Rolsztanca, czyli sztanca rotacyjna
Rolsztanca czy sztanca płaska ?

Sztancowanie jest techniką, która polega na nadawaniu materiałom określonych kształtów, a także wykonywaniu w nich dowolnych otworów. Sztancowanie jest metodą wykorzystywaną między innymi do produkcji składanych opakowań kartonowych, kalendarzy wielostronicowych, kartek o oryginalnych formach i wielu innych. Zaletą tej techniki jest możliwość wykrawania nawet bardzo skomplikowanych kształtów, których nie da się uzyskać innymi metodami. Proces wykrawania jest wykonywany z wykorzystaniem urządzeń sztancujących, wśród których najpopularniejsze to rolsztanca, czyli sztanca hydrauliczna, rotacyjna oraz sztanca płaska

Każda z tych maszyn ma swoje zalety i wady, dlatego dane projekty będą wymagały innej maszyny.

Zanim rozpoczniemy projekt sztancowania, ważne jest, aby omówić wszystkie specyficzne wymagania projektu – w tym, czy najlepszym rozwiązaniem będzie sztancowanie obrotowe czy płaskie. Każda metoda wykrawania ma swoje zalety w zależności od wielkości produkcji, kosztów i materiału.

Jakie wykrawanie będzie odpowiednie ?

Istnieje kilka rodzajów stosowanych obecnie procesów wykrawania, w tym wykrawanie płaskie, laserowe i rotacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, nazwa procesu wskazuje na jego specyfikę: wykrawanie płaskie wykorzystuje wykrojnik płaski i prasę, laser wykorzystuje szybką wycinarkę laserową, a rotacja wykorzystuje cylindryczne matryce i prasę rotacyjną. Wymagania i specyfikacje wymagane przez konkretne zastosowanie wykrawania – np. materiały, rozmiary, tolerancje, koszty, czas realizacji itp. – pomagają określić rodzaj procesu wykrawania najbardziej odpowiedni dla tego procesu.

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze sztancy jest przede wszystkim materiał i jego grubość. Zazwyczaj podczas cięcia rotacyjnego uzyskuje się cięcie ukośne, w zależności od tego, czy materiał jest bardzo gruby, czy nie.

Grubość materiału jest głównym powodem, dla którego rolsztanca jest rzadziej wybierana przez inwestorów, którzy wykonują daną pracę na płaskim stole. Drugą ważną kwestią jest czas serii.

Czym jest rolsztanca ?

Sztancowanie rotacyjne jest rodzajem sztancowania, które wykorzystuje zaprojektowane na zamówienie cylindryczne matryce przymocowane do prasy rotacyjnej w celu przetworzenia materiału. Wstęga – tzn. elastyczny materiał, zazwyczaj w formie rolki lub pojedynczego arkusza – jest podawana do stacji cięcia matrycowego prasy, która zawiera cylinder matrycy tnącej i utwardzone kowadło obracające się w przeciwnych kierunkach wzdłuż ich poziomych osi.

Wymienna obrotowa matryca tnąca, która może być giętka lub sztywna, wykonuje właściwą operację, podczas gdy kowadło służy jako powierzchnia, na której matryca tnąca ją wykonuje. Gdy wstęga jest podawana przez stację pomiędzy obrotowym cylindrem matrycy a kowadełkiem, krawędź matrycy tnącej ściska wstęgę do kowadełka, aż krawędź przebije materiał. W wyniku tego działania powstają pożądane nacięcia, szczeliny lub perforacje.

Główne zalety: Utrzymuje ścisłe tolerancje i jest idealny do cięcia naklejek typu “kiss cut”

Najlepsze zastosowanie dla: Rolsztanca zapewnia bardzo dokładną metodę cięcia, która jest bardzo opłacalna przy dużych zamówieniach i generuje mniej odpadów niż inne sztance.

Jak to działa ? : Wycinanie rotacyjne charakteryzuje duża dokładność wycinania, jest bardzo opłacalna przy zamówieniach wysokonakładowych i produkuje mniej odpadów w porównaniu do innych metod. Do maszyny wprowadza się rolkę materiału, która jest następnie przepuszczana przez głowicę. W ten sposób z materiału wycinany jest pożądany kształt, a odpady są wyrzucane do kosza.

https://youtu.be/0Gv3GsqWP0U

Jak działa sztanca płaska ?

Sztancowniki płaskie wykorzystują płaską stałą podstawę i ruchomą głowicę. Matryca może być zamontowana do podstawy lub do głowicy. Podczas cyklu pracy maszyny w siłowniku hydraulicznym wytwarzane jest ciśnienie hydrauliczne, które przeciska głowicę z matrycą tnącą przez materiał. W zależności od złożoności, podstawą może być plastikowa płyta tnąca, zwykle używana do produkcji części ciętych przelotowo, lub może to być stal w precyzyjnym wykrojniku płaskim.

Główne zalety: Tańsze rozwiązanie z niższym kosztem zakupu urządzenia i matryc

Najlepsze zastosowanie dla: Ogólne cięcie i zamówienia o małej ilości.

Jak to działa ? W przypadku cięcia płaskiego, kształty materiału są wykrawane za pomocą stalowych matryc i pras hydraulicznych. Metoda ta pozwala na łatwe usuwanie otworów.

Rodzaj materiałów, a rolsztanca

Rolsztanca jest odpowiednia dla różnych materiałów, w tym cienkiego metalu, plastiku, papieru, pianki, tkaniny i laminatów. Rodzaj przetwarzanego materiału i jego właściwości w dużej mierze decydują o optymalnej konfiguracji i ustawieniach maszyny do cięcia rotacyjnego, a także o konstrukcji matrycy rotacyjnej.

W przypadku cięcia rotacyjnego, prześwit (tj. szczelina pomiędzy cylindrem matrycy tnącej a kowadełkiem) przy normalnym nacisku początkowym przyczynia się do nacisku na wstęgę podczas przejścia przez stację. Prześwit jest dostosowywany do konkretnego materiału na podstawie jego grubości. Jeśli prześwit jest zbyt mały, może to skutkować zbyt dużym naciskiem i szybszym zużyciem elementów maszyny. Jeśli luz jest zbyt duży, matryca tnąca może nie wywierać wystarczającego nacisku, aby prawidłowo przeciąć materiał.

Właściwości materiału mają również wpływ na konstrukcję obrotowej matrycy tnącej, np. geometrię krawędzi tnącej i kąt skosu. Grubość i ściśliwość materiału pomagają określić niezbędną wysokość i kąt ostrza tnącego. Na przykład, przy cięciu twardszych i grubszych materiałów wymagana wysokość ostrza jest znacznie większa, a kąt nachylenia bardziej stromy, podczas gdy cieńsze materiały wymagają znacznie mniejszego kąta i wysokości. Materiały wielowarstwowe mogą również wymagać kilku różnych wysokości i kątów na jednej matrycy, a skomplikowane lub trudne materiały mogą wymagać specjalnej obróbki powierzchni.

Rolsztanca – zastosowanie

Sztancowanie obrotowe jest wszechstronnym procesem produkcyjnym, odpowiednim dla zastosowań od prostych etykiet i naklejek po złożone, wielowarstwowe elementy. Stosujemy go do szerokiej gamy materiałów, a oferuje kilka różnych możliwości cięcia, takich jak cięcie pełne, kiss cut i perforowanie.

Rolsztanca może wykorzystywać kilka matryc. Taka konfiguracja pozwala wykonać kilku różnych operacji w ciągu sesji. Wraz z główną operacją wykrawania możesz perforować lub ciąć. Takie rozwiązanie zmniejsza zaangażowania operatora i skraca czas realizacji zamówienia.

https://youtu.be/86xaO0SzHDY
Rolsztanca iEcho

Jakie zalety ma rolsztanca ?

Rolsztanca w porównaniu z innymi urządzeniami ma kilka zalet. Należą do nich:

  1. Stałe i równomierne precyzyjne cięcia
  2. Zmniejszona ilość odpadów materiałowych
  3. Szybkie czasy realizacji
  4. Produkcja wielkoseryjna

Rolsztanca wycina szeroki zakres wzorów z dużą dokładnością. Ponieważ wzór jest już przygotowany na matrycy, elementy są produkowane z dużą dokładnością. Ta precyzja pozwala zmniejszyć ilość odpadów materiałowych, ponieważ wycięte wzory mogą być bliżej rozmieszczone obok siebie.

Wymienne matryce obrotowe są łatwo wymieniane, co zmniejsza czas przestoju pomiędzy produkcją różnych elementów i procesów. Trwałość matryc zmniejsza również potrzebę ich wymiany w trakcie produkcji, co dodatkowo skraca czas realizacji zamówienia. Ponadto matryce mogą obsługiwać złożone projekty i wielowarstwowe materiały.

W porównaniu z wykrawaniem płaskim, które wykorzystuje metodę prasy (start-stop) oraz z wycinaniem laserowym, które wymaga ciągłej regulacji prędkości i głębokości cięcia w całym projekcie, wykrawanie rotacyjne jest bardziej wydajne i pozwala na szybszą i większą produkcję. Korzyści te wynikają ze stałego i ciągłego nacisku, posuwu wstęgi i obrotów cylindra. Prasy rotacyjne są również w stanie wykonać wiele operacji produkcyjnych w ramach jednego cyklu, co dodatkowo przyczynia się do szybkich czasów realizacji.

Jakie ograniczenia ma rolsztanca ?

Chociaż rolsztanca ma wiele zalet, to ma również ograniczenia. Jest bardzo wszechstronna i pozwala na dużą dokładność, ale nie będzie odpowiednia do każdego projektu. Inne urządzenia mogą okazać się bardziej odpowiednie i opłacalne. Poniżej przedstawiono kilka różnić pomiędzy wykrawaniem rotacyjnym a innymi rodzajami wykrawania.

Roszltanca wady i zalety

W porównaniu z sztancowaniem płaskim, sztancowanie rotacyjne oferuje szybszy czas realizacji, ale koszty oprzyrządowania są znacznie wyższe. W przypadku sztancowania rotacyjnego istnieją również ograniczenia dotyczące rozmiarów materiału. Maksymalna długość, szerokość i grubość materiałów, które może przetwarzać rolsztanca jest znacznie mniejsza ze względu na ograniczenia rozmiaru maszyny. Sztance z płaskim stołem mogą zapewnić wyższe naciski i przetwarzać grubsze materiały w większych i szerszych rozmiarach.

Podczas gdy rolsztanca jest w stanie wyprodukować precyzyjne elementy, wycinanie laserowe oferuje jeszcze większą precyzję dla bardziej skomplikowanych wzorów. Dodatkowo, wycinanie laserowe jest lepsze dla prototypów, ponieważ proces nie wymaga tworzenia oddzielnych elementów matrycy w celu przetestowania nowych projektów. Dostosowania są równie łatwe i opłacalne, ponieważ nie trzeba tworzyć nowej matrycy dla każdej nowej wersji projektu.

Podsumowanie

Wraz z postępem technologii i automatyzacji, to co kiedyś było uważane za niemożliwe, dziś może być realnym procesem produkcyjnym. Wśród oferowanych przez rolsztanc znajdziesz dwa urządzenia.

Morgana RDC-Pro jest idealną maszyną do produkcji dużych ilości pudełek, etykiet i elementów spersonalizowanych, takich jak wizytówki, karty okolicznościowe i pocztówki. Gwarantuje profesjonalną jakość i charakteryzuje się dużą szybkością pracy. Została zaprojektowana tak, aby spełnić potrzeby dzisiejszych zastosowań druku cyfrowego, w tym krótkich, średnich i długich nakładów produktów o niestandardowych kształtach.

Druga rolsztanca to nowość w naszej ofercie – iECHO MCT. To wysokowydajna rolsztanca do wycinania, nacinania i bigowania, pracująca w oparciu o magnetyczny wykrojnik. Rolsztanca pracuje z prędkością do 5000 ark/godzinę. Posiada automatyczny podajnik papieru ze stosu do 250mm.
Jest to doskonałe rozwiązanie dla produkcji naklejek, etykiet, pudełek oraz kart z nieregularnymi kształtami.

Teraz, gdy wiesz już więcej rolsztancach, czas na współpracę z nami. Kliknij tutaj, aby skontaktować się z naszymi kompetentnymi specjalistami i porozmawiać o tym, jak wycinanie rotacyjne pomoże Ci w Twoim biznesie.