Mój klient opowiadał mi, że pierwsza drukarka atramentowa, którą kupił, była obiecującym cudem techniki. Prowadząc początkującą firmę, był podekscytowany, że może wydrukować kolorową broszurę we własnym zakładzie. Następnie, gdy zaczął stosować różne projekty, różne rodzaje papieru pojawiła się ” introligatorska ” frustracja. Chociaż miał wtedy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży poligraficznej, po prostu nie wiedział, czego nie wie. Ja również rozumiałem, że zanim zacznę doradzać klientom wybór maszyn introligatorskich, najpierw samemu musze się dokształcić.
Kiedy zastanawiamy się nad nową technologią, taką jak maszyna introligatorska, która pomoże nam prowadzić naszą działalność bardziej efektywnie, kupujemy obietnicę. Następnie ufamy, że reszta sama się rozwiąże. Jednak nawet najprostsze zadania związane z wykańczaniem druku mogą stać się bardzo skomplikowane ze względu na liczbę zmiennych. Nawet profesjonaliści są czasami zaskoczeni przez zakupione urządzenia.
Branża introligatorska szybko się rozwija. Dzięki postępowi w technologii istnieją wszelkiego rodzaju małe firmy, które wykonują znaczne ilości druku we własnym zakresie.
- specjaliści od kartek okolicznościowych i zaproszeń ślubnych
- zakłady specjalizujące się w naklejkach, wlepkach dla kibiców sportowych
- projektanci graficzni, którzy drukują własne krótkie serie
- małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne, które drukują i wysyłają pocztą własne biuletyny czy broszury
- małe drukarnie zajmujące się typografią i specjalistycznymi pracami na mało popularnych materiałach
- agencje reklamowe zapewniające klientom obsługę od A do Z, w tym druk gadżetów
Twój problem nasza głowa
Nasjpierw jest inwestycja w nowe urządzenie, a następnie rozpoczyna się edukacja. Tematy takie jak głębokość cięcia, ustawianie maszyny, oprogramowanie, wilgotność w pomieszczeniach, różne błędy spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, czy chociażby pękanie włókien stają się niezbędną częścią naszego dnia. Wielu inwestorów, w trakcie swojej nauki, kontaktuje się z nami w celu rozwiązania jednego problemu, po czym odkrywa, że ma ich kilka. Większość jest zaskoczona ilością problemów, które mogą pojawić się po wydrukowaniu pracy. Nie wiedzą, czego nie wiedzą.
Jedna z organizatorek ślubów powiedziała, że nie czuła się dobrze prezentując przyszłej pannie młodej zaproszenia, które nie były złożone starannie i równo. Jej “problem ze składaniem” był w rzeczywistości wynikiem problemów z doborem papieru, przycinaniem i bigowaniem.
Projektant kartek okolicznościowych, który drukował krótkie serie dla swoich klientów, powiedział, że ma problem z bigowaniem. Przedstawione przez niego próbki były tak pogniecione, że nie można było ich użyć w żadnej bigówce. Było jasne, że ma on albo problem z drukowaniem, albo z papierem.
Nie wiadomo jakie straty przyniosły te problemy. Koszt straty klientów jest wysoki, podobnie jak koszt zastąpienia ich nowymi. Wszyscy wiemy, że niezadowolona osoba szybko rozniesie wieści o kiepskiej jakości.
Jeśli produkujesz własne materiały w krótkich seriach, weź się w garść. Oto pięć typowych obszarów wykończenia druku, na które należy zwrócić uwagę podczas planowania prac. Wszystkie te obszary są bardzo łatwe do rozwiązania i wkrótce monitorowanie ich stanie się nawykiem Jeśli jednak je zignorujesz, nie minie wiele czasu, a dostarczysz produkt, który sprawi problemy Twoim klientom. I Tobie.
#1 wpadka introligatorska : złe składanie
Być może Twoje kartki okolicznościowe, broszury, zaproszenia lub karty z podziękowaniami nie są równe lub są składane w sposób niejednolity. Takie szczegóły sprawiają, że prezentują się źle, zwłaszcza jeśli Twój klient płaci za drogi papier lub reprezentujesz produkt premium.
Problemy ze składaniem wynikają z kombinacji kilku czynników. Materiał o małej gramaturze lub typowy papier biznesowy najlepiej układa się przy użyciu falcerki. Grubsze materiały wymagają natomiast użycia bigownicy. Proces składania może być trudny, jeśli nie masz odpowiedniej maszyny lub doświadczenia . Dlatego inwestując w sprzęt wybierz urządzenie, które będzie proste w użyciu i pozwoli wykonywac kilka procesów w jednym obiegu.
#2 wpadka introligatorska : niedoszacowanie czasu na ukończenie pracy
Jest to poważny problem, z którego doskonale zdają sobie sprawę specjaliści z branży poligraficznej. Możliwości produkcyjne nawet najwolniejszej drukarki lub kopiarki mogą szybko stworzyć wąskie gardło, jeśli chodzi o wykończenie produktu.
Te 500 kartek okolicznościowych, których wydrukowanie zajęło tylko piętnaście minut, może zająć wiele godzin, jeśli użyjesz niewłaściwego materiału lub nie masz odpowiedniego sprzętu. Jeśli klient potrzebuje ich w ciągu godziny masz problem.
Wykończenie, czyli prace po druku, mogą być najbardziej pracochłonną częścią każdego projektu drukarskiego. Należy planować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w przypadku ograniczeń czasowych, i mieć odpowiedni sprzęt i siłę roboczą na wypadek najgorszego scenariusza.
Dlatego własnie warto postawić na wysoką prędkość połączoną z automatyzacją, tak jak w przypadku ploterów tnąco-bigujących FB9000 Pro czy SC5000.
#3 wpadka introligatorska : pęknięcie, złamanie, rozdarcie lub zwijanie się papieru
Niemal wszystkie materiały cięższe niż 90gsm skorzystają z bigowania arkusza przed złożeniem.
Jeśli Twoje prace wyglądają tak, jak po lewej stronie poniższego zdjęcia, istnieje duże ryzyko, że klient zrezygnuje z usługi i pójdzie gdzie indziej. Jest to znane jako problem z pękaniem włókien lub pękaniem papieru. Rezultatem końcowym powinna być czysta, profesjonalnie wyglądająca złożona krawędź bez żadnych uszkodzeń (prawa strona zdjęcia).
Zapewne istnieją dziesiątki rodzajów papieru, które można uruchomić w Twojej drukarce. Dowiedz się, co najlepiej działa w Twoim urządzeniu. W razie wątpliwości wykonaj testy produkcyjne.
Jeśli papier nadal pęka lub rozrywa się, należy rozważyć zastosowanie urządzenia które nie tylko tnie, ale również biguje. Chodzi o plotery tnąco- bigujące zaprojektowane specjalnie do tego typu prac w krótkich seriach. Jest to ten sam rodzaj procesu, którego używają największe drukarnie, aby wyeliminować te problemy i zapewnić najwyższą jakość pracy.
#4 wpadka introligatorska : kiepskie cięcie
Często zdarza się, że reklamacja dotycząca produktu drukowanego jest problemem z przycinaniem. Może się to zdarzyć, gdy drukarz próbuje przyciąć pracę na niskiej klasy gilotynie zakupionej w sklepie z artykułami biurowymi. Doskonale nadają się do przycinania jednego lub dwóch arkuszy, ale nie w pracy przy wysokiej jakości druku. Najczęściej większej objętości.
Zainwestuj w małą gilotynę, a najlepiej w mały ploter tnący np. FB575. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z inną lokalną drukarnią i wspólna inwestycja. Zdarzą się też sytuacje, w których zapotrzebowanie na druk wewnętrzny przekroczy Twoje możliwości i będziesz potrzebował usług profesjonalnej drukarni.
#5 wpadka introligatorska : problemy z papierem
Jest to kolejny powszechny problem. Nie bądź skąpcem, jeśli chodzi o zakup papieru. Jest to szczególnie ważne, jeśli drukujesz produkt premium. Drukowanie na papierze o niskiej gramaturze, gdy klient oczekuje pięknie wydrukowanej, niezapomnianej pracy będzie Cię dużo kosztować. Papier powinien zawsze odpowiadać oczekiwaniom klienta.
Ponadto, sprzęt do druku cyfrowego wymaga zazwyczaj bardzo specyficznego papieru dla uzyskania optymalnych rezultatów. Jeśli skąpisz w tej dziedzinie, nieuchronnie stracisz znacznie więcej niż kilka zaoszczędzonych złotych. Powtórne wydruki, spóźnione lub odrzucone prace oraz wściekli klienci będą wpływać na Twój zysk i sprzedaż.
Inwestujesz w sprzęt drukarski. Zainwestuj też trochę czasu w doskonalenie swoich umiejętności w zakresie wykańczania druku oraz sprzęt introligatorski. W końcu co ze świetnego druku, jeśli nie potrafisz wszytkiego odpowiedno skonczyć ? Zapraszamy do śledzenia naszych artykułów, a w krótkim czasie poziom Twoich umiejętności będzie odpowiadał jakości druku Twojej nowej drukarki laserowej.
Masz pytanie dotyczące wykończenia, urządzeń lub problem z realizacją zlecenia? Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia w wykańczaniu druku oraz maszyn introligatorskich !
Zapraszamy również na nasz kanał na YouTube, gdzie dzielimy się wiedza na temat urządzeń do wykańczania druku.