Etykieta liczy się teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – zwłaszcza jeśli chodzi o przyciągnięcie uwagi konsumentów w Internecie i na zatłoczonych półkach sklepowych. Właśnie dlatego krótkoseryjne, niestandardowe i elastyczne drukowanie etykiet we własnym zakresie stało się kluczowym narzędziem dla producentów, pomagając w uzyskaniu oszałamiających, zapadających w pamięć i skutecznych etykiet marki, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom kupujących. Dla producentów pracujących nad ulepszeniem procesu drukowania etykiet, drukowanie etykiet we własnym zakresie jest najlepszą opcją maksymalizacji wydajności i minimalizacji średniego kosztu na etykietę. Czy podobnie jak wielu innych przed Tobą, zastanawiasz się jaka drukarka do etykiet samoprzylepnych sprawdzi się w Twoim biznesie ?

Zacznijmy jednak od przypomnienia korzyści jakie daje posiadanie kolorowej drukarki do etykiet.

Korzyści z używania kolorowej drukarki etykiet

Jedną z największych zalet korzystania z kolorowych drukarek etykiet jest możliwość wzmocnienia wizerunku firmy. Dzięki szerokiej gamie dostępnych opcji personalizacji, firmy mogą tworzyć etykiety, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także skutecznie przekazują przesłanie marki.

Dobrze zaprojektowane, niestandardowe etykiety kolorowe pozwalają firmom tworzyć unikalne, przyciągające wzrok projekty, które pomagają produktowi wyróżnić się na tle konkurencji i dotrzeć do grupy docelowej.

Rozwiązania do kolorowych etykiet oferują również szereg opcji dostosowywania, które mogą pomóc firmom w tworzeniu etykiet spełniających ich specyficzne potrzeby, w tym stosowanie różnych kształtów i rozmiarów. Etykiety można przycinać w unikalne kształty, które uzupełniają projekt produktu lub podkreślają jego kluczowe cechy. Ponadto do wyboru jest również szeroki wybór atrakcyjnych i funkcjonalnych materiałów.

Kolorowe drukarki etykiet są przełomowym rozwiązaniem dla firm, oferując wiele korzyści, które mogą poprawić wydajność i produktywność. Oprócz produkcji wysokiej jakości etykiet, firmy mogą również usprawnić proces etykietowania oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Szybsze drukowanie – drukowanie etykiet w krótszym czasie, co przekłada się na szybsze czasy realizacji.
  • Możliwości drukowania na żądanie – drukowanie etykiet zgodnie z bieżącymi potrzebami, co zapewnia elastyczność procesu etykietowania.
  • Zmniejszenie ilości odpadów i zarządzanie zapasami – Unikaj nadmiaru zapasów i zmarnowanych etykiet, drukując tylko te, które są potrzebne.
  • Produkcja etykiet zgodna z cyklem życia produktu, o czym więcej w artykule: Produkcja i druk cyfrowy w branży opakowań

Nasza rekomendacja, czyli jaka drukarka do etykiet samoprzylepnych z oferty Riset ?

Riset Polska wraz z OKI nadaje etykietowaniu nowy, intrygujący wymiar dzięki drukarce Pro1050. Drukarka wykorzystuje biały toner, oprócz czterech kolorów i może drukować na różnych materiałach etykietowych.

Pro1050 drukuje grafikę w wysokiej rozdzielczości w jednym przebiegu, tworząc trwały wydruk, który jest wodoodporny i odporny na promieniowanie UV. Chociaż drukarka cyfrowa ma niewielkie rozmiary, została zaprojektowana do pełnoprodukcyjnego drukowania etykiet. Może drukować na szerokiej gamie kolorowych materiałów, od czarnych po metaliczne i przezroczyste.

Szerokość etykiet wynosi od 29,6 do 130 mm, a drukarka może pracować w trybie z roli na rolę lub z roli na arkusz. Krzysztof Stolarz, doradca ds. maszyn poligraficznych odpowiada na pytania dotyczące drukarki OKI Pro1050 i technologii, która ją napędza.

W jaki sposób dodanie białego tonera otwiera kreatywne możliwości etykietowania?

Krzysztof Stolarz: Rozwiązania biurkowe w branży etykietowania są obecnie ograniczone do czterech kolorów: cyjan, magenta, żółty i czarny. Kolory te zazwyczaj dobrze łączą się ze sobą, oferując przyzwoitą gamę kolorów; nie da się ich jednak mieszać do uzyskania koloru białego. W rezultacie klienci są ograniczeni do drukowania na białych materiałach etykietowych, które pozwalają na uzyskanie bieli jedynie poprzez brak koloru. Biały toner umożliwia drukowanie w kolorze białym na różnych materiałach etykiet o różnych kolorach i fakturach. W przeszłości było to możliwe tylko w drukarniach komercyjnych z dużymi maszynami kosztującymi od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów. Dzięki OKI Pro1050 jest to realna opcja dla firm i producentów.

Co należało zmienić, aby móc dodać biały toner do drukarki?

Technologia druku tonerowego istnieje już od jakiegoś czasu i jest stosunkowo zaawansowana. Jednak rozwiązania oparte na komputerach stacjonarnych z tą technologią obracały się wokół drukowania na arkuszach, tak jak w przypadku biurowej drukarki dokumentów lub kopiarki.

Drukowanie etykiet jest bardziej skomplikowanym procesem, w którym trzeba drukować bogate kolory na ciągłych rolkach nośników. Drukowanie na etykietach sztancowanych dodaje kolejny poziom komplikacji związany z wykrywaniem przerw lub odblaskowych czarnych znaków. Sami producenci drukarek postrzegają drukowanie etykiet jako niszę, którą trudno im zrozumieć lub obsłużyć.

OKI wykorzystała swoje doświadczenie w dziedzinie etykietowania z nieodłączną niezawodnością i dojrzałością druku tonerowego, aby wyprodukować profesjonalną drukarkę etykiet przeznaczoną wyłącznie do drukowania pięknych etykiet o żywych kolorach.

W jaki sposób drukarka OKI Pro1050 została zaprojektowana jako w pełni produkcyjna drukarka etykiet? Czym różni się od innych stołowych drukarek etykiet?

W przeszłości producenci drukarek etykiet podejmowali próby zaprojektowania drukarki tonerowej do etykiet. Próby te polegały na wykorzystaniu biurowej drukarki arkuszowej i wprowadzeniu pewnych modyfikacji umożliwiających drukowanie na nośnikach ciągłych.

Takie podejście przypomina próbę przekształcenia wozu konnego w samochód poprzez zamontowanie z przodu silnika samochodowego. Rezultaty zastosowania drukarki biurowej były nieefektywne, a jakość druku niska. W procesie tym generowano duże ilości niepotrzebnych odpadów. Ogólne wrażenia klientów nie były najlepsze w przypadku żadnej z tych prób.

OKI Pro1050 została zaprojektowana od podstaw jako solidna drukarka etykiet do codziennej pracy. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na kilka unikalnych cech konstrukcyjnych:

  • Proces transferu stosowany w drukarce został zaprojektowany z uwzględnieniem unikalnych potrzeb drukowania na nośnikach z rolki ciągłej.
  • Temperatury utrwalania są lepiej regulowane, aby dopasować się do unikalnych potrzeb drukowania na różnych podłożach etykiet.
  • Inteligentnie zaprojektowany wbudowany nóż umożliwia drukowanie etykiet bez odpadów.

Czy podłoża etykiet muszą być porowate, aby umożliwić drukowanie tonerem bez smug?

Proces drukowania oparty na tonerze tworzy obraz na papierze poprzez pobieranie precyzyjnych ilości tonera w różnych warstwach i “utrwalanie” ich za pomocą ciepła na materiale. Suche tonery stosowane w drukarce OKI Pro1050 zapewniają doskonałą jakość obrazu i trwałość, która jest odporna na ścieranie i promieniowanie UV. W przeciwieństwie do technologii atramentowych opartych na wodzie, które wymagają, aby atramenty penetrowały warstwę wierzchnią, suche tonery nie wymagają, aby podłoże było porowate.

Dlaczego drukarka Pro1050 może drukować na dowolnym kolorze etykiet?

Jest to połączenie wszechstronności druku opartego na suchym tonerze i możliwości drukowania białym tonerem. Na kolorowych nośnikach drukarka Pro1050 umożliwia drukowanie warstwy białego tonera i jednoczesne nakładanie precyzyjnej ilości kolorów CMYK [cyjan, magenta, żółty, czarny] w celu uzyskania pożądanego wydruku kolorowego. Bardziej zaawansowane projekty mogą obejmować gradację kolorów i bieli, a także punktowy połysk UV lub lakierowany połysk podczas drukowania czerni na ciemnym materiale (jak CLEAR)

Jaka jest szybkość drukowania drukarek Pro1050 oraz Pro1040 i jak wypada ona w porównaniu z innymi drukarkami 4-kolorowymi?

Drukarka może drukować z prędkością do 152,4 mm/s przy rozdzielczości 1200 x 1200 dpi. Szybkość drukarki jest porównywalna, a nawet szybsza z innymi cyfrowymi atramentowymi drukarkami etykiet podczas drukowania w podobnych rozdzielczościach.

Dlaczego tak ważne jest, aby drukarka etykiet drukowała wszystkie kolory w jednym cyklu?

Drukowanie w jednym cyklu odnosi się do drukowania, które tworzy kompletną kopię w jednym “przejściu”. Innymi słowy, materiał jest podawany do drukarki, drukowany i natychmiast wyrzucany z drugiej strony. Nie wymaga to dodatkowego czasu w drukarce, ponieważ cały toner jest nakładany za jednym razem. Może się to wydawać oczywiste, ale jest to ważne rozróżnienie.

W przypadku technologii druku jednoprzebiegowego, wkłady cyjan, magenta, żółty, czarny i biało-tonerowy mają własne bębny, co pozwala każdemu z nich dozować atrament w tym samym czasie. Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest znacznie szybsze uzyskiwanie wyników. Nieco mniej oczywistą zaletą, ale kluczową dla drukowania etykiet, jest to, że drukowanie jednoprzebiegowe eliminuje możliwość zniekształcenia obrazu z powodu przesunięcia bębnów lub nośników etykiet.

W jaki sposób drukowanie jednoprzebiegowe zmniejsza ilość odpadów etykiet?

Drukowanie jednoprzebiegowe zapewnia dokładne umieszczenie obrazu, dzięki czemu klienci mogą uzyskać idealnie wydrukowane etykiety bez obawy o zniekształcenia spowodowane przesunięciem. Zniekształcenia te mogą powodować duże straty etykiet i tonera – a także cennego czasu klientów, którzy próbują osiągnąć akceptowalną jakość druku.

Jakie zastosowania etykiet nadają się do cięcia z rolki na arkusz, a nie z rolki na rolkę?

Zazwyczaj klienci korzystający z automatycznych aplikatorów preferują drukowanie etykiet z rolki na rolkę, ponieważ większość aplikatorów oczekuje wprowadzania etykiet z rolki. Klienci, którzy zazwyczaj drukują mniejsze partie i ręcznie nakładają etykiety, uważają, że łatwiej jest korzystać z drukarki w trybie drukowania z roli na arkusz.

Ponadto, gdy klienci drukują małe partie dla wstępnych próbek próbnych, aby zweryfikować jakość druku i obrazu, może im być łatwiej produkować je w trybie roll-to-cut przed przejściem do trybu roll-to-roll dla serii produkcyjnych. Drukarka OKI Pro1050 ma wbudowany automatyczny nóż umożliwiający drukowanie w trybie “z roli na arkusz”. Drukarkę można uruchomić w trybie roll-to-roll, podłączając ją do nawijarki, którą można kupić w różnych miejscach w internecie. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu ze mną lub z innym doradcą w Riset.

Podsumowanie

OKI Pro1040/1050 to biurkowa kolorowa drukarka etykiet LED z tonerem, zapewniająca bardziej przystępne cenowo rozwiązanie do drukowania etykiet. Wyobraź sobie, że dysponujesz zasobami, które pozwalają rozszerzyć możliwości drukowania etykiet w firmie, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów eksploatacji na minimalnym poziomie.

OKI Pro 1040/1050 to nowy rodzaj urządzeń drukujących, idealny do krótkich serii, a dzięki cyklowi pracy do 160 000 etykiet miesięcznie, wystarczająco wytrzymały do dłuższych serii.

Dzięki łatwości obsługi i niskiemu całkowitemu kosztowi posiadania, to niedrogie urządzenie drukujące umożliwia produkcję wysokiej jakości drukowanych etykiet, oferowanie nowych usług oraz rozwój firmy i zysków. Ponadto drukarka ta nie wymaga stosowania dedykowanych nośników, co zapewnia wiele opcji nośników w przystępnej cenie.

Dodanie białego tonera pozwala robić to, czego nie potrafi większość urządzeń drukujących w krótkich seriach. Poszerz swoją drukowaną ofertę, tworząc oszałamiające wydruki białe na przezroczystych nośnikach i białe na kolorowych i ciemnych. Pro1050 daje możliwość tworzenia szerokiej gamy zapierających dech w piersiach wydruków, w tym etykiet produktów spożywczych, napojów, kosmetyków i innych zastosowań, z możliwością personalizacji i tworzenia etykiet na zamówienie, które będą najlepiej reprezentować Twój produkt.