Falcerka do papieru może być wartością dodaną dla każdej drukarni cyfrowej, drukarni, centrum e-commerce lub innego środowiska komercyjnego/biurowego.

Dzisiejsze zalety i możliwości falcerek do papieru wykraczają poza samo składanie. Rozwiązania do składania mogą prowadzić do cięcia wzdłużnego, perforowania, punktowania, klejenia i innych opcji wykańczania. Odpowiednia falcerka zapewnia zwiększoną wydajność produkcji, lepszą jakość, rozszerzone możliwości pracy i niższe koszty ogólne.

Jako dostawca rozwiązań i sprzętu introligatorskiego i wykończeniowego, rozwiązaliśmy problem nieefektywności po druku w wielu branżach. Kluczem do zakupu odpowiedniej falcerki jest wiedza o tym, jakie możliwości przyniosą Twojej firmie największą wartość, jakie pytania należy zadać i jak obliczyć zwrot z inwestycji.

Wybór odpowiedniej falcerki może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po wyborze absolutnie najlepszej!

Czego należy oczekiwać od komercyjnej falcerki do papieru?

 • Łatwość obsługi i wysoka kompatybilność z wieloma opcjami wykańczania
 • Zwiększona produktywność, która eliminuje nieefektywne i powielające się czynności
 • Redukcja kosztów pracy, mniej przestojów i napraw
 • Lepsza wydajność dzięki mniejszej ilości odpadów, większej liczbie arkuszy na godzinę i wyższej jakości
 • Większy zysk dzięki rozszerzonym możliwościom realizacji zadań
 • Wydajne, przyjazne dla operatora sterowanie i konfiguracja

Wiedza to potęga, niezależnie od tego, czy korzystasz z maszyn cyfrowych czy offsetowych, jesteś początkującym czy doświadczonym przedsiębiorcą produkcyjnym. Przed zakupem lub modernizacją sprzętu do składania papieru należy sprawdzić poniższe elementy

Jakie są Wasze potrzeby ?

Zacznij od swoich bieżących procesów. Oceń, gdzie występują nieefektywności w sprzęcie i procesach wykańczania druku:

 • Czy występują stałe opóźnienia lub “wąskie gardła”?
 • Czy występują dublujące się czynności lub marnotrawstwo wynikające ze sposobu rozplanowania zadań?
 • Jakie są obawy dotyczące siły roboczej, zarówno pod względem kosztów, jak i zmęczenia fizycznego?
 • Czy istnieją ograniczenia w zadaniach ze względu na możliwości wykańczania?

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniej falcerki jest wiedza, jakiego rodzaju łamów potrzebujesz. “Standardowe” style składania obejmują składanie na pół, podwójne składanie równoległe, składanie listowe, składanie w kształcie litery Z i składanie pod kątem prostym.

Jeśli potrzebujesz jednego lub więcej z powyższych zagięć, to każda falcerka będzie odpowiednia. Jeśli jednak będziesz potrzebować niestandardowych zagięć lub czegoś bardziej złożonego (np. łamu krzyżowego), ważne jest, aby wybrać model

Niektóre firmy chcą przede wszystkim składać tylko jedną stronę za jednym razem. W przypadku takich organizacji, ręczna maszyna do składania papieru będzie działać całkiem dobrze.

Może to być jednak czasochłonne w przypadku składania dokumentów wielostronicowych. Aby zaoszczędzić czas, należy wybrać maszynę z automatycznym podawaniem papieru.

Podejmując tę decyzję, nie skupiaj się tylko na tu i teraz. Jeśli uważasz, że w ciągu najbliższych kilku lat będziecie składać różne zestawy dokumentów, dobrze jest zapewnić sobie wszechstronność bardziej złożonej falcerki.

Najlepsze rozwiązanie zaczyna się od określenia celów, a następnie znalezienia rozwiązań, które pomogą je osiągnąć.

Jaki papier używasz ?

Wybierz maszynę, która jest w stanie obsługiwać gramatury i rodzaje wykorzystywanego papieru. Rozważ, które opcje powlekania są modne w Twojej branży, takie jak matowe, błyszczące, miękkie wykończenia lub foliowane.

Zalecana gramatura papieru dla maszyny do składania papieru jest często podawana w oparciu o papier niepowlekany. Zazwyczaj różnica wynosi 30 g/m2 w przypadku lekkiego powlekania i 50 g/m2 w przypadku ciężkiego powlekania. W Riset Polska zachęcamy klientów do przeprowadzenia testu przed zakupem.

Zapytaj dostawcę o liczbę rolek podających. Im więcej (i szerszych) opon podajnika, które początkowo wciągają papier do maszyny, tym lepiej. Pomaga to w początkowym pobieraniu papieru, powlekanego lub niepowlekanego, a także zapobiega skręcaniu się papieru i powodowaniu różnych problemów.

Wydajność urządzenia

Wcześniej rozmawialiśmy o tym, czy trzeba ładować tylko pojedyncze strony naraz, czy wiele zestawów stron. Kolejne ważne pytanie brzmi: ile kartek trzeba złożyć w krótkim czasie?. Określ, jaką wydajność chcesz osiągnąć. Wydajność falcerki zależy od jej prędkości, pojemności podajnika/stołu i przenośnika . Na przykład, jeśli potrzebujesz dłuższej nieprzerwanej produkcji, większy stos lub ciągły podajnik jest równie ważny jak prędkość maszyny.

Prędkość maszyny opiera się na maksymalnej prędkości, z jaką falcerka może przepuszczać papier. Obliczenia te opierają się na branżowym standardzie maszyn do składania papieru wynoszącym 70 g/m² papieru złożonego pojedynczo. Nie uwzględnia to czasu ładowania podajnika papieru.

Na przykład standardowa falcerka biurowa może złożyć ( 1 łam) do 12 000 arkuszy w ciągu jednej godziny. Jednak falcerka do dużych obciążeń może obsłużyć do 18 000 arkuszy w tym samym czasie.

Większość mniejszych organizacji może korzystać ze standardowej falcerki. Jeśli jednak prowadzisz większą firmę, w której masowa wysyłka jest kluczowym aspektem, warto zaopatrzyć się w wytrzymałą falcerkę.

Pojemność podajnika falcerki, czyli liczba arkuszy, które można załadować do podajnika, jest bardzo ważna przy wyborze falcerki, która spełni Twoje potrzeby.

Łatwość obsługi

Oceń trudność konfiguracji i czas niezbędny na przeszkolenie pracowników. Sprawdź :

 • Czy Twój sprzęt ma ekran dotykowy z grafikami na temat konfiguracji maszyny?
 • Czy możesz przechowywać wiele zadań na ekranie dotykowym, aby odwoływać się do wcześniej uruchomionych zadań?
 • Sprzęt zawiera instrukcję konfiguracji ?
 • Czy maszyna posiada licznik ?
 • Czy istnieją ograniczenia zadań ze względu na możliwości wykańczania?

Operatorzy są najcenniejszym zasobem. Zaktualizowana technologia i sprzęt pozwalają im wykonywać swoją pracę wydajnie i z mniejszą frustracją. Jeśli sprzęt jest przestarzały lub trudny do ustawienia, produkcja w miejscu pracy spadnie

Ocena możliwości

Najczęstsze przeszkody, jakie napotykają klienci, wynikają z zakupu falcerek, które są zbyt małe w stosunku do ich wymagań. Wybierz maszynę do składania papieru, która jest odpowiednia do ilości pracy wykonywanej obecnie i planowanej w przyszłości.

Aby określić dokładne potrzeby ilościowe, spójrz na swoją firmę:

 • Roczny średni rozmiar arkusza
 • Rozkłady zadań i związane z nimi nieefektywności lub straty
 • Bieżące potrzeby i standardowe zadania
 • Rozszerzone możliwości, które chcielibyście zaoferować
 • Przyszłe możliwości rozwoju i trendy branżowe

Obsługa posprzedażowa i serwisowa

Wsparcie techniczne i konserwacyjne to zawsze plus. Znajdź dostawcę z zespołem wsparcia technicznego i konserwacji. Zapytaj, czy części są łatwo dostępne.

W Riset Polska mamy w pełni obsadzony zespół wsparcia technicznego, części, wysyłki i zarządzania produktem, który jest wielokrotnie doceniany za poziom obsługi klienta. Możemy z dumą powiedzieć, że nasi klienci wiedzą, że mogą liczyć na zespół serwisowy Riset Polska, gdy najbardziej nas potrzebują.

Jaka falcerka: Podsumowanie

W świecie, w którym zadania drukowania stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, a Internet jest rosnącym konkurentem, firmy nie mogą sobie pozwolić na podejście ” poczekamy, zobaczymy” w zakresie rozszerzonych możliwości i wydajności produkcji. Obliczając zwrot z inwestycji w celu określenia wartości, jaką rozwiązanie do składania papieru może przynieść firmie, należy wziąć pod uwagę:

 • Koszty czynności, które można wyeliminować.
 • Oszczędność kosztów dzięki zmniejszeniu nakładu pracy i mniejszej ilości odpadów.
 • Więcej wydrukowanych dokumentów dziennie dzięki szybszej produkcji.
 • Rozszerzone możliwości zadań i większe szanse na zysk.
 • Zwiększona wydajność podczas konfiguracji, operacji i zmian zadań.
 • Wartość doświadczonego producenta, który wspiera każdą maszynę pomocą techniczną i serwisem.

Wiesz już, jak wybrać najlepszą falcerkę do papieru. Ale czy wiesz, gdzie możesz kupić tę, której potrzebujesz?

Riset Polska to uznana marka na rynku. Jesteśmy tutaj, aby zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki najlepszym falcerkom i akcesoriom.

Aby zobaczyć, jak możemy zmienić Twój biznes, skontaktuj się z nami już dziś!

Zapraszamy również na nasz Instagram, gdzie znajdziecie więcej treści dotyczacych maszyn poligraficznych i produkcji opakowań.