Ploter FB9000 to zaawansowany, w pełni zautomatyzowana cyfrowa maszyna do cięcia, która zapewnia błyskawiczną wydajność, niezrównaną kontrolę mediów i wysoce zaawansowane, ale przyjazne dla użytkownika funkcje produkcyjne. Aby ułatwić naszym klientom poznanie tej maszyny przygotowaliśmy zestaw najpopularniejszych pytań dotyczących tego urządzenia.

Jaki jest maksymalny rozmiar arkusza, który mogę użyć?

Najczęstszym formatem są drukowane cyfrowo arkusze SRA3+, które w zależności od potrzeb można podawać w orientacji poziomej lub pionowej. Jednak w razie potrzeby automatyczny podajnik obsługuje znacznie większe rozmiary arkuszy, do 480 mm szerokości x 720 mm długości. Jeśli trzeba przyciąć większy arkusz, można go ręcznie umieścić bezpośrednio na stole do cięcia, który akceptuje arkusze o maksymalnych wymiarach 550 mm x 850 mm.

Czy ploter FB9000 tnie i biguje jednocześnie?

Tak. Ploter FB9000 posiada karetkę z dwoma narzędziami. Oznacza to, że dwa narzędzia mogą być jednocześnie umieszczone. Maszyna może ciąć i bigować w jednej operacji uzyskując maksymalną wydajność.

Jaka jest maksymalna dopuszczalna gramatura ?

Ploter FB9000 Pro generuje 1200g siły na narzędzie tnące, a technicznie urządzenie może przyjąć media o grubości do 1,5mm. Oczywiście, rzeczywiste zastosowanie zależy od używanego materiału, jego sztywności i gęstości. Najczęstszym zastosowaniem jest cięcie kartonu lub nośników opartych na tekturze. FB9000 Pro nadaje się do cięcia kartonów o grubości do 700 g/m²/800 mikronów. Można również ciąć szereg innych nośników, w tym nośniki grubsze, ale o mniejszej gęstości, jak np. odświeżacz powietrza o grubości 1000 mikronów lub niektóre matowe podkładki pod piwo, a nawet grubszą lekką tekturę piankową. Do bigowania system wykorzystuje jeszcze większy nacisk 1500g, aby uzyskać jak najlepsze bigi. Sprawdza się to przy składaniu tektury pudełkowej i kartonów do pakowania lub kartek okolicznościowych do 500 mikronów. Niektóre materiały do produkcji wizytówek (Ivory Board) nie nadają się do bigowania, dlatego należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich mediów.

Jak szybki jest ploter FB9000 ?

Zależy od rodzaju materiału i skomplikowania wymaganego cięcia i bigowania. Ploter FB9000 posiada 3 tryby prędkości, dzięki czemu może pracować z prędkością do 1200 mm/s. Można ustawić system tak, aby korzystał z wielu różnych trybów w ramach jednego zadania. Chodzi o to, aby ciął i bigował proste linie z dużą prędkością, a następnie precyzyjnie wycinał konturowo z mniejszą prędkością. W ten sposób ploter FB9000może przeciąć i bigować typowy arkusz SRA3 w 15-45 sekund.

W jaki sposób tworzyć projekty?

Pliki cięcia są tworzone w programie Adobe® Illustrator® lub CorelDRAW®, więc nie trzeba uczyć się nowego programu graficznego. Oprogramowanie Intec ColorCut Pro dostarczane wraz z FB9000PRO zawiera wtyczkę do obu tych pakietów, więc wystarczy utworzyć warstwę cięcia, dodać znaczniki stron i kody QR za pomocą jednego przycisku i gotowe!

Jak znaleźć pliki cięcia i co z powtarzającymi się pracami ?

Plugin ColorCut Pro umożliwia to w bardzo prosty sposób. Może zapisać każde zadanie z numerem zadania i kodem QR (w Adobe® Illustrator® lub CorelDRAW® wtyczka ColorCut Pro automatycznie dodaje kod QR, jednocześnie zapisując zadanie w bibliotece zadań ). Dzięki kodowi QR na arkuszach nie trzeba się martwić o znalezienie właściwego pliku do cięcia. Czujnik rejestracji FB9000 odczyta kod QR, gdy arkusz zostanie umieszczony na taśmie tnącej i natychmiast pobierze odpowiedni plik do cięcia dla danego zadania z kodu QR na arkuszu.

Ploter FB9000

Ile arkuszy mogę wyciąć bezobsługowo ?

Automatyczny podajnik arkuszy FB9000 przyjmuje do 25 kg nośników lub stos o wysokości 225 mm. Jest to około 2000 arkuszy papieru o gramaturze 100gsm lub ponad 750 arkuszy tektury falistej o grubości 400 mikronów. Podajnik można ustawić na cięcie pojedynczego arkusza, określonej liczby kopii lub na tryb ciągły, w którym będzie on ciął wszystkie arkusze aż do opróżnienia podajnika.

Co się stanie, jeśli w podajniku umieszczę różne prace?

Nie ma problemu. Możesz ustawić FB9000 tak, aby sprawdzał kod QR na każdym arkuszu. Dla każdego odczytanego kodu QR zostanie załadowany odpowiedni plik cięcia, dlatego można umieścić w urządzeniu losowy zestaw zadań i wszystkie zostaną prawidłowo wycięte. Ponadto, jeśli arkusz zostanie umieszczony w urządzeniu tnącym w złej orientacji, urządzenie będzie w stanie określić to na podstawie kodu QR i automatycznie obrócić plik do cięcia, aby zapewnić prawidłowe cięcie WSZYSTKICH arkuszy, nawet tych obróconych.

Czy mogę użyć dowolnego rodzaju nośnika i czy może być on zalaminowany?

Podajnik FB9000 został zaprojektowany w celu zapewnienia najbardziej niezawodnego i spójnego procesu podawania, umożliwiając tym samym korzystanie z najszerszej gamy nośników. Zaawansowany podajnik wykorzystuje zestaw rozwiązań mających na celu wyeliminowanie błędnych podań lub podawania wielu arkuszy. Obejmują one regulowaną, wysoko wydajną łopatkę powietrzną (która dostarcza do 34psi) ciśnienia powietrza jako podmuch powietrza na przód stosu arkuszy. To powoduje wstępne oddzielenie arkuszy na ułamki sekundy przed podniesieniem nośnika. Wstępne separowanie za pomocą łopatki powietrznej pomaga oddzielić trudne lub podatne na statyczne obciążenia arkusze poprzez wtłoczenie powietrza pomiędzy nie. Podczas gdy łopatka powietrzna wstępnie oddziela stos nośników, górny arkusz stosu jest podnoszony przez pneumatyczne ramię podające za pomocą 4 regulowanych podciśnieniowych uchwytów.

Ponadto FB9000 Pro wystrzeliwuje impuls powietrza na górną powierzchnię podniesionego arkusza, co jest kolejnym środkiem mającym na celu oderwanie wszelkich przylegających arkuszy i wysłanie ich z powrotem na szczyt głównego stosu mediów. Na koniec gdypneumatyczne ramię podające przesuwa arkusz, urządzenie FB9000 uruchamia funkcję grawitacyjnego ponownego układania. Automatycznie opuszcza, a następnie podnosi tacę, co umożliwia powrót na stos arkuszy, które częściowo próbowały się załadować, w miarę obniżania się tacy. Wszystkie powyższe procesy można regulować, aby zapewnić niezawodną, szybką i łatwą obsługę nawet trudnych nośników, takich jak laminowane arkusze.

Czy mogę nacinać naklejki i etykiety ?

Tak. W FB9000 znajdują się dwa narzędzia, które mogą być używane do bigowania i cięcia. Narzędzie tnące może być ustawione na wycinanie lub nacinanie. Ponadto można zamontować uchwyty na narzędzia tnące w obu pozycjach, co umożliwia ustawienie jednego narzędzia na wycinanie, a drugiego na nacinanie. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy część arkusza ma być wycinana, a pozostała część ma być nacinana. Ploter FB9000 jest wyposażony w szereg ostrzy, w tym 3 różne ostrza do etykiet i naklejek.

Czy mogę zastosować perforowanie lub dodać mostki (aby wycięte elementy nie wypadały)?

Tak. Wszystkie te funkcje są dostępne i łatwe do zastosowania.

W jaki sposób arkusz jest unieruchomiony podczas cięcia?

Ploter FB9000 posiada dwustrefowy system podciśnienia, które generowane jest przez wydajną pompę próżniową o mocy 750W (w zestawie). W trybie standardowym stół ma zastosowane podciśnienie na całym polu roboczym. Jednak w przypadku trudnych materiałów może być konieczne zastosowanie większego podciśnienia. W takim przypadku użytkownik może wybrać tryb nr 2 (tryb skoncentrowany). Wtedy całe podciśnienie o mocy 750 W jest skupione tylko na obszarze automatycznego podawania, dzięki czemu trudne arkusze leżą płasko i na swoim miejscu.

Jak dokładny jest system?

Ploter FB9000 posiada system rejestracji Vision3 z kamerą CCD o wysokiej prędkości. System Vision3 dokładnie lokalizuje znaki rejestracyjne strony, dostosowując się do pozycji zadania na stole cięcia. Ponadto, wszelkie problemy związane ze skalą druku, przekrzywieniem lub obrotem natychmiast dostosowują się do linii cięcia, zapewniając doskonałe cięcie. Kamera CCD Vision3 odczytuje również kod QR i pobiera plik cięcia z biblioteki zadań.

Ploter tnący

Czy mogę ciąć czyste nośniki (bez znaków)?

Tak, jest to często używane do ochrony ekranu telefonów komórkowych lub kształtów na kolorowej karcie. Jednakże, gdy potrzebna jest najwyższa dokładność, zalecamy użycie rejestracji PageMarks. System automatycznie skompensuje błędy skali, przekrzywienia, obrotu i umieszczenia.

Na jak długo starczają ostrza?

Żywotność ostrza zależy w dużej mierze od stosowanych ustawień i ciętego podłoża. Dobrze wyregulowane ostrze na typowej 335 mikronowej tekturze składanej może wytrzymać do 2000 arkuszy na jednym ostrzu. Należy jednak zauważyć, że istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na żywotność ostrza, takich jak: regulacja ostrza (źle wyregulowane ostrze ze zbyt mocno wysuniętym ostrzem będzie się szybciej tępić na macie tnącej) lub używane media. Grubsze, laminowane, metaliczne lub twarde materiały na bazie poliestru mogą zmniejszyć żywotność ostrza. 9 ostrzy jest dostarczanych z systemem, co zapewnia dobry czas eksploatacji zanim będą potrzebne dodatkowe ostrza. Ostrza nie są drogie i zaczynają się od 100 złotych za sztukę).

Jakie akcesoria są dostarczane w zestawie?

W przeciwieństwie do innych firm Intec nie pobiera dodatkowych opłat za kompresor ani system próżniowy. Otrzymujesz pompę próżniową ORAZ tłumik akustyczny w zestawie z systemem. Nie ma dodatkowych opłat.

System dostarczany jest w komplecie ze wszystkimi elementami potrzebnymi do rozpoczęcia korzystania z systemu, w tym:

  • Oprogramowanie ColorCut Pro, z 2 licencjami do użytku na 2 oddzielnych komputerach (PC i/lub Mac)
  • System próżniowy o mocy 750 W, który zawiera tłumik akustyczny
  • Kompresor powietrza (do automatycznego podajnika )
  • Podwójna głowica bigująca do szerokiego bigowania – papiery i wąskiego bigowania – nośniki laminowane
  • Uchwyt na ostrza do umieszczenia wymaganych ostrzy do cięcia
  • 9 różnych ostrzy tnących, w tym 3 ostrza do cięcia pod kątem 30º, 45º i 60º (ostrza 0,9 mm) oraz 3 przemysłowe ostrza tnące z zegarkiem 45º i 3 przemysłowe ostrza tnące z zegarkiem 60º (1,4 mm)
  • Pióro kalibracyjne

Czy mogę umiescić ploter FB9000 w biurze? Jaki jest hałas podczas pracy?

Na wolnych obrotach maszyna jest praktycznie bezgłośna. Podczas cięcia materiału, z pracującym podciśnieniem, poziom dźwięku wynosi: 58-60dB, Jest więc cichszy niż wiele klimatyzatorów. Uwaga: Od czasu do czasu, sprężarka będzie pracować, aby uzupełnić ciśnienie powietrza, może się to zdarzyć przez 20 sekund, a poziom dźwięku wynosi: 66 dB. ( Odkurzacz jest zazwyczaj głośniejszy o 70db). W razie potrzeby można umieścić kompresor pod urządzeniem do cięcia, lub przedłużyć rurę powietrzną i umieścić w innym pomieszczeniu.

Jakie przyłącza elektryczne są mi potrzebne? Czy jest to zwykła wtyczka, czy potrzebuję 3 fazy?

Wykorzystuje standardowe jednofazowe zasilanie elektryczne, podobnie jak komputer. Nie są potrzebne żadne specjalne wymagania dotyczące zasilania. Urządzenie wymaga 3 gniazdek sieciowych (1 dla podajnika i plotera 6,8A / 750W szczyt, 1 dla pompy próżniowej 4,5A / 750W szczyt i 1 dla kompresora 3,6A / 780W szczyt). Dlatego też każde standardowe gniazdko sieciowe będzie odpowiednie i nie są potrzebne żadne specjalne wymagania dotyczące zasilania.

Jak ploter FB9000 spakowany i jakie ma wymiary?

FB9000 jest dostarczany w 3 skrzyniach. Główny mechanizm tnący FB9000 jest wstępnie złożony i jest dostarczany w pierwszej skrzyni. 1,465mm szerokości x 1,235mm głębokości x 1,215mm wysokości. W tej skrzyni zapakowana jest również taca wyjściowa mediów oraz pompa próżniowa. Całkowita waga skrzyni 1 wynosi 277,6 kg. Druga skrzynia zawiera jednostkę automatycznego podajnika. Szerokość 1.100mm x głębokość 1.000mm x wysokość 1.430mm i waga 138Kg. Trzecia skrzynia to kompresor o wymiarach 810mm szerokości x 670mm głębokości x 720mm wysokości i wadze 23,8Kg. Na życzenie klienta kompresor może zostać przypięty do górnej części skrzyni nr 2 (AutoFeeder), aby skonsolidować przesyłkę w dwie paczki.

Jakie opcje należy rozważyć i dlaczego?

Ploter FB9000 jest dostarczany ze wszystkim, co jest potrzebne do rozpoczęcia pracy. Możesz jednak rozważyć kilka opcji, które mogą ułatwić pracę.

Uchwyt na dodatkowe ostrze: Jeśli planujesz przełączać się pomiędzy wycinaniem i nacinaniem, musisz użyć innego ostrza i wyregulować jego głębokość. Aby tego uniknąć, można zakupić dodatkowy uchwyt na ostrza, który można ustawić na potrzeby nacinania. W ten sposób masz jeden gotowy nóż do wycinania etykiet, a drugi do nacinania elementów. Pomoże Ci to znacznie zwiększyć wydajność.

Jakie wsparcie po zakupie urządzenia ?

Kupując sprzęt z firmą Riset instalujemy i konfigurujemy urządzenie FB9000. Dla naszych klientów przeprowadzamy również szkolenie. Po instalacji zapewniamy wsparcie, wraz z połączeniem na żywo i zdalnym dostępem, aby pomóc w razie jakichkolwiek pytań.

Riset Polska jest znany z dostarczania rozwiązań dla druku cyfrowego. Oferujemy zarówno maszyny do sztancowania, jak i cięcia cyfrowego. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc z rozbudową Twojego parku maszyn.

Naszym klientom pomagamy również przy leasingu maszyn poligraficznych. Dzięki temu pomagamy drukarniom rosnąć i czerpać korzyści z nowych możliwości. Wybierając leasing masz możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkę. Wpływa to też na obniżenie płaconych podatków. Dlatego drukarnie chętnie sięgają po finansowanie zewnętrzne. A więcej dowiesz się poprzez KONTAKT z naszymi doradcami