Introligatorstwo na przestrzeni ostatnich lat rozwija się w bardzo szybko. Tworzenie druku nie jest jednak możliwe bez odpowiedniego wykończenia druku. A do tego potrzebna jest odpowiednia maszyna introligatorska.

Wykańczanie druku odnosi się do wszystkiego, co dzieje się po wydrukowaniu arkuszy. Okazuje się, że “wszystko” zawiera w sobie wiele różnych czynności. A do każdej przypisana jest inna maszyna introligatorska. Książki i broszury są składane, cięte, ozdabiane, obrabiane na różne sposoby. Karty do gier, etykiety są przycinane, zaokrąglane, laminowane i ozdabiane. Pudełka i opakowania są cięte i bigowane. To wiele różnych rzeczy, które dzieją się już po wydruku.

WIemy, że własciciele zakładów zajmujących się drukiem wahają się przed inwestowaniem w nowe technologie. Powodem najcześciej jest ograniczenia przestrzeni, wielkość przepływu pracy, początkowy koszt inwestycji i strach przed nieznanym.

Często słyszymy od klientów, że są przede wszystkim drukarniami. Bez wystarczających możliwości związanych z drukowaniem, nie ma czego sprzedawać. W przypadku wykańczania, istnieją ręczne i półautomatyczne alternatywy. Chociaż są mniej wydajne to jednak docelowo dostarczają produkt.

Wielu przedsiębiorców uważa, że wykańczanie jest sprawą drugorzędną. Jednak jeśli nie rozważy się automatyzacji wykańczania druku, to nie ma mowy o poprawie przepustowości pracy i eliminacji tzw. “wąskich gardeł” w produkcji.

Nasi klienci wykonali świetną pracę analizując potrzebę nabycia drukarek różnego typu. Ale już po rozpoczęciu drukowania dostrzegają wąskie gardło, jakim jest ręczne cięcie lub zlecanie wykończenia i to, jak bardzo zagraża to ich finansom i reputacji. Kiedy to staje się oczywistą sprawą, wszystko sprowadza się do znalezienia wystarczającej powierzchni w zakładzie. A wśród planowanych inwestycji pojawia się nowa maszyna introligatorska.

Automatyzacja w wykańczaniu druku

Wielu przedsiębiorców wdraża technologię druku cyfrowego, nie zdając sobie w pełni sprawy z tego, jak większa wydajność druku wpływa na cały proces produkcyjny. A zwłaszcza na cięcie i bigowanie materiałów. Te procesy są wolniejsze niż drukowanie – nawet w przypadku najszybszych urządzeń.

Niektórzy widzą jedynie ogranoczony zakres zastosowań np. ploterów tnących, które wykonują cięcie konturowe. Często pojawia się się pomysł, aby zastosować ręczne gilotyny, albo inna manualna forma wycinania. Inwestycja w ploter stołowy wydaje się zbędny i kosztowny. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na pełen zakres zastosowań jakie daje dobrej jakości ploter. Można wprowadzić produkcję opakowań, etykiet, naklejek, kart, elementów wystawienniczych, a nawet mebli kartonowych. Wówczas zakup plotera nabiera sensu. Problemem jest zbyt mała wiedza na temat produktu i możliwości produkcyjnych.

Dlatego naszą misją, jako importera sprzętu do wykańczania druku, jest edukowanie potencjalnych użytkowników, aby maszyny introligatorskie stały się łatwiejsze do zrozumienia,

Oczywiście ajlepszy czas na inwestycję w zautomatyzowane urządzenia wykańczające zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości każdego zakładu. Dużą rolę odgrywają również rosnące wymagania ze strony klientów. Zmiany nigdy nie są łatwe, ale faktem jest, że po wdrożeniu do procesu zautomatyzowanego sprzętu wykańczającego staje się on integralną częścią przepływu pracy, bez której użytkownicy szybko uczą się, że nie mogą bez niego żyć.

Wyzwania technologiczne, które pomaga pokonać maszyna introligatorska

Jednym z naszych ostatnich klientów jest warszawska firma Wakans, która zgłosiła się do nas, aby sprostać wyzwaniom produkcyjnym w ich zakładzie.

W Riset Polska szczycimy się wiedzą, którą nasz zespół jest w stanie zaoferować. Mamy ogromną bazę wiedzy w całej naszej firmie z prawie 40-letnim doświadczeniem w dziedzinie wykańczania druku. Naszym celem jest doradzenie klientowi podczas inwestowania w nowy sprzęt, tak aby pozytywnie wpłynąć na przepływ pracy w zakładzie klienta. Wszystko zaczyna się od złożenia oferty handlowej, a następnie rozmowy o możliwościach sfinansowania inwestycji oraz ustaleniu warunków przetestowania maszyny na miejscu, u klienta.

Doskonale rozumiemy naszych klientów, że nie chcą kupować kota w worku. ,Zwłaszcza, że każda maszyna introligatorska ma inne parametry, a tym samym różne właściwości, które jednym przypadną do gustu, a innym nie. Wychodzimy naprzeciw wszystkim klientom, którzy chcą mieć 100% satysfakcji. W naszym salonie możesz przetestować większość modeli i wybrać ten, który najbardziej odpowiada klientow lub umówić się na testy w zakładzie. O szczegółach opowiadamy w trakcie rozmowy z klientem.

A więcej na temat tego jak wygląda współpraca z Nami dowiecie się z artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Poligrafiki.

Maszyna introligatorska a wyszkolenie pracowników

Oferowane przez nas maszyny introligatorskie są stosunkowo łatwe w obsłudze, ale w zakładzie, który nigdy nie posiadał takiego systemu, może upłynąć trochę czasu, zanim operatorzy będą mogli swobodnie wybierać narzędzia, prędkości i inne ustawienia.

Zauważyliśmy, że z każdym nowym urządzeniem wiąże się krzywa uczenia się. Większość zakładów, którym sprzedaliśmy maszyny, przez lata nigdy nie miała żadnej formy zautomatyzowanego sprzętu do wykańczania. Zazwyczaj polegali w dużej mierze na pracy fizycznej, aby wykończyć druk. Większość klientów ma podstawowe pojęcie o tym, co maszyna jest w stanie zrobić, ale nie zdają sobie całkowicie sprawy z pełnego potencjału sprzętu. Po tym, jak podczas uświadomią sobie wszystko, co mogą teraz zrobić, następnym naszym celem jest nauczenie ich właściwego ustawienia maszyny i praktyk bezpieczeństwa. Po tym następuje zwykle nauka o tym, jak wygląda prawidłowa obsługa maszyny i jak sobie radzić z najczęstszymi problemami.

Klienci muszą nauczyć się i być w stanie zaangażować się w prawdziwy cyfrowy przepływ pracy, w którym pliki do cięcia są tworzone i dostarczane bezpośrednio do urządzenia. W ten sposób tworzenie kolejnych elementów jest łatwe i szybkie, a opóźnienia zostają wyeliminowane. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu produkcja może być o wiele łatwiejsza nawet dla osób niedoświadczonych.

Szybciej, więcej, wydajniej

Wyzwaniem jakie ma każda maszyna introligatorska jest zapewnienie większej produktywności dzięki większym prędkościom, większej automatyzacji i płynnej integracji z cyfrowymi przepływami pracy w produkcji. Presja, aby dostarczać więcej, szybciej i taniej nigdy się nie kończy.

Obecnie drukarki znacznie poprawiły swoją prędkość. Oczekuje się, że ten trend się utrzyma, dlatego cyfrowe maszyny wykańczające druk muszą zrobić to samo. Przy większej liczbie materiałów drukowanych cyfrowo, maszyna introligatorska musi skutecznie obrabiać wszystkie materiały przy wzrostach prędkości.

Chociaż systemy są szybkie, zawsze jest miejsce na poprawę przepustowości. Rynek staje się jeszcze bardziej wymagający, dlatego producenci z którymi współpracujemy stawiają na jeszcze lepszą jakości. Oferują również nowe możliwości, zwłaszcza w obszarze automatyzacji.

Automatyzacja może być wydajniejsza niż przyrostowe korzyści w zakresie prędkości. Poprzez redukcję czasu bezczynności, maszyna introligatorska zwiększa produktywny czas pracy. Automatyzacji etapów procesu, dzięki czemu nie jest wymagany czas pracy operatora ręcznego, jest kluczową korzyścią.

Kluczowe jest używanie kodów QR do przesyłania danych z plików do maszyny. Kod QR może zawierać kluczowe dane, takie jak nazwa pliku, rodzaj materiału, grubość materiału i procesy. Najlepiej to widać na przykładzie ploterów tnących, które mamy w swojej ofercie.

Ile kosztuje maszyna introligatorska ?

Na naszej stronie oraz w ofertach nie widnieją ceny produktów, gdyż każda sytuacja wymaga indywidualnego dopasowania. Zmienia się również cena producenta, na którą wpływ mają przykładowo wahania na rynku walutowym, czy rosnąca inflacja. Większość rozmów dotyczących maszyn wykańczania druku dotyczy znaczących inwestycji. Ceny systemów są bardzo zróżnicowane i zależą od rozmiaru, konfiguracji i poziomu automatyzacji. Przy określaniu, czy jest to czas na podjęcie decyzji i zainwestowanie w dany sprzęt powinien być brany zwrot z inwestycji.

Maszyna introligatorska np. ploter tnący może kosztować od 20 000 zł do 300 000 zł. Większość producentów wykazała już okres użytkowania swojego plotera. Niektóre są zbudowane z myślą o działaniu na przestrzeni czterech do pięciu lat, a niektóre nawet 20 lat. Dostajesz to, za co płacisz. Łatwość obsługi, rozmiar maszyny i pola roboczego, prędkość, wachlarz dostępnych narzędzi, jakość cięcia, możliwości automatyzacji załadunku i przesuwania materiału. To wszystko wpływa na ostateczną cenę.

Po zwróceniu się inwestycji w maszynę, systemy te często nadal się opłacają, ponieważ zazwyczaj działają od dziesięciu do 15 lat. W rzeczywistości wydanie dodatkowych 20 czy 50 000 zł w celu przejścia od niskiej klasy sprzętu, do klasy średniej ma sens. Przy pięcioletnim okresie leasingu kosztowałoby to kilkaset złotych miesięcznie miesięcznie. Przy obsłudze większej liczby rodzajów materiałów łatwo dostrzec wartość szybszego i/lub bardziej wydajnego rozwiązania.

Gdy cena outsourcingu przepływu pracy jest wyższa niż miesięczna opłata za leasing automatycznej, inwestorzy są bardziej skłonni do zakupu wydajniejszego sprzętu. Zautomatyzowana maszyna introligatorska do wykańczania druku to solidna inwestycja dla wielu zakładów. Chociaż cena może być przytłaczająca, ważne jest, aby rozważyć długoterminowe korzyści wynikających z uzyskania nowych możliwości.

Zapraszamy do współpracy

.Końcówka roku to czas, gdy wielu przedsiębiorców rozgląda się za kosztami. W związku z tym część z nich podejmuje decyzję o zakupie nowej maszyny do firmy. Atralcyjną formą jest w tym przypadku leasing maszyn. Jest on bardzo elastyczną formą finansowania. Pozwala dostosować harmonogram spłat do Twoich potrzeb co ma przełożenie na korzyści podatkowe.

Jakie są zalety współpracy z nami w zakresie zakupu maszyn wykańczania druku ?

  • Kompleksowa obsługa – szeroka gama produktów, bezpośrednio od producenta
  • Finansowanie dopasowane do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa
  • Uproszczone formalności – dokumentacja ograniczona do minimum
  • Pakiet usług serwisowych oraz obsługa posprzedażowa w cenie
  • Możliwość przetestowania maszyny w zakładzie

A więcej na temat naszych produktów dowiesz się z poniższego katalogu. Zapraszamy do kontaktu oraz do wspólpracy.