Wysoka prędkość. Dokładność. Wszechstronność. Chcesz, aby metoda wykrawania spełniała Twoje potrzeby, ponieważ jest to istotna część produkcji. Jednak realistycznie rzecz biorąc, być może będziesz musiał dokonać pewnych wyborów w oparciu o priorytety projektu. Wysoka precyzja czy duża wydajność? Super prędkość czy skomplikowane cięcia? Niski koszt czy niskie koszty utrzymania? Wykrawanie opakowań to jeden z najważniejszych elementów produkcji, a wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniej maszyny.

Przed zapoznaniem się z trzema najpopularniejszymi maszynami do wykrawania – ploterem stołowym, rolsztancą i automatem sztancującym – przyjrzyjmy się, czym jest sztancowanie i dlaczego jest tak korzystne.

Zacznijmy od rolsztancy oraz automatu sztancującego, którego najważniejszym elementem jest wykrojnik. Jest to narzędzie, zwykle wykonane z metalu, które tnie materiał (papier, plastik, tkaninę, folię i wiele innych) w celu stworzenia elementów o identycznym rozmiarze i kształcie. Stosowane w wielu branżach, wykrawanie oferuje różne korzyści, w zależności od rodzaju projektu.

Jaka jest więc różnica między wykrawaniem rotacyjnym a płaskim? Czym różni się cięcie ploterem stołowym od obu tych metod? Teraz jest idealny moment, aby przedstawić krótki przegląd różnych metod.

 • Sztancowanie płaskie (automat sztancujący) – Jak sama nazwa wskazuje, hydrauliczna prasa z płaską platformą dociska ostrza, które tną materiał do pożądanego kształtu.
 • Wykrawanie rotacyjne (rolsztanca) – Cylindryczna matryca z ostrzami wokół całego cylindra wycina kształty z materiału, poruszając się ruchem okrężnym. Ten wydajny ruch wycina wiele identycznych kształtów podczas obrotu.
 • Wycinanie cyfrowe (ploter tnący): Zamiast używać stalowych ostrzy do tworzenia pożądanego kształtu, to zamontowany w karetkach noż nacina materiał. Pozwala to z łatwością wycinać skomplikowane kształty w wielu materiałach o wyższej gramaturze.

Zalety i wady każdej z metod wykrawania

Teraz, gdy rozumiesz już podstawy działania każdej z metod, przyjrzyjmy się, jak każda z nich się wyróżnia i jakie ma ograniczenia. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdego procesu produkcyjnego, najbardziej wydajną metodą jest zazwyczaj ta, która najlepiej odpowiada potrzebom projektu.

Wykrawanie płaskie – proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie

Chociaż jest to najbardziej podstawowa metoda sztancowania materiału, sztancowanie płaskie może być metodą z wyboru dla różnych projektów. Wykrojnik jest wytwarzany i umieszczany w prasie hydraulicznej, co pozwala na czyste cięcie grubego materiału i materiału w formie arkusza. Wykrojnik płaski wycina proste kształty, podobnie jak foremka do ciastek.

Matryce można łatwo i szybko wymieniać, co sprawia, że wykrawanie płaskie jest właściwym wyborem w przypadku projektów średnionakładowych lub gdy produkt nie będzie obrabiany prawidłowo na maszynie rotacyjnej.

Tradycyjne wykrawanie niesie ze sobą szereg korzyści, w tym:

 • Wykrawanie oznacza, że wokół kształtów marnuje się mniej materiału niż w przypadku innych metod cięcia, co jest nie tylko opłacalne, ale także lepsze dla środowiska.
 • Ponieważ potrzebna jest tylko jedna maszyna, proces ten jest ogólnie opłacalny i wydajny biorąc pod uwagę czas pracy.
 • Maszyna sztancująca może tworzyć kształty za pomocą pojedynczej matrycy , dzięki czemu identyczne formy mogą być wykonane bardzo szybko
 • Można uzyskać dość złożone kształty, z wieloma cięciami i wieloma warstwami.
 • Wykrawanie pozwala uzyskać kreatywne kształty, które wyglądają wspaniale, a także stworzyć bigi i tłoczenia na kartonie oraz innych materiałach

Wykrawanie rotacyjne – idealne do większych serii

Pomyśl o tej metodzie jako o metodzie wycinania ciastek na płaskim stole przy użyciu wałka do ciasta. Obrotowy cylinder wykrawający pozwala na bardzo szybkie wycinanie wielu kształtów.

Obracające się ostrze cylindra prasy tnie materiał, zachowując ścisłe tolerancje dzięki wykorzystaniu serwomotorów do utrzymania pozycji. Obrotowe matryce, znane ze swojej trwałości, mogą ciąć rolki materiału, które idealnie pasują do obiektów o tym samym rozmiarze, co jest kluczową zaletą dla opakowań np. w przemyśle medycznym czy kosmetycznym.

Chociaż wszystkie rodzaje sztancowania przynoszą korzyści – a w niektórych przypadkach można użyć więcej niż jednej metody do tego samego projektu sztancowania – wykrawarka rotacyjna oferuje kilka zalet, które stawiają ją ponad innymi metodami:

 • Szybkość i wydajność: Wykrawanie rotacyjne jest doskonałym wyborem do wykonywania dużych serii produkcyjnych. Ponieważ wzór cięcia jest ustawiony w maszynie, nie trzeba go regulować między cięciami, co oznacza, że może przetwarzać duże ilości materiału z niewielkim lub żadnym błędem.
 • Szybka realizacja zleceń: Wydajność wykrawania rotacyjnego ułatwia przenoszenie materiałów od koncepcji do gotowego produktu.
 • Precyzja: Wykrawanie rotacyjne replikuje precyzyjne cięcia, dzięki czemu można mieć pewność, że każdy wyprodukowany element jest identyczny z poprzednim. Jest to najdokładniejsza opcja wykrawania, dlatego często jest preferowana w przypadku serii produkcyjnych, które wymagają spójności i jednolitości.
 • Mniej odpadów: Wykrawanie rotacyjne generuje mniej odpadów niż inne procedury, co jest zarówno bardziej ekonomiczne dla firmy, jak i bardziej zrównoważone dla środowiska.
 • Uniwersalność: Wykrojniki rotacyjne mogą wykonywać kilka zadań w zależności od potrzeb projektu, takich jak laminowanie, wycinanie naklejek, wytłaczanie i inne.
 • Trwałość: Wykrawarki rotacyjne opierają się na prostych procesach, które powodują minimalne zużycie komponentów.

Wykrawanie cyfrowe – nie potrzebujesz matrycy

Nie wymagające użycia matryc/wykrojnika wycinanie laserowe wykorzystuje wymienialne noże do wykonywania różnorodnych cięć. Jest to wysoce powtarzalny proces, który pozwala na dokładne cięcie bardzo drobnych detali.

Wykrawanie cyfrowe jest często wybierane do precyzyjnego cięcia elastycznych materiałów (folii, gumy, laminatów), kartonów i materiałów, które w przeciwnym razie mogłyby uszkodzić tradycyjną stal do wykrawania.

Jak można się spodziewać, korzystanie z tej nowoczesnej techniki wycinania ma wiele solidnych zalet. Oto niektóre z nich:

 • Szybkie rozpoczęcie pracy – Czas realizacji i ogólny czas produkcji są zwykle krótsze. Dzieje się tak ndlatego, że nie ma potrzeby zamawiania ani zmiany kształtów matryc. To idealne rozwiązanie w przypadku tworzenia spersonalizowanych, krótkich serii lub prototypów.
 • Trudno jest przebić niezwykle wysoki poziom precyzji, jaki można uzyskać dzięki cyfrowemu cięciu, dzięki zastosowaniu noży.
 • Cyfrowe cięcie może również współpracować z wieloma programami komputerowymi, a gdy już zdecydujesz się na konkretną maszynę, zazwyczaj łatwo jest zintegrować potrzebne oprogramowanie.
 • Zakres materiałów używanych do cięcia cyfrowego może obejmować winyl, karton, dzięki czemu można pracować z grubszymi przedmiotami ( nawet do 1000 mic.)
 • Cięcie cyfrowe jest idealne, jeśli potrzebujesz druku wielkoformatowego i większych instalacji graficznych.

Wykrawanie opakowań: Która metoda wygrywa?

Prędkość

Cięcie cyfrowe jest precyzyjne, ale nie szybkie; wymaga odpowiedniego dostosowania i podążania za linią cięcia. Obrotowa matryca ma już ustawiony kształt i może szybko powtarzać to cięcie w kółko.
Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie rotacyjne

Wysoka precyzja

Wycinanie cyfrowe jest fantastyczne w przypadku skomplikowanych, złożonych kształtów o ścisłej precyzji i wykończeniu; zarówno wykrojniki rotacyjne, jak i płaskie są ograniczone tym, jak blisko siebie można umieścić ostrza.
Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie cyfrowe

Duża ilość

Wycinanie tego samego kształtu na wielu kawałkach materiału nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli materiał jest dość gruby. W przypadku szybkiej konwersji zamówień masowych, plotery nie spełniają swojej roli.
Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie rotacyjne lub płaskie

Przyjazny dla prototypów

Gdy potrzebny jest szybki prototyp, łatwiej i taniej jest użyć wykrawania cyfrowego niż nabyć i wykonać sztywne matryce. Jeśli ostatecznie wymagana jest duża objętość, można zainwestować w wykrawanie rotacyjne lub płaskie.
Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie cyfrowe

Gramatury

Ogólnie rzecz biorąc, wycinanie cyfrowe nie jest skuteczne w przypadku cięcia na różne głębokości. Noże są ustawione na jedną głębokość cięcia, podczas gdy automaty sztancujące i rolsztance umożliwiają cięcie na różnych głębokościach. Jednak jeśli chodzi o większe gramatury to mają większe ograniczenia niż plotery tnące.
Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie rotacyjne i płaskie

Przyjazny dla użytkownika

Szkolenie z obsługi plotera tnącego jest proste, a obsługa łatwa. Zarówno wykrawarki z płaskim stołem, jak i wykrawarki rotacyjne mają więcej części roboczych. Na przykład matryca w wykrawarce rotacyjnej musi zostać fizycznie wymieniona po zużyciu, co wymaga przeszkolenia operatora. Są jednak wyjątki od reguły i przykładowo Uchida AeroDieCut jest równie prosta w obsłudze co plotery tnące.
Rozwiązanie preferowane : Wykrawanie cyfrowe

Materiały eksploatacyjne

Sztance obrotowe i płaskie są jak inne urządzenia mechaniczne i wymagające renowacji lub wymian, gdy matryce do cięcia metalu się stępią. Ciągła konserwacja i potencjalne przestoje nie stanowią problemu w przypadku wycinania cyfrowego, gdy posiadamy odpowiedni zapas noży. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni wybór modelu w przypadku automatów sztancujących. Standardowe sztanctygle posiadają jeden wymiar matryc, co powoduje, że pomimo możliwości ponownego wykorzystania matryc w przyszłości, nie będzie opłacalna wymiana maszyny do sztancowania. Uchida AeroDieCut oferuje opcjonalne adaptery, które pozwalają na użycie matryc pomimo innego rozmiaru. Więcej na ten temat opowiedzą nasi przedstawiciele.

Rozwiązanie preferowane: Wykrawanie cyfrowe

Cena

Zdecydowanie największą inwestycją jest zakup rolsztancy, więc jeśli nie potrzebujecie produkować najszybciej i najwięcej to warto postawić na automat sztancujący. Sztanca płaska jest około 4 razy wolniejsza, ale jej zakup w mniejszym stopniu obciąży budżet. Najtańszym rozwiązaniem są plotery tnące, które zależnie od stopnia automatyzacji ( z podajnikiem lub bez) znajdziecie w cenie poniżej stu tysięcy złotych.

Rozwiązanie preferowane : Wykrawanie cyfrowe < Wykrawanie płaskie < Wykrawanie rotacyjne

Dowiedz się więcej

Jeśli masz więcej pytań na temat naszych propozycji, to z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania lub udzielimy więcej informacji.