Dziurkacze dwu- i trzyotworowe są niezbędnymi narzędziami biurowymi, ponieważ dają możliwość dość szybkiego dziurkowania dokumentów. Mając przedziurkowany papier, możesz go przechowywać w segregatorze, teczce na dokumenty itp. Trudno sobie wyobrazić życie bez tych urządzeń, ale czasem nie dają rady, zwłaszcza gdy trzeba przedziurkować setki kartek. Jeśli zauważyłeś, że Ty (lub Twój kolega) spędzasz zbyt wiele czasu na dziurawieniu papieru, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zacząć myśleć o nabyciu wiertarki do papieru. Wiertarka do papieru przeznaczona jest do użytku w biurach i innych miejscach, gdzie trzeba robić dziury w dużych stosach papierów. Jak jednak wybrać odpowiednie narzędzia ? Kiedy zainwestować w dziurkacz, a kiedy w wiertarkę do papieru ?

Czym jest wiertarka do papieru ?

Wiertarka do papieru to maszyna, która wierci otwory przez duży stos papieru (i ewentualnie innych materiałów, takich jak laminaty i tworzywa sztuczne). Jest wysokowydajnym dziurkaczem i ma zdolność wiercenia grubych stosów, co czyni je idealnymi dla dużych ilości dziurkowania papieru. Wiertarka do papieru daje o wiele lepsze rezultaty niż dziurkacz do papieru ze względu na fakt, że wiertło przewierca się przez stos, a nie przebija się przez niego. Kolejną zaletą wiertarki do papieru jest możliwość zastosowania różnych średnic wierteł.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie ?

Odpowiednia liczba głowic. Kiedy mówisz o wiertarce do papieru, “głowica” jest częścią obrotową, która umożliwia dziurkowanie papieru. Większość maszyn, które są obecnie dostępne na rynku, posiada jedną głowicę. Możesz używać tych urządzeń do produkcji dwóch lub trzech (lub więcej) otworów, ale musisz wiercić każdy otwór samodzielnie. Nie jest to idealne rozwiązanie dla zakładów o dużej wydajności. Dlatego istnieją również wiertarki, które mają co najmniej dwie głowice/ wrzeciona.

Idealny rozmiar. Nie ma wątpliwości: wiertarki do papieru to duże, ciężkie urządzenia. Niektóre urządzenia są tak duże, że są wolnostojące i wymagają sporo miejsca. Nie są one idealne dla środowisk biurowych, ale są dobre dla drukarni i tym podobnych firm. Z drugiej strony, istnieją pewne wiertarki, które można umieścić na biurku i działają po prostu dobrze. Nie wymagają one tak dużo energii elektrycznej jak większe jednostki i mogą być używane kiedy tylko chcesz.

Głębokość wiercenia. Jest to po prostu określenie ilości papieru, jaką maszyna może przetworzyć na raz. Dobra maszyna będzie w stanie przetworzyć co najmniej 4cm papieru. Istnieją jednak takie, które mogą obsłużyć całą ryzę, która jest odpowiednikiem 500 arkuszy, a nawet więcej.

Dostępne wiertła. Możesz kupić wiertła, aby móc wykonywać otwory o różnych rozmiarach. Nie wszystkie maszyny mogą obsługiwać wszystkie wiertła, więc upewnij się, że te, z którymi chcesz pracować są łatwo dostępne i są kompatybilne z Twoim urządzeniem.

Dobra gwarancja. Na koniec wybierz urządzenie, które jest objęte gwarancją i serwisem. Pomoże Ci to w przypadku, gdy urządzenie będzie wymagało naprawy lub wymiany.

Jak wybrać dobry dziurkacz do papieru ?

Profesjonalne wykończenie dokumentów to zadanie, którego wiele firm nie traktuje priorytetowo. Przy ogromnej ilości ofert lądujących w skrzynkach pocztowych klientów, Twoje dokumenty muszą się wyróżniać, aby zrobić dobre wrażenie. Profesjonalne wykończenie sugeruje, że firma poświęciła czas na dodanie wartości do tego, co widzi klient. Dziurkowanie papieru jest jednym z zadań wykończenia dokumentów, które wiele firm ignoruje, a które może zrobić dobre wrażenie. Zaskakujące jest to, jak wiele firm nie potrafi profesjonalnie złożyć swoich dokumentów.

Zasięg dziurkacza do papieru

Zasięg dziurkacza do papieru oznacza, jak daleko od krawędzi może on wybijać otwory. Niektóre z nich mają krótki zasięg, co oznacza, że mogą dziurkować tylko blisko krawędzi. Niektóre z nich mają zwiększony zasięg, który pozwala na dziurkowanie do 34 cm od krawędzi, a niektóre są regulowane, co oznacza, że mogą dziurkować w dowolnym zakresie. Urządzenia SPC należą do tych urządzeń.

Parametry wytrzymałościowe

Siła dziurkacza do papieru określa, jak dobrze może on przebić się przez papier o różnej grubości. Dziurkacze do papieru mogą być dekoracyjne, co oznacza, że są używane do robienia dziurek w celach dekoracyjnych. Większość z nich ma bardziej praktyczny cel, używany do dziurkowania papierów biurowych do oprawy. Najczęściej spotykany jest dziurkacz dwuotworowy.

Funkcjonalność

Funkcjonalność dziurkacza do papieru określa łatwość, z jaką można go używać. Ręczne dziurkacze do papieru są najbardziej powszechne i mogą obsługiwać cienkie wiązki papieru przy minimalnej sile ściskania. Płaskie dziurkacze do papieru są przeznaczone do układania na płaskich powierzchniach dla lepszej kompresji, co oznacza, że mogą robić dziury w grubszych wiązkach.

Dziurkacze o dużej pojemności są przeznaczone do układania na płaskich powierzchniach i wykonywania otworów automatycznie za pomocą prostego przycisku. W przeciwieństwie do tradycyjnego dziurkacza, który wymagał ściśnięcia ręką, aby zrobić otwory, bardziej nowoczesne dziurkacze potrafią przetworzyć duże ilości papieru w krótkim czasie przy minimalnych wymaganiach dla operatora.

A co z perforatorami ?

Perforatory to urządzenia służące do tworzenia dziur na brzegu arkusza pod oprawę drutową, plastikową lub kalendarze z oczkiem. Wybite dziury mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy, owalny, prostoktny, trójkątny lub kształt serca. Perforatory mogą przebić jednorazowo nawet 200 arkuszy, a maksymalna szerokość perforowanych arkuszy może przekraczać 55cm.

Wiertarka do papieru, dziurkacz, a może perforator ?

Co wybrać ? Wiertarka do papieru, czy dziurkacz ? To naprawdę zależy od tego, czego potrzebujesz, więc tak naprawdę nie chodzi o to, które urządzenie jest lepsze, ale o to, które z nich najlepiej pasuje do tego, co chcesz osiągnąć. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc z tą inwestycją.

Więcej informacji na temat urządzeń biurowych znajdziesz również na naszym profilu LinkedIn – Urządzenia biurowe – Riset