Wiemy, że jeśli chodzi o procesy produkcyjne, zmiany mogą wydawać się co najmniej stresujące, czasochłonne i przerażające. Chociaż nie wszystkie zmiany są sobie równe, wiele zakładów poligraficznych/ introligatorskich opiera się przejściu na automatyzację z wielu powodów. Dobrą wiadomością jest to, że nie musi tak być, a automatyzacja w poligrafii nie powinna spędzać snu z powiek, a pracownicy nie powinni obawiać się, że zostaną zastąpieni przez maszyny. W rzeczywistości będziesz zaskoczony liczbą produktywnych godzin, które zyskasz oraz nowymi projektami i biznesem, które będziesz mógł podjąć dzięki automatyzacji.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie pracy jest kontakt z ekspertami z Riset Polska, którzy z zaangażowaniem pomagają firmom wdrażać innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które sprostają wyzwaniom produkcyjnym. Poprowadzą Cię przez proces automatyzacji produkcji od początku do końca. Niezależnie od tego, czy chodzi o dodanie jednego, czy wielu maszyn, automatyzację procesów produkcji poligraficznej za pomocą podajników, czujników, czy też systemów przepływu pracy, niniejszy przewodnik pokaże wiele korzyści płynących z automatyzacji i pomoże podjąć najlepszą decyzję dla zakładu produkcyjnego.

Co jest celem automatyzacji?

Wraz z dążeniem do produkcji “od ręki” oraz znaczeniem osiągania wyższych poziomów produktywności i wydajności, automatyzacja w produkcji ma kluczowe znaczenie. Na przestrzeni dziesięcioleci automatyzacja w poligrafii stała się znormalizowanym narzędziem produkcyjnym, umożliwiającym producentom uzyskanie lepszej kontroli nad ich działaniami i procesami produkcyjnymi.

Dzięki zdolności automatyzacji do usprawniania powtarzalnych, niebezpiecznych i żmudnych zadań, zautomatyzowany system może wykonywać zadania ładowania/odbierania, przetwarzania, kontroli bez nadzoru lub przy zgaszonym świetle. Pozwala to jednemu pracownikowi pracować na kilku maszynach lub przy innych zadaniach w tym samym czasie.

Automatyzacja w poligrafii może pomóc obniżyć koszty, poprawić bezpieczeństwo pracowników, skrócić czas realizacji zamówień, zapewnić szybszy zwrot z inwestycji, zwiększyć konkurencyjność, wydajność produkcji i wiele więcej!

Jaki jest największy skutek automatyzacji?

Niższe koszty operacyjne

Maszyny mogą wykonywać pracę kilku osób, w zależności od zadania. A podajniki umożliwiają operatorom jednoczesną obsługę wielu maszyn. Automatyzacja w poligrafii usprawnia procesy i zwiększa dokładność części, co oznacza minimalne straty materiału.

Zwiększone bezpieczeństwo pracowników

Zautomatyzowane przenośniki, podajniki i elementy tnące odciążają pracowników od niebezpiecznych zadań. Twoi pracownicy będą Ci wdzięczni za zabezpieczenie ich przed zagrożeniami występującymi w środowisku fabrycznym. Szczególnie widać to na przykładzie automatu sztancującego.

Skrócony czas realizacji zamówień w zakładzie

Automatyzacja w poligrafii może zapewnić ciągłość procesu i poprawić jego kontrolę. Znacznie skraca czas realizacji w porównaniu z outsourcingiem.

Szybszy zwrot z inwestycji

Rozwiązania w zakresie automatyzacji są oparte na unikalnych potrzebach i celach, a ich koszty szybko się zwracają dzięki niższym kosztom operacyjnym, krótszym czasom realizacji, zwiększonej wydajności i nie tylko.

Zwiększenie konkurencyjności

Zautomatyzowane linie produkcyjne, podajniki i czujniki umożliwiają skrócenie czasu cyklu i obniżenie kosztu jednostkowego przy jednoczesnej poprawie jakości. Pozwala to lepiej konkurować w skali globalnej. Dodatkowo, wszechstronność automatyzacji pozwala na dostosowanie pracy tak, aby przewyższało możliwości konkurencji.

Zwiększona wydajność produkcji

Maszyna może pracować ze stałą prędkością, bez nadzoru, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Automatyzacja produkcji oznacza, że można produkować więcej. Nowe produkty mogą być szybko wprowadzane do procesu produkcyjnego, a programowanie nowych produktów może odbywać się w trybie offline, bez zakłócania istniejących procesów.

Jednolita i ulepszona produkcja

Zautomatyzowane linie, podajniki i czujniki zazwyczaj wykonują proces produkcyjny z lepszą powtarzalnością niż ludzcy operatorzy. Skutkuje to większą kontrolą i spójnością jakości produktu.

Przyjazna dla środowiska

Usprawniając sprzęt i procesy, zmniejszając ilość odpadów i wykorzystując mniej miejsca, automatyzacja w poligrafii oznacza mniejsze zużycie energii. Kluczową zaletą automatyzacji jest zmniejszenie śladu węglowego, co może przynieść realne korzyści.

Przewidywalna produkcja

Spójna produkcja dzięki automatyzacji pozwala warsztatowi na wiarygodne przewidywanie terminów i kosztów. Ta przewidywalność pozwala na uzyskanie większej marży na niemal każdym projekcie.

Zmniejszona potrzeba outsourcingu

Zautomatyzowane linie produkcyjne mają dużą potencjalną wydajność skoncentrowaną w jednym kompaktowym systemie. Pozwala to zakładom produkować we własnym zakresie elementy, które wcześniej były zlecane na zewnątrz.

Optymalne wykorzystanie powierzchni

Maszyny są zaprojektowane na kompaktowych podstawach, aby zmieścić się w ograniczonych przestrzeniach. Mogą wykonywać zadania w ograniczonych przestrzeniach, oszczędzając cenne miejsce na podłodze. Widać to szczególnie na przykładzie plotera SC6500, który zajmuje ok. 1 mkw.

Łatwa integracja

We współpracy z klientem Riset Polska dostarcza kompletny system rozwiązań – sprzęt, oprogramowanie i elementy sterujące. Twoja maszyna zostanie sprawdzona, a następnie zainstalowana przez naszych przedstawicieli. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć produkcję części natychmiast po podstawowym przeszkoleniu i zainstalowaniu jej w swoim zakładzie.

Maksymalizacja pracy

Statystyki pokazują, że w ciągu najbliższych trzech dekad ponad 76 milionów osób z wyżu demograficznego przejdzie na emeryturę, a na ich miejsce dostępnych będzie tylko 46 milionów nowych pracowników. W tym czasie zapotrzebowanie na siłę roboczą będzie się utrzymywać, dzięki czemu automatyzacja stanie się realnym i opłacalnym rozwiązaniem.

Zwiększona produktywność i wydajność

  • Produkcja 24/7, przyjazna dla produkcji “od ręki”
  • Dłuższy czas pracy bez przestojów z wydajnością przekraczającą 90%
  • Komunikacja w czasie rzeczywistym z zautomatyzowanymi podajnikami i maszynami
  • Szybkie przezbrajanie dla wielu elementów, narzędzi i programów
  • Elastyczna obsługa wielu operacji.

Większa wszechstronność systemu

  • Elastyczność systemu, łatwe przezbrajanie i przestawianie na potrzeby nowych programów produkcyjnych
  • Linie, podajniki i czujniki są elastyczne i można je łatwo przestawić do nowych zastosowań lub części.
  • Szybkie przestawianie dzięki automatycznym systemom wizyjnym pozwala na stosowanie różnych rozmiarów i kształtów części w tej samej serii.
  • Mieszany przepływ produkcji pozwala na elastyczność w dostosowywaniu się do wahań popytu.
  • Maszyny są w stanie błyskawicznie “nauczyć się” nowych procesów
  • Skrócony czas przezbrajania

Serdecznie zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Posiadamy w ofercie maszyny pozwalające stworzyć zautomatyzowaną produkcję. Naszymi dostawcami są uznane marki np. Uchida, Intec, OKI, Plockmatic.

Jesteś zainteresowany automatyzacją produkcji? Możemy pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś!