Broszurownica – jak wybrać odpowiednie urządzenie ?

Jeśli tworzysz wiele broszur ręcznie, wiesz jak bardzo to może być czasochłonne. Rozwiązaniem jest broszurownica, czyli urządzenie do tworzenia broszur.

Dobra broszurownica będzie składała i zszywała Twoje broszury, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, a jednocześnie pieniądze. Warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, aby upewnić się, że kupujesz odpowiednią maszynę dla swoich potrzeb. W tym artykule podpowiadamy co należy wziąć pod uwagę, aby broszurownica przyniosła jak największe korzyści Twojej firmie.

Broszurownica, a rozmiar papieru

Jeśli nie masz jeszcze broszurownicy, to pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, jaki rozmiar broszur potrzebujesz, ponieważ to określi, czy odpowiednia będzie  broszurownica obsługująca A4 czy A3.

Jeśli tworzysz składane broszury, pamiętaj, że drukarki A3 będą tworzyć broszury w formacie A4, a drukarki A4 - broszury w formacie A5, ponieważ każda wydrukowana strona będzie złożona na pół.

Ważne jest, aby wybrać urządzenie do tworzenia broszur, które poradzi sobie z wybranym rozmiarem papieru. Dobra wiadomość jest taka, że prawie każda broszurownica bez problemu radzi sobie z papierem o rozmiarze A4 czy A5. Jednak może być trudniej znaleźć urządzenie, które poradzi sobie z papierem większym lub mniejszym niż te najpopularniejsze rozmiary.

Broszurownica, a objętość

Z pewnością musisz wziąć pod uwagę grubość broszur i wybrać urządzenie, które z łatwością poradzi sobie z Twoimi dokumentami. Jak można się spodziewać, niektóre maszyny mogą obsługiwać tylko kilkudziesięciostronicowe broszury, podczas gdy inne mogą przetwarzać nawet 220-stronicowe dokumenty.

Prędkość działania

Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest szybkość. Prędkość maszyny można ocenić na podstawie liczby dokumentów, które może ona przetworzyć w ciągu godziny lub w przypadku niektórych urządzeń w ciągu miesiąca. Zastanów się, ile dokumentów chcesz przygotować i wybierz urządzenie, które sprosta Twoim wymaganiom. W niektórych, bardziej wymagających przypadkach producenci wskazują ile książek możesz przygotować miesięcznie, z uwagi na większą objętość materiału.

Miejsca zszywania

Warto sprawdzić, ile głowic zszywających ma maszyna i gdzie są one rozmieszczone. Maszyny do produkcji broszur mają zazwyczaj co najmniej dwie głowice zszywające, a czasami są one nawet przestawne, więc można dostosować ich położenie w zależności od potrzeb.

Wyjątkiem jest broszurownica Plockmatic Powersquare, która posiada pojedynczą głowicę , która wprowadza od jednego do sześciu ściegów w grzbiet książki. Głowica jest statyczna, a arkusze poruszają się do ściegu, a nie odwrotnie. Oznacza to, że głowica nie musi być przesuwana, więc wyrównanie i jakość ściegu jest niezmiennie dobra. Można zastosować do 6 zszywek w jednym zestawie, zależnie od Twojej dezycji. Broszurownica posiada również w pełni automatyczne ustawienia dla różnych rozmiarów książek.

Dobrze więc przemyśl projekt swoich broszur i miejsca, w których mają być zszywane, abyś mógł wybrać maszynę, która wykona to zadanie prawidłowo.

Możliwość rozbudowy

Dobrym rozwiązaniem będzie broszurownica, która może być również używana jako falcerka i zszywacz. Te funkcje pomogą Ci wydobyć więcej z urządzenia, a to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu podczas wypełnionych po brzegi dni roboczych. Ponadto, jeśli istnieje możliwość rozbudowy, czyli broszurownica może funkcjonować z innymi funkcjami, nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu i zaoszczędzisz miejsce w swoim pomieszczeniu.

Broszurownica Plockmatic Group

Czołowym producentem broszurownic jest Plockmatic Group; a markę tę na polskim rynku reprezentuje Riset Polska. Najprostszym w obsłudze jest urzedzenie Morgana BM60, która pozwala tworzyć 88-stronicowe broszury. Do tego urządzenia można również dołączyć kreator grzbietu Squarefold 104.

Warto również zwrócić uwagę na rozszerzoną wersję BM61 + AC510, która umożliwia pełne zautomatyzowanie procesu broszurowania, z uwagi na obecność zbieraczki.

Przedstawiona powyżej broszurownica to podstawowa maszyna służąca i najczęściej znajduje swoje zastosowanie przy niskich nakładach. Bardziej wymagającego klienta zainteresuje broszurownica Plockmatic z serii BM5000.

Broszurownica na wysokie nakłady

Jest to broszurownica zaprojektowana z myślą o średnich i dużych drukarniach, w których istnieje zapotrzebowanie na broszury do 200 stron. Moduł zawiera zarówno funkcje SquareFold, jak i Face Trim - i jest w standardzie. Dodaje wykończenie z kwadratowo złożoną krawędzią i zadrukowanym grzbietem. Nadaje broszurom profesjonalny wygląd idealnie oprawionej książki.

Moduł Booklet Maker może być wyposażony w dwie zszywki lub do czterech głowic zszywających. Daje to klientom możliwość dalszego dostosowania i możliwość wykończenia szerszej gamy rozmiarów.

Opcjonalnie urządzenie możesz rozbudowac o inne urządzenia np. podajnik Convenience Feeder o pojemności do 800 arkuszy. Może on pełnić funkcję podajnika, aby stworzyć prosty, kompaktowy moduł broszurujący bez konieczności stosowania dodatkowego modułu podającego.

System 5035/5050 może zostać wzbogacony o moduł bigowania i cięcia bocznego CST. Tworzy on broszury z obciętym marginesem eliminując potrzebę użycia gilotyny przed produkcją.

Finalnie istnieje również możliwość dodania modułu przycinania bocznego ST5000, która jest wysokiej klasy 2-nożowym trymerem. ST5000 obcina górną i dolną część książki po jej zszyciu i złożeniu, aby zapewnić optymalne wykończenie.

Broszurownica dla najbardziej wymagających klientów

Na koniec unikalny i innowacyjny kompletny system tworzenia broszur do zastosowań w druku cyfrowym i offsetowym, czyli PowerSquare 160, 160FV oraz 224, 224VF.

Broszurownica PowerSquare™ 160VF z podwójnym podajnikiem o dużej pojemności oferuje elastyczne rozwiązanie dla szerokiego zakresu typów i rozmiarów broszur.

Broszurownica w podstawowej wersji ma wbudowany trimmer czołowy i kreator grzbietu, ale nie posiada cyfrowego podajnika dużego stosu, trimmera bocznego oraz tacy dużego odbioru, stąd polecamy wersję VF.

W pełni zautomatyzowany z poziomu interfejsu użytkownika PowerSquare, umożliwia przycięcie do 40 mm z każdego końca książki, a pozycja przycięcia może być przesunięta w celu dopasowania do pozycji obrazu. Wszystkie ścinki są transportowane poza maszynę do zewnętrznego pojemnika na odpady o dużej pojemności, co umożliwia ciągłą pracę.

PowerSquare 160 ma możliwość stosowania do sześciu zszywek na książkę. Dzięki temu możliwe jest wykonanie mniejszych aplikacji w układzie 2 lub 3 na jednym zestawie, co pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.

Nawet 224 strony ?

Broszurownica Morgana PowerSquare™ 224 to wyjątkowy i innowacyjny system, który umożliwia produkcję książek o objętości do 224 stron. Książki mogą mieć nadruk na grzbiecie, tak jak książki w oprawie klejonej i są znacznie łatwiejsze w układaniu i pakowaniu.

Urządzenie PowerSquare™ 224 łączy w jednym urządzeniu cztery procesy: zszywanie, składanie, kreowanie grzbietu i przycinanie. Maszyna posiada w pełni automatyczne ustawienia dla różnych rozmiarów książek i ilości stron, w tym zmienną długość ściegu dla różnych grubości książek.

Maksymalna grubość gotowej książki - 10,4mm, jest dwukrotnie większa niż w przypadku alternatywnych, konwencjonalnych maszyn do produkcji broszur, dlatego idealnie nadaje się do grubszych objętościowo materiałów. Dzięki temu PowerSquare™ 224 stanowi ekonomiczną alternatywę dla oprawy klejonej lub taśmowej.

W zastosowaniach związanych z drukiem cyfrowym często wykorzystuje się cięższe materiały i potrzebna jest elastyczność pozwalająca na produkcję szerszej gamy gotowych książek w jednym procesie, przy niewielkiej lub zerowej interwencji operatora - PowerSquare™ to idealne rozwiązanie.

Przetestuj system broszurujący

W zależności od potencjalnych klientów, wybór odpowiedniego sprzętu będzie miał kluczowy wpływ na szanse rozwoju twojego biznesu. Na początku warto zacząć inwestując w mniejszy i tańszy sprzęt. A wraz z rozwojem stopniowo uzupełniać bazę maszyn i zwiększać zakres oferowanych przez nas usług. W przypadku wspólpracy z nasza firmą pomagamy w przyszłości sprzedać używany sprzęt.

Postanowiliśmy umożliwić naszym klientom przetestowanie wybranego sprzętu we własnych warunkach i przekonanie się o słuszności takiego zakupu. Każdy klient oczekuje czegoś innego, dlatego też aby racjonalnie podejść do tematu warto skonfrontować swoje oczekiwania z proponowanymi rozwiązaniami.

Więcej informacji uzyskasz telefonicznie pod numerem 601248197 oraz na naszych mediach społecznościowych LinkedIn, Facebook.