Intec rozszerzył swoją ofertę cyfrowych ploterów tnących o nowy ploter B1+ z nożem aktywnym i ręcznym posuwem, opracowane z myślą o szerokim zakresie prototypowania opakowań i POS oraz produkcji krótkoseryjnej.

Według Terri Winstanley, menedżera ds. marketingu w firmie Intec, firma zapewniła już sobie pewną liczbę sprzedaży w różnych środowiskach produkcyjnych i prototypowych. Również w Polsce, gdzie wyłącznym dystrybutorem maszyn od Intec jest Riset Polska.

Zaprojektowany do prototypowania opakowań i POS oraz lekkich prac produkcyjnych w przemyśle opakowaniowym FB1180-T może ciąć szereg podłoży falistych, w tym tektury faliste E/N i F.

Wyposażony jest w czteronarzędziową głowicę, zdolną do cięcia i bigowania nośników o grubości do 3 mm.

Czteronarzędziowa głowica obejmuje dwa pasywne narzędzia do cięcia konturowego/ciągnącego i bigowania oraz aktywne, głęboko tnące ostrze i koło bigujące.

Jakie korzyści zapewni ploter B1 z nożem aktywnym od Intec ?

” Wspaniałe w nim jest to, że ma cztery narzędzia, w tym dwa aktywne podczas użytkowania, które można wybrać do danego zadania” – powiedziała Winstanley.

Wyszczególniła, że użytkownicy mogą używać pasywnego noża wleczonego na materiałach FBB w celu dokładniejszego i bardziej skomplikowanego cięcia, a następnie aktywnego koła bigującego, aby zapewnić gładkie, głębokie bigowanie. W przypadku cięcia cienkich materiałów, które również wymagają bigowania, użytkownicy mogą wybrać narzędzie do bigowania kulowego z nożem wleczonym lub podczas produkcji kartonów z tektury falistej i POS, a następnie wybrać aktywny nóż i koło bigujące.

FB1180-T jest obsługiwany przez oprogramowanie ColorCut Pro firmy Intec za pośrednictwem komputera w ” Trybie Direct” lub samodzielnie w “Trybie Held” za pośrednictwem wewnętrznej pamięci plotera lub pamięci USB.

Posiada 7-calowy graficzny interfejs użytkownika, stół podciśnieniowy 800 x 1100 mm, wykrywanie krawędzi strony, dokładność cięcia +/- 125 mikronów, siłę cięcia 2,5 kg i prędkość głowicy 1200 mm/s.

Jak działa nóż aktywny ?

W nożu aktywnym kierunek ostrza jest kontrolowany przez napęd. Technologia ta umożliwia FB1180-T podnoszenie narzędzia z materiału, obracanie go i opuszczanie z powrotem do materiału. Rozwiązanie to jest odpowiednie do bigowania obrzeży lub wykonywania głębszych, precyzyjnych cięć w przypadku grubszych (często karbowanych) materiałów.

W przeciwieństwie do tego, pasywne narzędzie konturowe pozostaje w nośniku podczas cięcia lub bigowania, ciągnąc narzędzie, które będzie się pasywnie obracać (szybsze, ale odpowiednie do etykiet lub cieńszych materiałów).

Więcej na temat tego urządzenia zobaczysz na poniższym nagraniu.

Zamiast swobodnie obracającego się noża, nóż aktywny jest w pełni kontrolowany przez silnik, co pozwala na większą siłę cięcia.

Ten zintegrowany silnik wysuwa i chowa nóż do i z nośnika z dużą prędkością, jednocześnie ustawiając nóż w prawidłowej orientacji dla następnej ścieżki cięcia.

Podczas gdy nóż pasywny pozostaje w nośniku podczas całego cięcia, technologia noża aktywnego podnosi nóż z nośnika, obraca go i opuszcza z powrotem do nośnika w krytycznych miejscach, takich jak ciasne kąty i narożniki, tworząc lekkie “nadcięcie” ułatwiające usuwanie materiału.

Jeśli chodzi o jakość cięcia, nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego cięcia aktywnego. Materiały graficzne tną się łatwiej. Grube materiały tną się lepiej. Skomplikowane projekty są cięte z najwyższą dokładnością.

Jak nóż aktywny reaguje na materiał?

Bez siły oporu, która wpływa na trajektorię noża, technologia aktywna pozwala na znacznie wyższe dociski cięcia i umożliwia stosowanie dłuższych noży i ostrzy w porównaniu z technologią noża pasywnego.

W rezultacie użytkownik będzie w stanie ciąć grubsze i twardsze podłoża z wyjątkową szczegółowością i jakością. Technologia ta jest powszechnie stosowana w stołowych maszynach tnących, wykorzystywanych do cięcia grubych podłoży.

Aby uzyskać wysokiej jakości cięcie w zastosowaniach takich jak grafika pojazdowa, tkaniny, obróbka strumieniowo-ścierna i znaki bezpieczeństwa, zdecydowanie zalecamy dodatkową inwestycję w technologię noży stycznych.

Seria FB1180T wykorzystuje wiodącą w branży technologię noża aktywnego. Pomimo wszystkich najnowocześniejszych funkcji, plotery tnące serii FB T pozostają niezwykle łatwe w obsłudze.

Kolorowy ekran dotykowy LCD z ulepszonym graficznym interfejsem użytkownika i intuicyjnie zreorganizowanym systemem menu pozwala użytkownikowi wygodnie kontrolować każdą funkcję i parametr.

Łącząc najbardziej zaawansowaną na świecie technologię cięcia z systemem śledzenia Intec, plotery FB1180T są klasą samą w sobie.

Serwomotory o dużej mocy napędzają nawet najbardziej wymagające materiały z niezrównaną wydajnością.

Technologie Intec zapewniają precyzyjną obsługę nośników i niezwykłą powtarzalność każdego zadania, od początku do końca.

Jakie są zalety noży aktywnych ?

Oprócz szybkości cięcia i możliwości stosowania grubszych ostrzy, kolejną zaletą technologii noży Intec jest dokładność kontroli głębokości.

Operatorzy mogą ustawić głębokość cięcia tak głęboko lub płytko, jak chcą, w zależności od projektu, materiału i grubości podłoża.

Kontrola głębokości w technologii aktywnej pozwala również na cięcie matrycowe i całopowierzchniowe podczas tego samego zadania.

Kolejną godną uwagi zaletą jest możliwość cięcia narożników, kątów i skomplikowanych projektów graficznych.

Ponieważ każdy narożnik jest lekko ścięty, usuwanie skomplikowanych wzorów jest znacznie bardziej wydajne, nawet podczas wycinania drobiazgowych szczegółów w grubszym lub laminowanym materiale.

Podsumowanie

Ostrza noży wleczonych tną poprzez przeciąganie po nośniku, bez możliwości podnoszenia lub opuszczania do podłoża.

Pasywne noże wleczone doskonale nadają się do cięcia większości cienkich i średniej grubości nośników, takich jak winyl, cyfrowe nośniki druku i folia barwiąca. Są one generalnie tańszą technologią cięcia w porównaniu z nożami aktywnymi.

Noże aktywne mają oddzielny silnik w głowicy tnącej, który podnosi, opuszcza i kontroluje kierunek ostrza wzdłuż ścieżki cięcia.

Wydajność noża aktywnego jest lepsza w przypadku szczegółowego cięcia, precyzyjnych narożników i grubszych materiałów, w przypadku których mogą być wymagane dłuższe ostrza.

Ogólnie rzecz biorąc, noże aktywne są bardziej precyzyjne, mocniejsze i są ogólnie uważane za bardziej wydajny system w porównaniu z nożami pasywnymi.

Najwyższej klasy ploter Intec ColorCut FB1180-T to największy i najnowszy dodatek do bardzo udanej serii ploterów płaskich FB. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia i przetestować je w swoim zakładzie to koniecznie skontaktuj się z nami klikając w 👉🏼 Kontakt