sztancowania. Nie wiedzą, który sztanctygiel jest najlepszy i szukają informacji w internecie. Jeśli Ty również jesteś na tym etapie, to chciałbym Ci zaprezentować automat sztancujący Uchida AeroDieCut. Jest to maszyna do sztancowania, która sprawdzi się w przypadku materiałów o formacie maksymalnym 365 na 515 mm.
Jest to idealny sztanctygiel przeznaczony dla krótkich serii, do zastosowań związanych z drukiem cyfrowym. Najbardziej ekonomiczne partie mieszczą sie w przypadku tej maszyny w przedziale od 100 do 5 000 arkuszy. Ale również z większą ilością nie ma problemów. Ten model to podstawowy, ale jednocześnie wydajny automat sztancujący przeznaczony do produkcji opakowań.
Maszyna posiada przeprojektowany konwencjonalny wykrojnik o małej powierzchni, zwiększonym bezpieczeństwie, a co istotne dzięki adapterom automat sztancujący pozwala na wykorzystanie dotychczasowych wykrojników. Już nie musisz martwić się tym, że Twoje wykrojniki okażą się bezużyteczne. Jakie więc zadania wykonasz za pomoca Uchida AeroDieCut ?
- Cięcie
- Bigowanie
- Perforacja
- Zaokrąglanie naroży
- Tłoczenie wklęsłe i wypukłe
Automatyczne podawanie materiału
Jeśli masz do obrobienia kilka arkuszy, to wycinanie i bigowanie ich manualnie jest prostym i szybkim zadaniem. Jednakże, jeśli mamy kilkaset albo nawet kilka tysięcy arkuszy, to stanie przy sztanctyglu i ręczne wkładanie każdej strony po kolei jest dość czasochłonne. Aby usprawnić ten proces, najlepsze maszyny posiadają automatyczne podajniki, które wykonują pracę za Ciebie.
Urządzenie posiada opatentowany podajnik arkuszy typu “tri-suction” z czujnikiem ultradźwiękowym do wykrywania podwójnego podawania. Maszyna wyposażona jest także w czujnik znaku cięcia do kompensowania przesunięcia obrazu na arkuszu w kierunku wzdłużnym (wykrywa on również położenie dla funkcji step-and-repeat). Czujnik ultradźwiękowy wykrywa arkusze wielowarstwowe i zapobiega podwójnemu pobieraniu.
Technologia wykorzystywana przez czujniki ultradźwiękowe jest bezdotykowa, dzięki czemu czujniki mają wiele zalet. Do zalet czujników ultradźwiękowych należą:
- Nie zużywają się – Czujniki ultradźwiękowe nie mają ruchomych części; dzięki czemu nie zużywają się i mają dłuższą żywotność niż alternatywne rozwiązania kontaktowe.
- Wysoka dokładność – Ze względu na sposób działania, czujniki ultradźwiękowe są bardzo dokładne i mogą być używane do wykrywania bardzo małych zmian w położeniu. Mogą również mierzyć grubość materiału.
- Wykrywanie kształtu – Czujniki innego typu mogą wykrywać położenie obiektu, ale czujniki ultradźwiękowe wyróżniają się tym, że mogą również wykrywać rozmiary i kształty obiektów. Dzięki temu są one znacznie bardziej elastyczne pod względem zastosowania.
- Wykrywanie różnych materiałów – ultradźwiękowe czujniki położenia mogą wykrywać i mierzyć obiekty niezależnie od ich powierzchni lub koloru.
Aby uzyskać jeszcze większą pewność co do pracy podajnik, maszyna posiada równie wykrywanie podwójnego pobrania za pomocą czujników optycznych.
Podawanie arkuszy może odbywać się na opcjonalnym przenośniku z separatorem, który umożliwia seperację odpadów do pojemnika na odpady.
Jakie materiały obsługuje automat sztancujący ?
Automat sztancujący swoją efektywność zawdzięcza podajnikowi do którego można załadować do 100 mm materiału o wymiarach do 365 na 515 mm. Oficjalne gramatury 120-400g/m2 pasują do większości drukarni cyfrowych. Jednakże pierwsi nabywcy urządzenia obsługiwali materiały o gramaturze nawet 600g/m2. Dlatego zachęcamy naszych klientów do wysłania materiałów do naszej siedziby. Możemy wówczas przetestować urządzenia na materiałach wykorzystywanych w danym zakładzie.
Automat sztancujący Uchida AeroDieCut czyta marki kalibrujące cięcie. Dzięki temu nie ma problemów z pracami drukowanymi na urządzeniach cyfrowych.
Jak widzisz z automatycznym podajnikiem , możesz umieścić materiały w podajniku i pozwolić maszynie wykonać pracę. Technologia jest tak szybka, że może obsłużyć w godzinę nawet 1000 arkuszy. Szybkość nie tylko pozwala uniknąć zatoru. Gdy załadujesz arkusze zyskasz więcej czasu, który możesz poświęcić na inne zadania. Pomyśl tylko, co możesz osiągnąć, gdy masz dodatkową godzinę lub dwie, które możesz poświęcić na inne zadania. To oczywiste, że automatyczny podajnik poprawi efektywność i wydajność Twojej firmy.
Sztancowanie jest cichsze i wydajniejsze
Jest to w pełni zautomatyzowana maszyna do cięcia, bigowania i tłoczenia w formacie B3, która wykorzystuje tradycyjne matryce. Jest kompaktowa, cicha i zasilana z 13-amperowej wtyczki. Można do niej stosować matryce o standardowej grubości, jakie można znaleźć w starych płytach Heidelberga, więc każdy producent matryc może je dostarczyć. Wiemy, że wielu producentów dysponuje również zapasem matryc, używanych do tej pory. Z myślą o nich, Uchida wprowadziła opcjonalnie adapter, dzięki czemu w maszynie można użyć matryc różnych rozmiarów.
Co ciekawe, urządzenie jest wyposażone w automatyczną funkcję step-and-repeat, dzięki czemu mały wzór matrycy może być powielany wzdłuż arkusza w tym samym przejściu.
W przeciwieństwie do cięcia w linii prostej, bigowania i perforacji wykonywanych przez multi-finiszery, matryce umożliwiają produkcję skomplikowanych kształtów, takich jak małe pudełka, kąty, zaokrąglone rogi, odrywane kupony perforowane, jak również tłoczenie.
Dwie pieczenie na jednym ogniu! Wyjątkowa możliwość jednoczesnego sztancowania tego samego nośnika drukowanego na 2 różne sposoby (do 5 powtórzeń / arkusz) i z 2 różnych matryc. Uchida AeroDieCut pozwala na połączenie wykonania 2 różnych zadań bez wpływu na każde z nich.
Automat sztancujący AeroDieCut posiada górną i dolną płytę, każda z nich jest dociskana przez ruchome wałki, co jak zapewnia Uchida, czyni ją cichszą od tradycyjnych płyt. Nacisk wałka jest ustawiany przy pomocy dużej śruby ręcznej oddzielnie dla każdej z płyt.
Jak działa automat sztancujący ?
Na górnej płycie montuje się matrycę wykonaną ze sklejki z wzorami skierowanymi w dół, a na dolnej metalową płytę kontrującą. Do samego wycinania to wystarczy, ale do bigowania i tłoczenia do płyty dołącza się cienką, sprężystą plastikową matrycę kontrującą. Większość producentów matryc może dostarczyć matrycę gotową do montażu. Do wyboru jest stalowa lub aluminiowa przeciwpłyta – aluminiowa jest tańsza i mniej trwała, ale nie ma tak dużego znaczenia dla ustawienia nacisku.
Mniejsze prace wielonakładowe (takie jak bilety lub wizytówki) mogą być realizowane za pomocą mniejszych matryc na jednym boku. Maszyna może przesuwać arkusz, aby powtórzyć te czynności do pięciu razy na całej długości.
Wszystkie ustawienia zadań wprowadzane są poprzez 10cm kolorowy ekran dotykowy z kilkoma poziomami menu. W pamięci można zapisać do 100 zadań. W przeszłości sztanctygle były duże, wytrzymałe, ale mogły być używane przez dziesiątki lat. Jendak wymagały wykwalifikowanych operatorów i były przede wszystkim niebezpieczne. AeroDieCut został zaprojektowany tak, aby mógł go używać każdy i wszędzie, z naciskiem na bezpieczeństwo operatora i minimalne regulacje mechaniczne.
Uchida AeroDieCut jest idealna do produkcji dużych i różnorodnych pudełek, etykiet i spersonalizowanych przedmiotów. Wśród popularnych produktów znajdziemy wizytówki, naklejki, zawieszki, plakietki, kartki okolicznościowe, koperty, bony / kupony, karty do gry, opakowania z tłoczeniami dla osób niewidomych.
AeroDieCut został zaprojektowany, zbudowany i skalibrowany z wykorzystaniem japońskiej inżynierii w najlepszym wydaniu. Solidny, w pełni metalowy korpus maszyny utrzymuje najwyższy poziom dokładności i jakości wykończenia za każdym razem. To gwarantuje Państwu profesjonalną jakość i szybkość pracy.
Dlaczego Uchida ?
Uchida to japoński producent. AeroDieCut został wprowadzony do Europy w 2019 roku, ale zakłócenia związane z Covidem opóźniły jego pojawienie się w Polsce.
Jako dystrybutor sprzedajemy również inne produkty Uchida, w tym multi-finiszery AeroCut i AeroCut X. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla małych drukarni, korzystających z cyfrowej drukarki SRA3, które do tej pory w ogóle nie oferowały usług sztancowania.
W tym pułapie cenowym jest to alternatywa dla części urządzeń tnących. Nie jest jednak przeznaczona do pracy z dużymi prędkościami i wysokim przelotem. W takich przypadkach oferujemy rozwiązania firmy Therm-o-type.
Jest to również znacznie tańsza alternatywa dla mniejszych sztanc rotacyjnych, które zostały wprowadzone w ostatnich latach przez firmę Morgana i Duplo (PFI Di-Cut 310), które kosztują około 50% więcej. W przeciwieństwie do maszyn rotacyjnych, AeroDieCut generuje odpowiednio uformowane bigi i może poradzić sobie z tłoczeniem z prawdziwego zdarzenia, ze względu na kontrformę, która trafia pod arkusz. Rotacyjna maszyna sztancująca RD-N4055DM firmy Horizon ma możliwość umieszczenia przeciwformy na cylindrze, ale kosztuje znacznie więcej.
Automat sztancujący trafia do naszych klientów w pełni wyposażony. Nasi klienci otrzymują również stojak na matryce oraz pas seperujący materiał od odpadów. Zajmujemy się całym serwisem i wsparciem w Polsce. Instalacja odbywa się tego samego dnia wraz z przeszkoleniem operatora.
Alternatywne rozwiązania
AeroDieCut jest unikalnym urządzeniem, które łączy konwencjonalne metalowe matryce w kompaktowej, zautomatyzowanej i łatwej w obsłudze maszynie. Alternatywy obejmują przebudowane maszyny poligraficzne (niektóre z nich mogą zawierać podgrzewane matryce i podajniki do foliowania na gorąco, w przeciwieństwie do AeroDieCut), większe płyty typu clamshell (które są zazwyczaj przebudowywane lub importowane z Chin), nowoczesne zautomatyzowane wykrojniki rotacyjne z magnetycznymi elastycznymi matrycami, których koszt jest wyższy, lub większe i droższe hydrauliczne maszyny.
Kolejną alternatywą są multi-finiszery. Są one dostępne w firmach Uchida, Duplo, Horizon i Morgana. Oferują kombinacje cięcia wzdłużnego, bigowania i perforowania w kierunku wzdłużnym lub poprzecznym. Są one szybkie, łatwe do ustawienia i stosunkowo tanie jako modele bazowe, ale pracują tylko w liniach prostych, bez kątów, krzywizn, kształtów i tłoczenia. A to wszystko oferuje automat sztancujący AeroDieCut.
Intec Printing i Graphtec oferują modele B3 z podajnikiem lub bez za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są one jednak znacznie wolniejsze niż sztanctygle. Aby zbliżyć się do wydajności AeroDieCut, trzeba by mieć jeden z największych stołów powierzchniowych takich firm jak Blackman & White, DYSS czy Kongsberg, kosztujący prawie pół miliona złotych.
Automat sztancujący AeroDieCut – podsumowanie
Ten wyjątkowy automat sztancujący oferuje drukarniom idealny punkt startowy w procesie sztancowania, który jest bardzo dochodowy. Prace, które wcześniej były wysyłane do zewnętrznego dostawcy, teraz mogą być produkowane we własnym zakresie w sposób ekonomiczny. Jednakże AeroDieCut oferuje użytkownikom więcej niż tylko proste wycinanie i bigowanie. Dodanie takich możliwości jak wytłaczanie może pomóc drukarni zaoferować coś więcej. To sprawia, że opakowania naprawdę się wyróżniają i zostają zauważone. Możliwość wytłaczania oznacza, że urządzenie nadaje się również do produkcji prac w alfabecie Braille’a. Jest to wymóg prawny dla opakowań farmaceutycznych, ale również rozwiązania dla osób niewidomych i niedowidzących, które jest stosowane w coraz szerszym zakresie produktów drukowanych.
Najważniejsze cechy:
- cięcie, bigowanie, perforacja w jednym przebiegu
- precyzyjne cięcie do 0,1 mm
- do 5 uderzeń jednym wykrojnikiem na arkusz
- zmiana zadania w ciągu zaledwie 1 minuty
- podciśnieniowy podajnik arkuszy
- precyzyjne ustawienie docisku
- płynna regulacja przedniego i bocznego nadmuchu
- regulacja przekosów za pomocą pokrętła
- seperacja odpadów
- czytnik marek
Specyfikacja:
- Maksymalny rozmiar papieru: 365mm x 515mm
- Maksymalny rozmiar wykończenia: 310mm x 485mm
- Gramatura: 120 – 400 g/m2 (w zależności od jakości papieru)
- Rozmiar wykrojnika: 350mm x 550mm ( opcjonalnie adapter)
- Grubość wykrojnika: 18mm
- Maksymalna prędkość prasy: 1,000 arkuszy na godzinę
- Obsługa: 4” kolorowy ekran dotykowy
- Pamięć: 100 zadań
- Wielokrotne uderzenia: Do 5 razy na arkusz
- Wymiary maszyny: Wys. 1100mm x Szer. 2700mm x Dł.1070mm
- Zapotrzebowanie na moc: Jednofazowe, 400W
- Zasilanie: 100-120V lub 200-240VAC, 50/60Hz
Skontaktuj się z nami już dziś w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji, abyśmy mogli omówić Twoje potrzeby. Z naszą pomocą możesz zwiększyć wydajność. Co najważniejsze, nie będziecie musieli się martwić o kwestie finansowania, instalacji, przeszkolenia pracowników. Zajmiemy się wszystkim za Was.
Zapraszamy również na nasze social media:
Filmy pokazujące możliwości Uchida AeroDieCut: