W dzisiejszych czasach druk cyfrowy wymaga automatyzacji przepływu pracy. Plotery płaskie stanowią istotny element wyposażenia, który zwiększa wydajność dzięki automatyzacji. Jednak urządzenia te często wymagają znacznych inwestycji, a dostawcy usług druku często rywalizują właśnie ceną i jakością.

Dostawcy urządzeń muszą porównać cenę z istotnymi funkcjami i korzyściami, jakie oferują plotery płąskie. Muszą określić, czy dana inwestycja ma sens. Jak w przypadku wszystkich wydatków kapitałowych, mądrym posunięciem jest ocena szacowanego zwrotu z inwestycji (ROI).

Modułowe plotery płaskie

Automatyczne plotery płaskie są wyposażone w wiele standardowych narzędzi. Dostępne są również narzędzia dodatkowe, które pozwalają na dalsze rozszerzenie możliwości. Plotery płaskie przeszły długą drogę od momentu wejścia na rynek. W miarę jak możliwości druku wielkoformatowego rozszerzają się, aby obsługiwać coraz więcej materiałów, plotery płaskie muszą sprostać szybszemu i precyzyjnemu cięciu. Pojawiają się narzędzia potrzebne do cięcia grubszych materiałów.

Plotery płaskie są wyposażone w szereg opcji, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące cięcia cyfrowego. Dzięki możliwości wyboru wielu głowic mogą ciąć szereg materiałów od sztywnego materiału, przez tekturę falistą, tkaniny, po winyl. Na tym tle szczególne wrażenie robi seria Valiani Optima.

Plotery płaskie Optima V z wysoką precyzją, solidną mechaniką i rozsądną ceną wyjściową, są odpowiedzią na wszelkie zastosowania w druku offsetowym/cyfrowym, wystawiennictwie, opakowaniach oraz przemyśle odzieżowym i skórzanym. Jest idealnym rozwiązaniem dla krótkich oraz średnich serii, prototypowania, tekturowych mebli, wycinania wzorów z tekstyliów/kartonu i wielu innych.

Optima V wyposażona jest w dwie niezależne i modułowe stacje narzędziowe, które zapobiegają przerwom w trakcie cyklu pracy.

Plotery płaskie wyposażone są w pompę próżniową do utrzymywania materiału w obszarze roboczymoraz kamerę do rejestracji znaków. Zwiększoną precyzję pozycjonowania uzyskuje się dzięki dwóm systemom mocowania: zaciskowi próżniowemu i systemowi mocowania zawiasowego Valiani.

Cyfrowe plotery płaskie wprowadzają do obróbki końcowej tę samą elastyczność, która jest już dostępna w druku cyfrowym. Indywidualne projekty mogą być tworzone bez dodatkowych kosztów, a zautomatyzowane wykończenie oferuje skrócenie czasu realizacji. W przypadku prac krótkoseryjnych daje to głębokie korzyści. Dzięki elastyczności w zakresie szybkich zmian zadań w cyfrowej produkcji wykończeniowej, istnieje całkowita niezależność w zakresie zmiany priorytetów i szybkie ukończenie pracy.

Inwestycja w trudnych czasach

Zautomatyzowane plotery płaskie mogą pracować bezpośrednio z pliku projektowego. Ze względu na charakter cyfrowych ploterów płaskich, każdy arkusz może mieć dostosowany wzór cięcia, bigowania lub perforacji. Nie jest wymagany czas konfiguracji, ani kosztowna przestrzeń magazynowa czy koszty recyklingu.

Cyfrowe plotery płaskie umożliwiają firmom usprawnienie przepływu pracy, co pozwala na rozszerzenie oferty produktowej. Dzięki automatyzacji we własnym zakresie, firmy te mogą być bardziej konkurencyjne cenowo.

Uważamy, że rentowność jest największą korzyścią z inwestycji w cyfrowe plotery płaskie. Po dodaniu możliwości cięcia i frezowania inwestorzy odnotowują wzrost przychodów od obecnych klientów, a jednocześnie przyciągają nowych. Samodzielna produkcja pozwala na kontrolę jakości produktu końcowego i spełnienie rosnącego zapotrzebowania na krótsze czasy realizacji.

Jednym z klientów, który zakupił plotery płaskie Valiani Optima jest Zone Graphics. Zajmują się drukiem cyfrowym i litograficznym, koncentrując się na dostarczaniu wysokiej jakości prac, w tym tych, których niektóre drukarnie unikają.

Nabycie sprzętu tuż przed szalonymi latami pandemii Covid pomogło utrzymać firmę w ruchu, zdobywając nowe i zyskowne zlecenia. Ploter Valiani Optima został początkowo nabyty w celu zwiększenia wydajności produkcji folderów kieszonkowych oraz obsługi rosnącego zapotrzebowania na krótkoseryjne prace związane z kartonami i pudełkami.

Seria cyfrowych stołów do cięcia Valiani Optima zapewnia użytkownikowi rozszerzony zakres procesów wykańczania, począwszy od kluczowych zadań cięcia i bigowania na arkuszach wielkoformatowych. Dalsze narzędzia pozwalają użytkownikowi na spełnienie wymagań wielu rynków i aplikacji w zakresie druku offsetowego i cyfrowego, jak również na produkcję prac dla sektora POS i opakowań. Jest to idealne rozwiązanie dla krótkich i średnich serii cięcia, krótkich serii produkcji pudełek, prototypowania kartonów i wielu innych. Precyzja, niezawodność i elastyczność to kluczowe cechy wszystkich produktów Valiani. Prosta i intuicyjna w obsłudze, seria Optima zawiera wyrafinowaną technologię cięcia, która może zadowolić najbardziej wymagających użytkowników.

Więcej możliwości, więcej klientów

“Podczas gdy początkowo koncentrowaliśmy się na produkcji folderów kieszonkowych, Valiani pozwolił nam zająć się znacznie szerszym zakresem prac – wielu z nich nawet sobie nie wyobrażaliśmy. Dodatkowo, nasza produkcja kartonów i pudełek wzrosła nie do poznania. Możliwości maszyny w zakresie cięcia i bigowania pozwalają nam na produkcję znacznie większego asortymentu, w szerokim zakresie rozmiarów. W przeszłości każdy rozmiar i format wymagałby innej formy cięcia na płycie, a każda z nich wiązała się z kosztami. Valiani po prostu kieruje się szczegółami dotyczącymi rozmiaru, które wprowadzamy do systemu. Jego obsługa jest również stosunkowo prosta. Po zakończeniu konfiguracji każdy w fabryce może załadować i rozładować materiał”

“W pierwszych miesiącach pandemii otrzymywaliśmy wiele prac związanych z wykańczaniem druku. Drukarnia, z którą współpracujemy od kilku lat, zapytała nas o jedno szczególnie skomplikowane zlecenie dla znanego londyńskiego sklepu z wyższej półki. Składało się ono z kilku tysięcy wydruków dwustu etykiet o różnych rozmiarach, z których wszystkie miały bardzo dokładne wymagania dotyczące cięcia i nacinania. W niektórych przypadkach drukowana czcionka znajdowała się zaledwie jeden lub dwa milimetry od krawędzi.”

W porządku, mogliśmy połączyć nakłady do 250 egzemplarzy na raz, redukując rzeczywisty nakład do zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzy. Ale cięcie i nacinanie było tym, co stanowiło prawdziwą pracę. Ta praca zajęła kilka tygodni, ale opłacało się. Spłaciliśmy niezłą część ceny Valiani – i dostarczyliśmy świetną pracę na czas.

Jest to teraz zadanie, które jest wykonywane u nas regularnie. Drukarnia szukała w innych miejscach, czy mogłaby obniżyć cenę, badając różne metody produkcji. Nie udało się znaleźć żadnej. Z pewnością koszt produkcji form do cięcia sprawiłby, że praca byłaby zbyt kosztowna. Praca ta wracała do nas kilkakrotnie, w mniejszych ilościach, ale nadal była dla nas opłacalna. To tylko jeden przykład zamówienia, którego nie mogliśmy sobie nawet wyobrazić przed uzyskaniem informacji o tym, co Valiani może dla nas zrobić.”

Jakie plotery płaskie polecamy ?

Zdolność do pracy bez zlecania pracy na zewnątrz to klucz do sukcesu. Eliminując outsourcing i mając możliwość dostarczenia produktów końcowych w najkrótszym czasie, firmy pozyskują nowych klientów i lepiej obsługują obecnych.

Wiemy, że drukarnie czasami wahają się przed inwestowaniem w nowe technologie. W tym w zautomatyzowane wykańczanie. Powodem mogą być ograniczone przestrzenie, wielkość przepływu pracy, początkowy koszt inwestycji oraz strach przed nieznanym.

Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń produkcyjnych, wyzwaniem dla ploterów tnących jest zapewnienie większej produktywności dzięki wyższym prędkościom, większej automatyzacji i jeszcze bardziej płynnej integracji z cyfrowymi przepływami pracy w produkcji. Presja, aby dostarczać więcej, szybciej i taniej nigdy się nie kończy,

Wiele dyskusji na temat automatycznych ploterów płaskich dotyczy znacznych inwestycji. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości, konfiguracji i poziomu automatyzacji. Zwrot z inwestycji powinien być brany pod uwagę przy określaniu, czy jest to czas na podjęcie decyzji i zainwestowanie w ten sprzęt.

Zwrot z inwestycji można osiągnąć w ciągu jednego do dwóch lat, w zależności od produkcji. Jak w przypadku większości zakupów, dostajesz to, za co płacisz” . To co wyróżnia Valiani Optima to łatwość obsługi, rozmiar cięcia, prędkość, wachlarz dostępnych narzędzi, jakość i wysoka automatzyacja.

Wydanie dodatkowych pieniędzy w celu przejścia między ploterem średniej klasy a wyższej ma sens. Przy pięcioletnim okresie leasingu koszt miesięczny znacznie przekracza osiągnięte rezultaty. Przy obsłudze większej liczby rodzajów materiałów łatwo dostrzec wartość szybszego i/lub bardziej wydajnego rozwiązania. Chociaż cena może być przytłaczająca, należy rozważyć długoterminowe korzyści wynikające z dodania tych możliwości w swojej firmie.

Dowiedz się więcej

Zapraszamy do rozmowy z naszymi doradcami technicznymi ( Krzysztof Stolarz – 601 248 197 oraz Karol Krusiński 667 959 733 )

W trakcie takiej rozmowy chcemy pozyskać kluczowe informacjei poznać wymagania, jakie powinna spełniać wybrana maszyna. Stanowi to także doskonałą okazję do oszacowania potencjalnych kosztów tego rodzaju inwestycji.

Naszym klientom pomagamy w prowadzeniu działalności poprzez pomoc w sfinansowaniu prezentowanych urządzeń. Zwiększ przychody firmy bez angażowania znacznych środków własnych.